OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE


Musafir

#601

2016-02-08 05:08

Mi se pare o prostie ca din cauza unor persoane rau platnice sa sufere un numar foarte mare de tineri care vor sa.si faca un rost in viata, o locuinta cat de cat ok. Toate planurile de viitor se duc pe apa sambetei. Rusine!

Musafir

#602

2016-02-08 06:03

Este jaf pe față al băncilor! Cămătării lumii sunt băncile! Nu, numai ca ne toaca banii, dar îți ia și casă dacă nu achiți rațele! Apoi plătești și tu și urmașii voștri la rațe!

Musafir

#603

2016-02-08 06:03

Guvernul Ciolos sa nu mai ia masuri de inrobirea populatiei majoritare cu venituri f.mici ,sa faca gat la veniturile parlamentarilor,ale secretarilor de stat,a ministrilor,a presedintelui,a tuturor pomanagiilor din guvern si acelora din conducerea marilor companii de stat.

Musafir

#604

2016-02-08 06:35

LEGEA TREBUIE SA FIE PROMULGATA.  Si in alte tari aceasta lege functioneaza si nu au murit bancile. Cand vand pachetele de credite neperformante, cele date in baza unei adeverinte de venit si buletin, catre firmele de recuperare cu 3-5%din valoare atunci nu dau faliment?Credite vor da in continuare. De ce?  Simplu,pentru ca banii atrasi la depozite nu pot fi inmultiti decat prin acordare de credite.Cele mai multe credite neperformante din portofoliul bancilor sunt cele date cu buletinul. Cum le ia apararea acum BNR-ul ,de ce nu i-a  la intrebari cand vand catre firmele de recuperare si pierd cel putin 90% din suma .


Musafir

#605

2016-02-08 06:49

Pentru justețea conținutului ei
Ion

#606 Re:

2016-02-08 08:34

#588: -  

 Fara aceasta lege copiii cumpara ca pana acum: la un pret de 5 ori mai mare de pretul de constructie.


Asta numesti tu conditii avantajoase, sa platesti de 5 ori mai mult decat face ?


Musafir

#607

2016-02-08 10:17

Pentru viitorul tinerilor si pentru a avea fiecare sansa de a cumpara o casă!

Musafir

#608

2016-02-08 10:21

"Două evenimente identice:
- un interlop o rupe în bătaie pe o femeie sub ochii comunității și ai unui jandarm
- Mugur Isărescu zice că "Clauzele abuzive sau neabuzive sunt din contracte pe care le-au semnat oamenii care au luat credite. Într-un stat de drept, când semnezi ceva îți asumi." (ABUZIVE sau neabuzive, da?)

E ca și cum ai spune: ți-o iei, asta e, taci din gură și plătește. Nu există legi sau instituții care să te protejeze.
Mai mult decât atât: nu există o comunitate care să facă presiuni asupra instituțiilor să funcționeze corect sau asupra legiuitorilor să îndrepte legile.

Aa, poate te plâng unii puțin pe Facebook, pe ideea: Vai, nu se poate așa ceva, ce țară de căcat avem, ne merită soarta... etc.
Sunt cei sub ochii cărora te-ar lăsa cu oasele rupte interlopul ăla."

https://www.facebook.com/mihai.radu.125?fref=ts


Musafir

#609

2016-02-08 10:53

Stimate d-le semnatar al acestei petitii!
Aveti dreptul sa initiati o petitie, sunt de acord.

Am o singura intrebare, pe care va rog sa o raspundeti cu da sau nu:

PUTETI TRAI CU GANDUL SI CONSTIINTA CA AICI CONTESTATI O LEGE, CARE DACA AR FI EXISTAT MAI DEVREME, AR FI SALVAT VIATA A 31 DE OAMENI?

Initiator

#610 Re:

2016-02-08 11:47

#609: -  

 Da. O documentare minutioasa in presa arata ca jumatate din numarul acelor persoane contractasera unul sau mai multe credite de consum. In esenta legea darii in plata nu le-ar fi adus nici un beneficiu. Cazuri disperate si probleme de genul acesta nu se rezolva prin legi prost gandite care aduc prejudicii altor persoane si nici prin incercari de manipulare a opiniei publice.


Musafir

#611 Re: Re:

2016-02-08 12:15

#610: Initiator - Re:  

 Intrebarea era retorica pt ca raspunsul  rezulta din existenta petitiei.  Din pacate nu ma asteptam la un alt raspuns decat cinic, tipic bancilor.
Sa inteleg ca cealalta jumatate care putea fi salvata conform celor spuse mai sus, e mai putin importanta?

Adica sa presupunem ca sunteti informat (asa cum spuneti) deci cel putin 15 puteau fi salvati, dar sa inteleg ca sunt nesemnificativi.
Inca o dovada ca suntem  cifre pentru banci si nimic altceva.


