Lidl Gura Humorului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lidl Gura Humorului


Musafir

#1

2014-02-13 21:51

Consider ca este esential si necesar deschiderea unui astfel de magazin in orasul nostru...ar exista astfel un puternic adversar pentru totii ceilalti care modeleaza preturile dupa bunul plac si doar gandindu-se la profitul lor....

Adi

#2 Re: Musafir

2014-02-14 08:29

#1: -

Salut, NU este deloc necesar sa deschizi un astfel de magazin in Gura Humorului, ceea ce spui tu " ar exista astfel un puternic adversar pentru totii ceilalti care modeleaza preturile dupa bunul plac si doar gandindu-se la profitul lor " e adevarat, dar nu va fi niciodata asa ceva la noi in oras, eu un orasel mic cu putin peste 13.000 locuitori, nu are rost, nu stiu daca va rezista 1 an, si unde sa-l amplasezi la iesire din oras? ca, centrul e cam ocupat :-D

Humorean

#3

2014-02-14 08:44

Faci cumva parte din breasla patronilor de magazine? Te gandesti ca asta ti-ar afecta vanzarile? Altfel nu-mi explic de ce te-ar deranja o asemenea investitie (care, oricum nu e facuta din banii tai sau ai primariei).

Musafir

#4

2014-02-14 09:25

Îmi place la nebunie sa fac cumparaturi in Lidl. Iubesc acest magazin.

Musafir

#5

2014-02-14 09:27

Sunt humoreanca, dar traiesc in Toplita, un alt oras mic, dar aici magazinul merge foarte bine. Sunt produse de calitate la preturile cele mai mici.
Michael_C

#6 Desteptati-va

2014-02-14 09:31

de ce nu cereti un Carrefour ? :))) Lidl !!! De ce nu cereti sa se faca un super market numai cu produse autohtone, romanesti si ieftine ... si mai bune ca porcariile ce ne sunt vandute de catre aceste super marketuri ... asa ramane banul in zona si are de castigat Romania ... dar aici nu mai aveti glas in fata corporatiilor, din singurul fapt ca va place cacatul german ... pofta mare
cornelia popescu

#7 raspuns

2014-02-14 10:21

As putea enumera cel putin 10 motive pentru care ar merita deschis Lidl in Humor si am si curajul a semna cu numele real ,fara a ma teme de nimic,cum vad ca fac multi de aici,alegand anonimatul.
Andreea

#8 Informare

2014-02-14 12:36

Exista in discutie deschiderea unui supermarket vis a vis de Biserica Sf. Varvara, dar inca nu s-a luat decizia care anume: Penny sau Lidl. Deci, petitia in cauza este mai mult decat necesara. Cred ca daca ar fi ca humorenii sa aleaga intre cele doua, este clar care este mai profitabil magazin, cu produse mai variate si cu un raport calitate-pret mai bun. Asa ca, spor la cat mai multe semnaturi! :-)
George

#9 Re: Desteptati-va

2014-02-14 13:01

#6: Michael_C - Desteptati-va

Un litru de lapte LaDorna 3,5%  in Humor il iei cu 6,5 lei. Incercati laptele Pilos 3,5% din Lidl ( costa 3,5 lei daca nu ma insel) si o sa vedeti ca este mai bun. Iar 3 lei diferenta la 1 litru de lapte nu e chiar de neglijat. Deci autohton, romanesc si ieftin ... nu prea se potriveste.

Nu e vina noastra ca statul ii omoara cu taxe si impozite pe producatorii locali, incat marfa lor ajunge sa nu mai fie mai scumpa decat cea din import. Cred ca este vorba si de interese la nivel inalt, se doreste ca romanii sa fie doar consumatori, nu si producatori.

Oricum, una peste alta un Lidl ar fi binevenit !

