SA FIM ALATURI DE PARINTELE BERINDEI DIN TOPLITA!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SA FIM ALATURI DE PARINTELE BERINDEI DIN TOPLITA!


Musafir

#251

2016-02-24 10:20

Sunt împotriva expulzării preoților din Biserică, orice vârstă ar avea. El, bătrânul preot, rămâne să slujească lui Dumnezeu împreună cu preoții mai tineri pentru a-i învăța duhovnicia, prin experiența pe care a căpătat-o și prin darul pe care l-a primit de la Dumnezeu. Preotul, prin taina preoției (slujba de invocare a Duhului Sfânt și punerea mâinilor episcopului peste capul candidatului la hirotonie) rămâne preot pentru tot restul vieții sale și pentru veșnicie. Cu atât mai mult un preot care lucrează cu atâta dragoste pentru semenii săi nu trebuie să fie înlăturat. Din păcate în ultimii ani s-au întâmplat multe traume în rândul preoților în prag de pensionare, traume care i-au afectat mult și pe credincioși. Îi doresc părintelui Berindei din Toplița multă sănătate și putere pentru a trece peste această încercare. Domnul este ajutorul meu, de cine mă voi teme?

Musafir

#252

2016-02-24 10:40

Lasati preotii adevarati in cedinta si har sa-l slujeasca pe Dumnezeu si sa fie alaturi de popor.

Musafir

#253

2016-02-24 11:23

Diriguitorii bisericilor ortodoxe,ar trebui să țină cont de voința enoriașilor care participă la slujbele și ritualurile instituite de slujitorii respectivei biserici.Consider că fiecare preot ar trebui să propovăduiască învățăturile Domnului Isus,în sensul înălțării spirituale și acumulării de învățăminte duhovnicești.Nu cunosc motivul sau motivele pentru care se fac schimbări de preoți fără o justificare ortodox creștină.Probabil, necuratul și-a propus această schimbare, nejustificată din punct de vedere a religiei creștine, iar unii slujitori ai bisericilor ortodoxe au interesul să o facă.Dacă agoniseala materială este primordială pentru unii slujitori ai bisericii,ar trebui ca ierarhii acestora să intervină pentru ca acest fapt să nu fie împovărător pentru enoriași.Dă Doamne înțelepciune în fapte și nu în vorbe!!.

Musafir

#254

2016-02-24 11:37

In cazul in care petitia nu ar solutiona problema, propun ca domnul parinte sa isi deschida un Cabinet de Consiliere Duhovniceasca si toti cei care au semnat aceasta petitie sa participe cel putin odata pe luna la o sedinta sfanta. In acest fel comunitatea enoriasilor nu s-ar destrama si domnul parinte ar reusi sa ramana in localitate, alaturi de ai sai.


Musafir

#255 Re:

2016-02-24 11:46

#254: -  

 Cu siguranta va strange mai multi enoriasi si bani decat biserica cu viitoarea posibila conducere.


Musafir

#256

2016-02-24 12:44

Îl cunosc pe părintele Berindei ca fiind un om cu mult bun simţ, foarte politicos şi cu multă pasiune pentru munca pe care o desfăşoară. Eu nu sunt de religie ortodoxă dar am ales de multe ori să merg la catedrală la slujbă pentru că apreciez valoarea pe care o dă părintele Berindei... Cuvântului.

Musafir

#257

2016-02-24 15:13

Buna ziua,
Ma numesc Horvath Eta, sunt catolica,il cunosc pe domnul parinte
Berindei si il sustin sa ramana in orasul nostru, fiind un om cu multa bunatate in suflet. A ajutat foarte multi oameni din orasul nostru si suntem alaturi de el.

Musafir

#258 Re:

2016-02-24 15:43

#241: -  

 Asa e....si altii fura salam din Lidl


Musafir

#259

2016-02-24 16:16

Merita sustinut un asemenea Preot,Doamne ajuta!

