SA FIM ALATURI DE PARINTELE BERINDEI DIN TOPLITA!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SA FIM ALATURI DE PARINTELE BERINDEI DIN TOPLITA!


Musafir

#226

2016-02-23 20:32

 Avem aproape 1300 de semnături,  sa dea Domnul sa fim măcar atatia si mâine !!!


Musafir

#227

2016-02-23 20:48

Sunt o persoană cu frică de Dumnezeu, dar nu mă gândeam că un preot dedicat credinței și enoriașilor trebuie să treacă prin așa ceva!!

Musafir

#228

2016-02-23 21:05

Am semnat aceasta petitie deoarece am auzit din mai multe directi ca mai mari ai biserici le impun preotilor sa cotizeze mai sus,cu amenintarea ca daca nu o fac va veni repede altul in locul lor! Fapt exemplu cum ar fi :li se baga abuziv ANUAL sute de kg. de lumanari in parohie care sunt destul de scumpe si PREOTUL bineanteles nu are cum sa vanda atata lumanare,dar este obligat sa o plateasca!
Rusineee preafericitilor!!!

Musafir

#229 Re: Doamne ajuta!!

2016-02-23 21:16

#177: - Doamne ajuta!! 

 ordine era pana a venit el pe meleaguri toplitene ca episcop....dar a adus cu el vânt si furtuna...ce sa faci dacă a pus botul la urechea pușlamalei de la manastire


Musafir

#230 Re:

2016-02-23 21:25

p#201: -  

 Poate ceva suspus...nu surplus...de unde surplus ? De pe Barasau .?

musafir

#231 Re:

2016-02-23 21:51

#201: -  

 am semnat si eu..... de o vreme biserica noastra, unde mergeam cu drag...chiar de la servici, obositi, sa multumim Domnului ca am trecut cu bine inca o zi de munca, s-a transformat in...loc de joaca pentru copii; doamna de la lumanari....face jucarii copiilor, decupand diferite forme din hartie spre deliciul copiilor; sunt copii, nu le putem reprosa nimic...dar parintii - ar cui or fi - ce au in mintea lor? unde sa mai spui  ca Sfantul Altar a devenit bulevard pentru copii! rusine! nu mai poti asculta o slujba la vecernie de chicotelile lor! 

   azi-maine facem discoteca!

   sper sa ajute Dumnezeu sa revina totul la normal!  


Musafir

#232

2016-02-23 22:06

Nu mi se pare normal ca unii preoti sa jupoaie oamenii de bani ,care si asa nu le ajung sa traiasca decent.

Musafir

#233

2016-02-23 22:26

Semnatura mea este o dovada a credintei si a omenirii a harului si a bunului simt de care a dat dovada domnul parinte in acesti ani in care a condus Biserica si credinciosii pe calea ortodoxiei avand grija sa cultive credinta fiecarui enorias ...Este un exemplu pentru toti.Dumnezeu sa-l ajute

Musafir

#234 Re: Re: Re:

2016-02-23 23:49

#219: - Re: Re:  

 Chiar nu conteaza chitantele in cazul in care Pastorul si-a pastorit bine si cu drag turma!!!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-02-24 00:05



Musafir

#236

2016-02-24 00:26

Rușine BOR...si pacat,mare pacat!!!

Musafir

#237

2016-02-24 00:56

Toplița este un oraș frumos cu peisaje superbe.Oamenii ce trăiesc acolo sint pe salarii minime.Economia orașului este la pămînt si mulți sint fără servicii.Preotul face ceea ce mulți care se identifica sa fie creștini ar trebui sa o facă.Cele zece porunci sint clare.Sa il binecuvânteze D-Zeu.

Musafir

#238 Doamne ajută

2016-02-24 06:09

Părinte Berindei sunteți un fericit,

așa cum trebuie să fie toți cei împotriva cărora "vor spune tot cuvântul rău ".În toți acești ani, au trecut mii de oameni prin toate sfintele taine ,călăuziți de dvs. chiar fără să știe numărul de chitanțe, care nu au importanță. Pentru un creștin are valoare mântuirea și acolo sus sunt alte socoteli.Vă rog să-i iertați că ei nu știu ce fac.

