SA FIM ALATURI DE PARINTELE BERINDEI DIN TOPLITA!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SA FIM ALATURI DE PARINTELE BERINDEI DIN TOPLITA!


Musafir

#26

2016-02-22 13:26

Pentru ca si eu am fost victima. Atunci cand sotul meu a plecat la Domnul, acum 17 ani eu am fost data afara din casa ( care era cumparata din banii nostri si in care am investit mult ) cu 2 copii, lui Nifon, episcopul locului nu i-a pasat ca nu aveam un loc in care sa stam eu si copiii ( 14 si 7 ani )!!!Mai mult, casa a stat in tot acest timp nelocuita degradandu -se din ce in ce mai mult, in timp ce eu m-am chinuit sa -mi cresc copiii la bloc, cu chirie!

Musafir

#27

2016-02-22 13:32

pff... ar trebui dati afara urgent cei ce il vor inlaturat


Musafir

#28

2016-02-22 13:47

voi lupta si eu alături de topliteni impotriva securistilor

Musafir

#29

2016-02-22 13:50

Nu umblu la biserică dar am auzit doar cuvinte de laudă la adresa părintelui. Urăsc nedreptatea din tara asta! Acesta e motivul pentru care am semnat!

Musafir

#30

2016-02-22 13:54

Pt ca un preot asa bun ca Berindei nu vom mai avea niciodata Rusine celir ce vor sa-l inlature.

Musafir

#31

2016-02-22 13:54

Sper sa lumineze mintea DUMNEZEU CEL DREPT,la persoanele ,care aduc asemenea decizie,,! Asa era decind lumea,,,se temeau de cei buni,si inimosi (,,,,,) Vingator,si omul valoros este ParinteleBERINDEI,,,toate stima,,,,cea ce pierd,,,,,sint TOPLITENI,,,,,EU doresc numai binele,pt Fam BERINDEI,,,,sa vinga DREPTATEA,,,,Stima si respect din partea mea,,,,

Musafir

#32

2016-02-22 14:02

Pentru ca e un om deosebit, un preot in adevăratul sens al cuvântului, un om pe care, după ce-l cunoști, ajungi să-l cunoști pe Dumnezeu. Este un om care s-a jertfit pentru cei din jur si nu e drept să fie călcată în picioare demnitatea unui om.

Musafir

#33 Re: Sunt multe de spus...

2016-02-22 14:03

#16: Multe de spus... - Sunt multe de spus... 

 ce anume mai precis ...ca a plecat un politician...si a veni un adevărat Om la conducere..este un om deosebit ,,a început sa arunce mizeriile la gunoi....


Musafir

#34

2016-02-22 14:04

Asa ceva nu se poate,parintele Berindei a fost si este alaturi de enoriasii Biserici din vale,si nu numai.....este parintele cu un har aparte lasat de la Tatal Ceresc,un duhovnic care te indeamna sa mergi pe calea cea buna,sa nu-ti pierzi credinta....te face sa ai incredere in tine si sa crezi in miracole prin credinta.........asa ceva nu pot accepta si ar trebui sa le aratam si celor care au dispus asa ceva faptul ca Parintele Berindei este iubit de Topliteni si vrem sa ramana aici langa noi.

Musafir

#35

2016-02-22 14:18

Total alaturi de Parintele!

Musafir

#36 Re: Nu vreau sa judec!!!!

2016-02-22 14:19

#7: - Nu vreau sa judec!!!! 

 Ai tras ceva pe nas???


Musafir

#37

2016-02-22 14:19

L-am cunoscut pe acest preot si intr-adevar se numara printre putinii preoti ce se dedica din punct de vedre duhovnicesc si nu material , misiunii preotesti.Doamne ajuta, eu personal o sa vorbesc la Mitropolie, fiind cu serviciul in Bucuresti si o sa-i intreb, care sunt cauzele pentru care acest preot trebuie sa plece?

Musafir

#38

2016-02-22 14:30

Este un om adevarat al bisericii cu suflet mare ,care ajuta enoriasii

Anonymous

#39 Trist !!!