Musafir

#260

2016-02-24 19:05

Un asemenea OM nu merita sa fie dat afara, dar as vrea sa stiu unde nu a cotizat la protopop ?
Are un gol imens in buzunare protopopul si trebuie umplut cu banii enoriasilor din Toplita ?
Nu a fost de ajuns cat a strans de Craciun in Bilbor ?
Poate ar trebui sa dea de gandit comportamentul protopopului la Patriarhie .......... nu este normal ca cei 2 popi care au venit, sa ceara bani pt. a sfintii casele de Craciun........ avand in vedere ca Toplita este un oras fara locuri de munca, pt. enoriasi 100 de lei este fffff mult .... poate au fost foarte bine scoliti de protopop................... dar si protopopii se pot schimba....... nimeni nu este de neinlocuit.

Musafir

#261

2016-02-24 20:33

Pentru ca nu merita este un preot cu suflet bun
maria

#262

2016-02-24 20:42

Dreptatea  si  adevarul  vor prima ! Un preot  sustinut  de  un oras  intreg !Asa  sa  ne  ajute  D-zeu !

Parintele Berindei  e pe  drumul  cel  bun ! Asta  da  lectie  deschisa !

 


Musafir

#263 Re:

2016-02-24 21:06

#260: -  

 Sa ti fie rusine critici un om aflat in doliu si suferinta RUSINE RUSINE RUSINE!!!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-02-24 21:11



Musafir

#265 Re:

2016-02-24 21:14


Musafir

#266

2016-02-25 00:48

Pentru că sunt Toplițean

Musafir

#267

2016-02-25 01:37

Biserica a devenit o afacere din păcate daca esti un preot bun si onest si nu produci bani pt mai marii bisericii nu ai ce cauta sa lucrezi ca preot.capo di tutti capi e patriarhul care a fost un fost securist si bineinteles ca are locotenentii lui ca in orice mafie.din păcate asta e adevarul

Musafir

#268

2016-02-25 06:03

Pentru ca m-am saturat de abuzurile făcute de biserica,prin multitudinea de taxe oe câte la percepe pentru orice eveniment(biserica Ortodoxă),iar ea în schimb nu face nimic pentru cei nevoiași,pentru cerșetori si alte astfel de categorii.Săracii se plâng că nu au bani,dar realizează anual milioane de lei venit si pe ei statul nu îi impozitează,ca de suntem Fundație non profit.Îmi oare rău de acest preot,dar poate ca cei pufi mai sus vor reveni la sentimente mai bune.
Delia Gheorghiu

#269 Re: Re:

2016-02-25 06:15

#263: - Re:  

 Imi pare rau, abuzurile si marsaviile protopopului nu au nimic in comun cu recenta lui pierdere. Dar va dam voie dvs. sa-l sustineti, noi ne protejam preotul minunat pe care il avem in biserica din vale. 


Musafir

#270

2016-02-25 06:42

suntem eu si familia mia alaturi de parintele BERINDEI!!!!!!!

Musafir

#271

2016-02-25 07:02

Deoarece sunt alături de Părintele Berindei si vreau sa se facă dreptate si sa iasa adevărul la iveală

Musafir

#272

2016-02-25 07:10

Pentru ca am vazut o mare nedreptate asupra Părintelui Berindei,desi sunt catolic il sustin întru totul

Musafir

#273

2016-02-25 07:19

Pentru ca se incearca sa se faca o mare nedreptate. Parintele Berindei este un om bun de pus pe rana. Este trup si suflet pentru cei pe care ii reprezinta.

Musafir

#274

2016-02-25 17:58

Rușine să le fie!Nu au un pic de suflet,un pic de milă ,rușine sa va fie!Cel mai bun preot din ,Toplița așa trebuie să fie toți.

Musafir

#275

2016-02-25 18:24

vREAU SA FIU ALATURI DE PARINTELE,DUMNEZEU SA-I AJUTE