Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post


Musafir

#1280 Re: Re: Re: Re:

2012-03-22 23:25

#1276: Judex - Re: Re: Re:

Hai lăsaţi poveştile, domnu Judex că ne-am săturat de ele. Ceea ce scris este OPINIA dumneavoastră (o opinie personală, adică: http://www.youtube.com/watch?v=-U7_iNIgGjc&feature=player_embedded).

 

Spre deosebire de poveştile dumneavoastră (poveşti destul de subiective) CONSTITUŢIA scrie următoarele lucruri:

"România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială. "



"Statul recunoaşte şi garantează persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale dreptul la păstrarea, la dezvoltarea şi la exprimarea identităţii lor etnice, culturale, lingvistice şi religioase."



"Dreptul persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale de a învăţa limba lor maternă şi dreptul de a putea fi instruite în această limbă sunt garantate; modalităţile de exercitare a acestor drepturi se stabilesc PRIN LEGE."

 

Această LEGE (despre care CONSTITUŢIA spune că e menită pentru stabilirea modalităţilor de exercitare a drepturilor constituţionale) este tocmai LEGEA EDUCAŢIEI NAŢIONALE.

 

Şi ce scrie Legea Educaţiei Naţionale?

"Art. 135
(1) Invatamantul superior pentru minoritatile nationale se realizeaza:
a) in institutii de invatamant superior in cadrul carora functioneaza facultati/linii/programe de studii cu predare in limba materna;
b) in institutii de invatamant superior multiculturale si multilingve; in acest caz, se constituie sectii/linii cu predare in limbile minoritatilor nationale;
c) in cadrul institutiilor de invatamant superior pot fi organizate grupe, sectii sau linii de predare in limbile minoritatilor nationale, in conditiile legii.
(2) Linia de studiu din cadrul universitatii multilingve si multiculturale se organizeaza in departamente. Cadrele universitare apartinand liniei de studiu adopta si elaboreaza un regulament de functionare propriu, care stabileste procedurile de alegere si alte aspecte specifice structurilor organizatorice ale liniei de studiu respective in concordanta cu Carta universitara, in termen de 6 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi.
(3) Sectia de studiu este o forma de organizare a invatamantului universitar intr-o limba a minoritatilor nationale, care poate fi institutionalizata, atat la nivelul universitatii, cat si in cadrul unei facultati, prin departamentul sectiei, care are in componenta programele de studiu si structurile organizatorice aferente. Sectiile beneficiaza de autonomie universitara in organizarea activitatilor didactice.
"

 

Oricât de valorasă ar fi opinia dumneavoastră, asta NU E MAI PRESUS DE LEGE (de legea despre care tocmai CONSTITUŢIA afirmă că e cea care trebuie să stabileze modalităţile de exercitare a drepturilor constituţionale a minorităţilor pt. învăţământul în limba maternă).

 

Interpretarea domneavoastră (despre înţelesul adevărat al Constituţiei) este într-adevăr foarte interesantă şi captivantă - însă se pare că se diferă de interpretarea CURŢII CONSTITUŢIONALE.

 

Spre marea nefiricire a unor concetăţeni ai noştri, această este singurul organ democratic care are DREPTUL de a contesta constituţionalitatea unei legi în vigoare.

Dumneavoastră sau eu putem avea opinii şi interpretări PERSONALE despre ele - dar ca cetăţeni români suntem OBLIGAŢI să respectăm legile în vigoare şi drepturile constituţionale.

 

Şi cam atât. În rest toate sunt doar poveşti, interpretări şi păreri. Iar la aceasta noi avem o zicală contemporană (preluată dintr-o publicitate populară din televizor):

 

"KÖSZÖNJÜK, EMESE!"

:-))

 

 

 

 

Raspunsuri


Musafir

#1282 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-22 23:27:40

#1280: - Re: Re: Re: Re:

Hahaha. Milyen jol illett a transindexes video! :-))

Ujrahasznositas:D


Musafir

#1285 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-23 00:24:09

#1280: - Re: Re: Re: Re:

"Spre deosebire de poveştile dumneavoastră (poveşti destul de subiective) CONSTITUŢIA scrie următoarele lucruri:

"România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială. "



"Statul recunoaşte şi garantează persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale dreptul la păstrarea, la dezvoltarea şi la exprimarea identităţii lor etnice, culturale, lingvistice şi religioase."



"Dreptul persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale de a învăţa limba lor maternă şi dreptul de a putea fi instruite în această limbă sunt garantate; modalităţile de exercitare a acestor drepturi se stabilesc PRIN LEGE."

 

Această LEGE (despre care CONSTITUŢIA spune că e menită pentru stabilirea modalităţilor de exercitare a drepturilor constituţionale) este tocmai LEGEA EDUCAŢIEI NAŢIONALE.

 

Şi ce scrie Legea Educaţiei Naţionale?