Vox Publica - Ingrid

#10 Diverse despre subiectul de fata

2014-02-14 13:06

Multumim ca ne-ati urat "pofta mare la cacatul german". Eu am locuit in Germania si in Austria destul de multa vreme incat sa imi dau seama ca sunt niste oameni civilizati si ca se hranesc si se imbraca destul de bine, nu numai cu "cacaturi". Daca stai sa citesti ce contine un salam nemtesc de la Lidl comparativ cu unul autohton, probabil ca ai sa ajungi la concluzia ca cel de la Lidl contine oarecum mai putine "cacaturi" decat cel autohton. Si, pe langa toate astea, eu nu prea sunt ahtiata dupa mancarea de niciunde, nimic nu mai este bio si sanatos in ziua de azi, decat daca iti cultivi/cresti in propria gospodarie hrana. Mie de la Lidl imi place sa cumpar haine pentru cel mic (fooooarte bune si foooarte ieftine, fata de ce gasesti pe aici...si anume chestii care se scamoseaza dupa numai o purtare), bluze pt mine, produse de curatenie, lavete, accesorii, sau alte nimicuri din astea, pe care nu le gasesti in nici un alt magazin. Cui nu ii trebuie Lidl, sa nu semneze petitia. E simplu. Si cel mai probabil ca nu se va rezolva absolut nimic cu petitia asta, dar macar facem vox publica auzita

Musafir

#11

2014-02-14 13:10

Produsele lor imi plac in mod deosebit,mai ales dulciurile....iami iami!!!

Musafir

#12

2014-02-14 13:49

Avem si noi nevoie de asa un magazin
Ne-am saturat de bisnitari.

Musafir

#13

2014-02-14 20:27

LIDL=CALITATE
anti_alin

#14

2014-02-15 10:22

a fost vorba sa se deschida un lidl acum un an sau 2 dar patronii din oras au dat spaga la primarie si nu s a aprobat construirea.....Patroni gen sasu, artemie, simeria,bisnitarii din piata...etc.
Anonim

#15 Vrem Lidl,vrem caliate !

2014-02-15 16:45

Lidl e un magazin universal ,cu diverse produse de CALITATE ,mii de promotii si bineinteles,IEFIN .De ca sa nu se faca Lidl in loc de Penny? Penny e un magazin mai putin raspandit decat Lidl si anume in 7 tari ,pe cand Lidl in 20 si inca se mai construieste.De ce? Petru ca oamenilor le place si stiu ce vor !!! Asa ca "Alege intelept ."-Lidl


Musafir

#16

2014-02-15 20:20

Tare as dori sa ne si ia cineva in seama!

Musafir

#17

2014-02-15 20:30

de ce sa nu se faca acest LIDL in gura humorului le e frica la HOTII aia de comercianti de doi lei ca le ia clientii.
Iulia B
Musafir

#18 Re: Re: Musafir

2014-02-15 20:47

#2: Adi - Re: Musafir

Buna, BA este foarte necesar un astfel de magazin...asadar sa reformulam putin datele "problemei": GH nu e "un orasel mic cu putin peste 13.000 locuitori" GH e o statiune turistica care are cu mult peste 16.000 locuitori (asta daca nu ne mint statisticile de specialitate). Majoritatea acestora(si spun asta fiind pe deplin sigura) vor fi clienti fideli acestui magazin (aaa, ar deveni celelalte aproape inexistente??? Regretele mele, imi pare atat de "rau"!). In afara de asta, nu cred ca GH este singurul "orasel mic" in care ar exista un astfel de magazin, si nici nu am auzit (poate au auzit altii, sa ne spuna si noua) de prea multe magazine LIDL inchise din cauza faptului ca nu au "rezistat". Daca ar exista un magazin LIDL in GH, indiferent spre care iesire (periferie) a orasului ar fi amplasat, am parcurge max. 7 km dus-intors, iar fata de 70 km dus-intors pt a ne face cumparaturile la SV sau C-LUNG: eu zic ca e uriasa diferenta! Si sa nu mai vorbim si de timpul pierdut, avand in vedere ca traim in "secolul vitezei"... Si ca sa va spun motivul meu personal pentru care sustin infiintarea unui astfel de magazin: Sotul meu a cumparat o cutie de NAN 1- lapte formula pt bebelusi de la LIDL cu 26 lei, exact aceeasi cutie, acelasi gramaj, la magazin SASU din GH costa 37 lei. Eu zic ca e o diferenta gigantica de pret. 11 lei???????Raportat la o suma atat de mica nu e enorm? Asta e motivul pt care vreau sa existe un LIDL, sa ne putem achizitona cele mai bune si calitative produse, la preturi mici, dar si pt a mai potoli unii patroni de aici, parca prea sar calul!