 


Musafir

#239 Apel catre conducatorii bisericii ortodoxe

2016-02-24 06:23


Apel

Catre conducatorii ierarhici si administrativi  ai Bisericii Ortodoxe 1 Toplita

Este a treia zi de framantare , neliniste si incrancenare in comunitatea credinciosilor ortodoxi din Toplita – Harghita, legata de posibila indepartare a parintelui Berindei preot paroh la Biserica Ortodoxa 1 Toplita.
 
S-au inversunat oameni , s-a acumulat multa ura si rautate, s-au spus multe vorbe grele .

S-a mai spus ca parintele Cristian si parintele Matei aduc un plus de valoare bisericii noastre . Este adevarat 

Mai mult ca niciodata avem nevoie de liniste, pace si bucurie dar si de pastorul nostru parintele Beridei, pe aceste meleaguri binecuvantate.
 
Fac apel la mai marii bisericii ca la aplicarea disciplinei bisericesti sa dea dovada de foarte multa intelepciune si mai ales sa tina cont de parerea celor multi care si-au facut auzite vocile, pentru ca orice problema are o rezolvare intr-un fel si daca acest fel nu este posibil atunci exista un alt fel de rezolvare .
 
Carolina Tompea – enorias in Biserica Ortodoxa 1 Toplita

 

 

 

Musafir

#240 Re: Re: Doamne ajuta!!

2016-02-24 06:50

#229: - Re: Doamne ajuta!! 

 Stiu mai bine ca tine cum stau treburile im Mănăstire ,,,nu mai vorbi prosti


Musafir

#241

2016-02-24 07:15

Trăim momente în care zilnic suntem otrăviţi cu informaţii ale jăcmănirilor şi hoţiilor din ceea ce ne aparţine nouă , oamenii ai acestei ţări, hoţi care înlătură cu vehemenţă şi neruşinare tot ce înseamnă cinste umană, corectitudine , demnitate şi un suflet larg curat oferit sufletului nostru.
Cînd în acest noian de proastă calitate umană mai există un adevărat om ,devotat credinţei adevărate cinstite plin de har în credinţă lăsînd lăcomia şi şarlatanismul la ,,poarta bisericii'' venim şi-l nimicim ! De ce ? Pe cine ? - Pe PĂRINTELE BERINDEI . De ce ? - Pentru că prin vpcaţia total preoţească a atras oamenii Topiliţei şi nu numai , cu toată dragostea la biserică ? Pentru că a refuzat să stabilească taxe,,fără jenă'' la ori ce eveniment din viaţa de rănd al omului : cununii , botezuri , înmormîntări etc . ( refuzînd aceşti bani de multe ori de la cei fără posibilităţi ) bani ce se regăsesc în ceea ce se vede în biserică şi tot ce aparţine acestei biserici în care slujeşte . A transformat prin propria-i muncă dezordinea pe care a preluat-o, într-un ,,Rai''- totul cu rost : verdeaţă , trandafiri şi un lăcaş al bisericii care ne atrage cu mult drag şi-n care omul să-şi deschidă sufletul spre credinţa adevărată .
Darurile băneşti ale enoriaţilor se regăsesc în ceea ce se vede, nu în autoturismul vechi al preotului de peste 20 de ani , nu în construcţii personale ,nu în luxuri , nu în excursii supersonice peste hotare .
Cine-l subminează pe acest om minunat plin de demnitate ,carecter şi har , care este PREOTUL BERINDEI ?
MAI MARII BISERICII ! Ce urmăresc aceştia ? Să înceteze ! Ruşine ! Ce învăţăm din ce transmit ei ?
Preotul Berindei este sufletul nostru , al oamenilor Topliţei, nu ni-l nimiciţi !!! Îl susţinem cu toată fiinţa pe PREOTUL BERINDEI şi va rămîne preotul nostru al Bisericii din Vale-Catedrala Topliţei !!!

Mogojan Alexandrina şi Alexandru


Musafir

#242 Re:

2016-02-24 07:30

#241: -  

 Asa va fii, noi oamenii suntem biserica....vom învinge

Toplitean

#243

2016-02-24 08:03

Parintele Berindei este un om deosebit,  si trebuie sa-l sustinem  toti Toplitenii 

 


Musafir

#244

2016-02-24 08:13

am comentat deja si vad ca semnatura mi-a fost confirmata.Doamne ajuta!