"Art. 135
(1) Invatamantul superior pentru minoritatile nationale se realizeaza:
a) in institutii de invatamant superior in cadrul carora functioneaza facultati/linii/programe de studii cu predare in limba materna;
b) in institutii de invatamant superior multiculturale si multilingve; in acest caz, se constituie sectii/linii cu predare in limbile minoritatilor nationale;
c) in cadrul institutiilor de invatamant superior pot fi organizate grupe, sectii sau linii de predare in limbile minoritatilor nationale, in conditiile legii.
(2) Linia de studiu din cadrul universitatii multilingve si multiculturale se organizeaza in departamente. Cadrele universitare apartinand liniei de studiu adopta si elaboreaza un regulament de functionare propriu, care stabileste procedurile de alegere si alte aspecte specifice structurilor organizatorice ale liniei de studiu respective in concordanta cu Carta universitara, in termen de 6 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi.
(3) Sectia de studiu este o forma de organizare a invatamantului universitar intr-o limba a minoritatilor nationale, care poate fi institutionalizata, atat la nivelul universitatii, cat si in cadrul unei facultati, prin departamentul sectiei, care are in componenta programele de studiu si structurile organizatorice aferente. Sectiile beneficiaza de autonomie universitara in organizarea activitatilor didactice.
"

 

Oricât de valorasă ar fi opinia dumneavoastră, asta NU E MAI PRESUS DE LEGE (de legea despre care tocmai CONSTITUŢIA afirmă că e cea care trebuie să stabileze modalităţile de exercitare a drepturilor constituţionale a minorităţilor pt. învăţământul în limba maternă).

 

Interpretarea domneavoastră (despre înţelesul adevărat al Constituţiei) este într-adevăr foarte interesantă şi captivantă - însă se pare că se diferă de interpretarea CURŢII CONSTITUŢIONALE.

 

Spre marea nefiricire a unor concetăţeni ai noştri, această este singurul organ democratic care are DREPTUL de a contesta constituţionalitatea unei legi în vigoare.

Dumneavoastră sau eu putem avea opinii şi interpretări PERSONALE despre ele - dar ca cetăţeni români suntem OBLIGAŢI să respectăm legile în vigoare şi drepturile constituţionale. "

Simplu si la subiect!! Ce alte argumente ar mai fi necesare??!!

 


Musafir

#1321 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-23 14:22:52

#1280: - Re: Re: Re: Re: Domnului care nu vrea să se prezinte nici măcar prin"nick"

Stimate domnule cetăţean al Cetăţii comune numită România,

Unde ai văzut dumitale un rînd, un cuvînt măcar, care să se refere la Constituţie sau la Legea Educaţiei naţionale? Sigur, eu aş putea să mă refer cu cuvinte mult mai sarcastice decît o faci dumitale, dar nu o fac, din respect pentru civilitate.

Nu m-am referit la Constituţie, deoarece ştiu că nu vă place nici Al. (1) al Articolului 1 (România este stat NAŢIONAL, suveran, independent şi INDIVIVIZIBIL) şi nici Al (1) al Articolului 4 (Statul are ca fundament UNITATEA POPORULUI ROMÂN şi SOLIDARITATEA CETĂŢENILOR SĂI), neimaginîndu-mi o clipă că ţineţi atât de mult la Constituţia Cetăţii.

Nu m-am referit nici la Legea Educaţiei Naţionale fiindcă ea a fost obţinută prin şantaj şi fără o dezbatere serioasă în Parlament. Ea a fost introdusă prin uşa din dos, aşa cum din păcate se mai practică în România.

Cred că toată lumea, în afară poate de către unii din conaţionalii dvs. respectă Constituţia României. La art. 32, Al (6) se spune concis şi clar :

"Autonomia universitară este garantată".

De ce unii dintre dvs. o contestă? Nu e şi ea cuprinsă în Constituţie? Adică, vreţi să spuneţi că ar trebui să umblăm cu măsuri duble, cu discriminare pozitivă, aşa-i? Am acceptat destule discriminări pozitive, dar văd că nu le-aţi înţeles.

Eu vă înţeleg perfect că nu vreţi să vă pierdeţi identitatea, şi aş fi primul care să stau în fruntea dvs. ca să v-o apăr. Dar dvs. nu vreţi numai atît. Vreţi mai mult şi mai mult. Experienţa de-o viaţă mi-a dovedit că în trecutul apropiat, şi mă refer numai la perioada de după 1940, fără s-o iau în consideraţie pe aceea mai veche, o parte din concetăţenii dvs., în special cei din secuime, s-au comportat cu sălbăticie faţă de viaţa şi valorile culturale ale "olahilor împuţiţi" ardeleni ca şi mai recent, în raport cu oamenii de ordine ai statului. Să vă mai amintesc de masacrele săvîrşite faţă de de cetăţeni simpli din Ardealul ocupat de criinalii hortiştide de la  IP,  MOISEI,  TRESNEA ? Nu mi-ar ajunge 100 de pagini de forum pentru a le dezvălui pe scurt pe toate. Poate şi acum unii dintre conaţionalii dvs. strigă prin cîrciumi : ELJEN HORTHY!

Toate acestea nu sunt "bla-bla-bla!", cum cu obrăznicie mi le puneţi în faţă. Sunt lucruri esenţiale.

In fond, noi nu dorim de la dvs. decît să fiţi cetăţeni loiali ai acestei ţări, să fiţi egalii noştri, să trăim liniştiţi şi să ne respectăm unii pe alţii. E prea mult?

Dar toate aceasta nu se fac punînd stavilă între noi.

Reţineţi: SEPARATISMUL NAŞTE URĂ, din ambele părţi!

Să fiţi sănătos!