Musafir

#612 Re:

2016-02-08 12:32

#601: -  

 Daca mergi la piata si e afisat pretul  de 5 lei al unui kg de rosii, si cumperi unul dandu-i 10  lei, si primind rest doar 2 lei. Daca ceri explicatia si vanzatorul iti spune: a scazut productia si am crescut pretul intre timp  la 8 lei pe kg (de la cantarire pana la a scoate banii din portofel), si decizi sa nu mai cumperi si ceri banii inapoi.  
Asta inseamna ca esti rau platnic atunci cand faci piata?
Sau prin "absurd" te numesti un om care nu se lasa inselat?

baicu

#613 Re: Re: Re:

2016-02-08 12:44

#611: - Re: Re:  

 tataie lasa ne ca din astia care nu platesc intretinere si rate si se omoara e plin la stiri.eu cum pot sa platesc la salar si chirie si intretinere si toate angarale si sa cresc si un copil poate si altii.


Musafir

#614

2016-02-08 12:57

Am semnat pentrul dreptul la o viata stabila in tara noastra.


Musafir

#615

2016-02-08 14:07

Fiica mea, nu mai poate cumpara o garsoniera din cauza acestei legi. Tinerii au de suferit. Cum ii ajuta statul?

Musafir

#616

2016-02-08 14:25

Am semnat pentru viitorul nostru

Tutuianu

#617

2016-02-08 15:27

Sa plateasca fiecare datoria lui nu noi pentru altii.


Musafir

#618 Am semnat !

2016-02-08 15:39

Fiecare cu treaba lui! Nu mai vrei sa platesti ramai boschetar nu veni sa iei de la altii. Romanul e prea nesimtit pentru secolul asta! 


Musafir

#619

2016-02-08 17:07

Ati inteles gresit. NU VREAU SA SEMNEZ ACEASTA PETITIE CRIMINALA!
HAI SUS !

#622 Re: Re: Re:

2016-02-08 18:29

#611: - Re: Re:  

 Degeaba faci pe desteptul pe aici ca nu iti iese deloc. 

1. Repet a nu stiu cata oara. Petitia nu este facuta de banci. NU ESTE !!! NU ESTE !!! Daca tot continuati sa spuneti asta inseamna ca mintiti cu buna stire, nu ca ar fi prima oara.

2. Pentru liderul sambatar al grupului vostru si postacii vostri cei care vor sa acceseze credite in viitor, cei AFECTATI de aceasta lege abia astazi au devenit persoane. Intelegi? Abia AZI ! Pana acum erau: inconstienti, betivi, someri, curve, golani, tampiti, saracii, etc. Asta poti sa vezi din atitudinea postacului vostru Jack Spintecatorul chiar de pe aceasta petitie. Abia azi intr-un articol plin de minciuni isi rupe si seful chf-istilor din suflet si spune:"tineri". Nu ma pune sa postez, cronologic, activitatea de denigrare si manipulare a postacilor pro-lege impotriva celor care vor avea de suferit, ca cred ca iti sar culorile din monitor. Asa ca incearca in alte parti manipularile cu "suntem doar cifre pentru bancheri" sau "petitie criminala" cand si voi i-ati tratat pe altii ca pe un balast, ca pe niste gunoaie care va incurca socotelile. 

3. Poate doi-trei oameni mai prostiti, dar pe mine nu ! Eu va cunosc ca pe propriul buzunar si uneori chiar v-am avertizat. L-am avertizat eu pe sambatar acum cateva zile ca o sa o pateasca din nou peste cateva zile? DA ! A patit-o azi! Acum schelalaie, cand am incercat sa ii spun ca nu tot ce zboara se mananca m-a porcait. E treaba lui, pana la urma tot la cuvantul meu o sa ajunga. 


Musafir

#623 Re:

2016-02-08 19:09

#615: -  

 Da statul cum i-a ajutat pe cei care au luat credit inainte de criza ? Si ei erau tineri .


Musafir

#624 Re: Re:

2016-02-08 19:15

#623: - Re:  

 Atunci hai sa le f**em viata astora de acum, ce zici? Pentru ca nu au fost ajutati aia de atunci hai sa dam o lege sa ii nenorocim si pe astia ! Eu zic sa luam aleatoriu vreo 200 de tineri sa ii impuscam pe la Jilava in solidar cu aia care au patit asa in anii '50. Pai ce, aia isi luau gloante in cap daca nu erau de acord cu ce se stabileste la plenarele partidului si astia sa traiasca in democratie, nu se poate nene?! Tre' sa se ocupe dom' deputat Zamfir. 


Musafir

#625

2016-02-08 19:27

ce intreseaza pe astia ca au deja case