Iulia B
Musafir

#19 Re: Desteptati-va

2014-02-15 21:24

#6: Michael_C - Desteptati-va

AOLEO!!! Hai sa facem studiul materiei fecale...asadar, avem de ales intre "CACATI"? Hmm, care o fi mai bun? sunt sigura ca ala german, dar hai sa fim patrioti si sa mancam cacat romanesc, pt ca e....romanesc!


Musafir

#20 Re: Iulia Re: Re: Musafir

2014-02-15 21:46

#18: - Iulia Re: Re: Musafir

bravo, Iulia! Adevăr grăiești! Sper să strângem cat mai multe semnături


Musafir

#21 Re: Iulia Re: Re: Musafir

2014-02-15 21:52

#18: - Iulia Re: Re: Musafir

si in afară de cei peste 16.000 de locuitori ai Humorului, trebuie luati în considerare si cei ai localităților vecine: M.H., Bucsoaia, Frasin, Păltinoasa, Capu Codrului, etc.... Deeeeci, clienti ar fi cu carul!


Musafir

#22 Re: Re: Musafir

2014-02-16 12:17

prietene asa ati facut si cu gradinita privata nu ati dat aprobare pt ca nui iesea afacerea lu primaru sau mai bine zis nu a dat mita destula la PRIMAR.dupa asta de ce sa nu mearga si chiar daca se inchide dupa un an macar un an humorenii nu au fost trasi in teapa de comerciantii lui PESTE care nici macar nu dau BON FISCAL  cind cumperi ceva de la ei.si au numai vile.nici nu trebuie in centru pt ca in toate orasele se gaseste la periferie.asa dar sper sa se trezeasaca si humorenii sa nu depinda de 3 persoane care detin monopolul in gura humorului si le este frica de LIDL  de PENNY. ba da ESTE NECESAR ca sa regularizeze preturile.

 


Musafir

#23 Re: Re: Desteptati-va

2014-02-16 12:23

Draga KAKAT romanesc se gaseste si in LIDL si in PENNY.cind ai intrat ultima oara intr-un magazin LIDL sau PENNY????? in plus sint 70  % produse fabricate in ro.Bine ca esti TU nationalista si cumperi toate CHINEZARIILE din HUMOR si acum vii sa ne faci lectii de MORALA.dar FRUCTELE si LEGUMELE care le cumperi din piata ca nu mai au TARANII loc de voi si sint aduse din TURCIA asta e tot KAKAT romanesc?ce gasesti tu acum in magazinele din humor cit e made in RO????draga nu te teme ca vine LIDL si iti ia clientii ca oricum vine.

 

C324R
Musafir

#24

2014-02-16 14:16

Deschiderea unui nou supermarket intrun oras inseamna inchiderea a minim 3 minimarket. Tineti cont ca 1 supermarket in plus nu aduce mai multi vizitatori, dar mai multe pagube cetatenilor.

Iulia B
Musafir

#25 Re:

2014-02-16 17:52

#24: C324R -

Despre ce vorbim?? De ce ar prefera sa isi faca turistii cumparaturile intr-un minimarket unde exista produse a caror pret depaseste cu mai mult de 30% pretul de Lidl? Sa fim seriosi! Oare sunt singurul cetatean al humorului care a fost intrebat: "Asa zona frumoasa e aici, nu aveti si voi un hypermarket mai serios?"