2016-02-22 14:30

Asa ceva nu trebuie sa acceptăm, pana la urma biserica suntem si noi oamenii, depinde si de noi la capitolul financiar si nu numai, nu putem fi ignorati daca spunem cu putere ceea ce ne dorim. Părintele Berindei e un om deosebit, cald , are o vorbă bună mereu, a umplut biserica de oamenii, si acum e eliminat. Deranjează prin bunătate lui si prin faptul ca nu cere bani NICIODATĂ, am avut diverse evenimente in familie si NICIODATĂ nu a luat bani, spre deosebire de orice alt preot din zonă.   Voi fi acolo, alaturi de preotul sufletului meu, miercuri la ora 19.


Musafir

#40

2016-02-22 14:30

Parintele Berindei este sufletul toplitenilor. Nu il vom lasa sa plece, chiar daca "unii" isi doresc acest lucru.

Musafir

#41

2016-02-22 14:31

 Sincer nu stiu de ce Patriarhia a luat aceasta decizie, daca are domnul parinte vreo vina sau nu, dar pot spune cu mana pe inima ca este un om deosebit de harnic, ce e a lui e a lui! Si daca stam sa ne gandim, el este singurul care fura?!(daca o face). Nu defapt toti fura si inseala, aproape toti! Dar pe cei buni pune Patriarhia accent deoarece le strica planurile de a insela oamenii! 


Musafir

#42

2016-02-22 14:31

Pentru sustinerea Parintelui Berindei, pentru dragostea pe care o manifesta fata de enoriasi.

Musafir

#43

2016-02-22 14:34

Nu pot sa cred ceea ce se intampla . Preotul Berindei este singurul preot din zona si demn de haina ce o poarta .Nu are taxe , este corect , modest si alaturi de enoriasi in adevaratul sens al cuvantului asa cum ar trebui sa fie toti preotii. Este strigator la cer , nu pot sa cred ca traim intr-o lume atat de murdara si meschina,iar pentru o intamplare ca asta spun ca mi-e rusine ca lociuesc si traiesc in Toplita si sunt romanca . Haideti sa-l sustinem pe parintele nostru , sa-i fim alaturi cat mai multi !

Musafir

#44

2016-02-22 14:34

AM SEMNAT ACEASTA PETITIE INTRUCAT CUNOSC ACEST DUHOVNIC DE CAND A FOST PREOT LA PENITENCIARUL MIERCUREA CIUC NU POT SA CRED CA ACEST OM A LUI DUMNEZEU SA I SE FACA IARASI O NEDREPTATE ATAT DE MARE NU E CU PUTINTA........

Musafir

#45 Presa

2016-02-22 14:34

Trebuie sa obținem si sprijinul presei, trebuie sa stie cat mai multa lume.

Doamne ajuta-l pe părintele Berindei !!!!

Daca cineva stie unde trebuie anunțat, sa acționeze !


Musafir

#46

2016-02-22 15:08

Fac parte din biserica ortodoxa Toplița și sunt soția acestui preot dar nu are nimeni dreptul sa ne terfelesca asa, fie el chiar și episcop sau protopop. În fata lui Dumnezeu nu funcția sau nesimțirea vor conta.

Musafir

#47

2016-02-22 15:15

VREAU CA PARINTELE BERINDEI SA NE PASTOREASCA ASA CUM A FACUT-O PANA ACUM, CU MULTA DRAGOSTE SI MILA.TOT RESPECTUL PENTRU UN PARINTE CARE A STIUT CUM SA-I APROPIE, SA-I MANGAIE, SA LE ALINE SUFERINTA ENORIASILOR.DOAMNE AJUTA!

Musafir

#48

2016-02-22 15:18

Am semnat aceasta petitie pentru a -mi sustine solidaritatea cu cei drepti,cu cei care doresc sa ajute semenii lor,cu cei care sunt adevarati preoti.Dumnezeu are grija de toti fii lui -iar cei care umbla din pacate cu manevre oculte in final vor platii pentru aceste lucruri.Un respect deosebit acestui OM ADEVARAT. Salutarile mele tocmai din Canada.

Musafir

#49

2016-02-22 15:29

Am semnat această petiție pentru că vreau să susțin o persoana care sare în ajutorul altei persoane fără a cere nimic înapoi. A fost alături de familia mea, de când a venit în Toplița.

Musafir

#50

2016-02-22 15:33

pentru ca sunt destul de rari preotii care au vocatie si nu fac din activitatea lor doar o meserie.