Musafir

#245

2016-02-24 08:36

Am semnat această petiţie ,pentru că se face o mare nedreptate
părintelui , omulul Berindei, care este cel mai corect preot , apropiat oamenilor de toate categoriile , bine intenţionat ,harnic , bun gospodar şi un om adevărat între oameni .
Nu-l lăsăm singur, suntem alături de dunealui şi-l sprijinim aşa cum şi dumnealui este mereu alături de oameni la bine şi la greu .
Rişine celor ce denigrază acest om , acest om este sufletul bisericii Topliţa-Vale, este al nostru al topliţenilor şi va rămîne aşa cum vor enoriaşii.
Veniţi, dragi topliţeni să-l susţinem , să-i fim alături să face un scut sfînt în jurul dumnealui .
Daniela Hirişcău - Topliţa


Musafir

#246

2016-02-24 09:05

"Un gând frumos poate fi ca o biserica în care omul își odihnește sufletul". (Regina Maria a României)


Musafir

#247

2016-02-24 09:09

Căutăm mereu putere şi încredere în afara noastră,dar acestea vin mereu dinăuntru.Ele sunt acolo întotdeauna....Putere şi încredere PĂRINTE BERINDEI!

Barasau

#248 Re: Re: de pe barasai

2016-02-24 09:11

#230: - Re:  

 de pe barasau... nu stie cum il cheama, cunostinte teologice probabil 0 si vine el la Catedrala din Toplita sa faca lege ? Inapoi cu el, pe barasau..ca nu e bun de nimic la Toplita.

///

#249 Re: Apel catre conducatorii bisericii ortodoxe

2016-02-24 09:34

#239: - Apel catre conducatorii bisericii ortodoxe 

 Ce a gresit acest OM MINUNAT?Nu se poate ierta de Mai Marii Bisericii?Pe noi enoriasii ne indruma sa IERTAM si sa ne iubim aproapele...ei nu pot ierta????


Musafir

#250

2016-02-24 09:52

Trebuie să se termine cu dihonia dintre preoţi. Este o situaţie ca-n junglă: doi se adună şi-l mănâncă pe al treilea, metaforic exprimat. Aceste reguli inventate peste noapte, fără nicio logică, trebuie să dispară. Sunt făcute de înalţi prelaţi ca să aibă instrument pentru al rade pe acel  preot de care nu-i place. Păcat, mare păcat. Parcă au dat în orbul găinilor.!!!!!!! O singură regulă ar trebui infiinţată şi respectată: PREOTUL CARE FACE CE TREBUIE PENTRU ENORIAŞI, DUHOVNICEŞTE ŞI-I BUN ECONOM PENTRU PAROHIE ACELA TREBUIE SĂ DĂINUIE ŞI SĂ FIE LĂSAT ÎN PACE ÎN PAROHIA ÎN CARE A FĂCUT NU A DĂRÂMAT. AR TREBUIE SĂ FIE SINGURA REGULĂ CARE SĂ PREVALEZE. Nu trebuie să prevaleze forţa ci credinţa. Înalţii prelaţi nu văd acest lucru? Cum li se poate înceţoşa mintea în halul ăsta? La noi, în Topliţa, s-a înţelenit metoda de a alunga preotul care a făcut ceva pentru enoriaşi şi parohie. Am ajuns de minunea lumii. Toată lumea va şti ce se întâmplă în TOPLIŢA. Cui foloseşte acest lucru?  Apoi, câtă nesimţire trebuie să aibă şi ceilalţi doi preoţi care vin şi se aşează în toate gata? Am înţeles că sunt şi mai tineri. Ce suflet şi minte au? Ca şi cum ai veni şi te-ai aşeza întro casă gata, frumos aranjată dar care nu-i a ta şi-l mai dai şi afară pe gospodar?????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Să nu uităm că biserica nu-i partid politic, deşi este an electoral nu ne apucăm să radem tot, să rămână doar ce ne pasă nouă. Dumnezeu să ajute să învingă binele iar cei care au sporovăit toată situaţia creată să-i potolească Dumnezeu. Ei nu se gândesc că râde lumea de noi şi ajungem în analele istoriei cu acest exemplu sumbru. Dumnezeu să-l ajute pe acest preot, Berindei, să treacă cu bine peste acest hop.