OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

Nmi

#701

2016-02-14 08:53

DNA-ul pe voi bancherilor!!! Traiasca DNA-ul!!

Alina Neagu

#702 E vorba de principiu...

2016-02-14 21:42

Ok, am stat am citit, am ras, m-am scarbit de unele chestii spuse aici. Nimeni nu a exprimat esentialul. Anume, de ce trebuie sa plateasca unii pentru altii. De cand ma stiu am avut in minte un sigur lucru, daca vrei ceva in viata trebuie sa muncesti pentru acel "ceva". Am facut o scoala, am muncit iar acum ma vad in situatia in care din munca mea va trebuie sa rup mai mult. De ce? Pentru ca vreau o casa. Si nu o vreau pentru ca sunt o tampita, "vreau sa ma implozesc", sunt o incompetenta sau nu vreau sa stau la tara cu mama, dupa cum spuneau unii domni care sustin proiectul acesta. Si nici nu vreau sa fur o casa sau sa o primesc gratis, ci sa o cumpar platind vreme de 20, 30 de ani cu bani din munca mea. Nu sunt iata nici hoata nici nu astept sa imi dea statul. Sunt doar o persoana satula de mizeria numita chirie in Bucuresti, nu ma pot intoarce in localitatea de langa Tulcea, acolo unde sunt nascuta, pentru ca n-as putea trece la muncile pamantului dupa niste ani de scoala, nu as putea si nici nu ar fi corect. Cel putin asa mi se pare mie, la fel cum nu mi se pare corect sa mi se spuna "esti o fraiera pentru ca ai muncit, pentru ca ai pus niste bani deoparte si drept pedeapsa pune mai bani mai multi sau spune adio casei". De asta caut si eu o minte luminata care sa ma lumineze si pe mine si sa imi spuna argumentat de ce trebuie sa platesc mai multi bani pentru creditul altora. Ce am facut eu, cu ce am gresit eu, cu ce le-am gresit eu? Si acesta este si motivul pentru care am semnat si distribuit aceasta petitie, nu pentru ca sunt infractoare asa cum zice domnul din mesajul de mai sus, ci pentru ca in scara mea de valori nu intra conceptul ca altii sa plateasca pentru mine ceva, ergo, nici eu sa platesc pentru altii. 

Ion

#703 Re: E vorba de principiu...

2016-02-15 05:55

#702: Alina Neagu - E vorba de principiu... 

 Fata mea, azi preturile la imobile sunt duble fata de valoarea lor reala, fiindca orice sarac poate face credit. Cu legea darii in plata bancile nu vor mai da credite la oricine, si preturile vor scadea.

 

Ce e mai rau: sa cumperi un apartament cu banii jos dupa 10 ani de chirie, sau sa il cumperi la pret dublu dupa 20 ani de platit rate ?

 

Iar cei saraci, care nu isi pot permite un apartament si cad prada iluziei ca vor face credit si vor putea duce creditul pana la capat: daca azi nu poti sa platesti chirie si sa mai si pui deoparte macar inca pe atat - nu vei termina niciodata de platit un credit. Vreti  sa ajungeti in strada executati silit ? Sa vina politia peste voi sa va dea afara cu forta din casa, atunci cand nu ati platit 2 rate la rand ?

 

Femei care visati la credite, merita copiii si familia voastra sa treaca prin calvarul unei executari silite ? Merita copiii vostri ca voi sa faceti sacrifcii 10 - 15 ani ca sa va platiti ratele (in loc sa investiti in ei si educatia lor acei bani) ca apoi sa va fie luata si casa si sa mai aveti in continuare penalizari de platit ?

 

Nu vedeti ca bancile tipa cu limba de moarte sa nu se aprobe legea darii in plata ? Ele stiu ca preturile vor scadea, deci multi din cei actuali cu credite vor decide ca le e mai bine sa se foloseasca de aceasta lege.

 

La fel ma intreb cum de nu vedeti ca in orice tara civilizata legea darii in plata este in vigoeare de 50 - 100 ani ! Noi suntem intr-adevar cu 50 ani in urma vestului, dar cat de prost sa fii sa crezi ca noua nu ne trebuie aceasta lege !?

 

 

Nmi

#705

2016-02-15 09:56

Exista o vorba: Prostul invata din greseala lui,desteptul din greseala altuia. Noi cei cu credite am fost prosti crezand ca o sa ducem o viata mai buna fugind la banci, fara a avea si noi o parghie de negociere cu banca. Cei fara credite invatati de la prosti de noi care acum suntem mancati de banci,nu v-a aruncati cu capul inainte fara a v-a analiza riscurile si patania altora. Indatorarea voastra e pe 25,30 de ani,oare sunteti constienti ce inseamna asta? O viata de om. Daca dupa 15,20 de ani platiti rate corect, dar aveti un declin in viata profesionala, in viata exista urcusuri si coborasuri,atunci banca nu mai ea in calcul nimic, nici un ban dat pana atunci. Intreb de ce??? Va vinde casa la pret de nimic si ramaneti de multe ori datori cu o suma imensa de plata,suma care nu v-a putea fi acoperita nici dupa 100 de ani. Asta vreti? Voi crede-ti ca noi acum ne luptam cu bancile ca nu avem alceva mai bun de facut?? Eu nu o sa mai calc intr-o banca in viata mea, credeti-ma

Nmi

#706

2016-02-15 10:17

Cum e posibil ca OTP-ul sa reduca rata de la 2400 lei la 1600 lei, dupa ce a pierdut la ICJC uni credit ipotecar??? 800 de lei furati din buzunarul clientului, plus ca au facut si conversia in lei! V-a da-ti seama domnilor doritori de credite? Intelege-ti de ce se doreste aceasta lege? Daca nu, atunci..fugiti la banci


Musafir

#707

2016-02-15 16:51

Buna , pentru ca doresc sa achizitionez o locuinta , nu sunt de acord cu politica bancilor , nu trebuie sa platim ceilalti datorita unor rai platnici , nu toti parcam ferariul la usa bancii , pentru impresii , cum ajutam la dezvoltarea Romaniei ? Locuind tot in casele vechi , demodate , comuniste , construite din beton? E strigator la cer, oameni buni, succes , toate cele bune.
ha ha ha

#708 Re:

2016-02-16 09:47

#706: Nmi -  

 Sa ti se mareasca rata inapoi netrebnicule. Esti nemultumiti ca primesti bani gratis ? Da-i inapoi atunci !

 

Anyway, ai semnat ca platesti ORICE comision ti se va cere, apoi nu mai vrei si tipi ca e abuziv. Tu esti cel ce face abuzul !


Musafir

#709 Re: Re:

2016-02-16 13:04

#708: ha ha ha - Re:  

 Corect ! 

1

#710 Re:

2016-02-16 13:32

#1: -  

 Bineinteles ca nu e normal, daca traiesti de pe urma imprumutatilor! Care industrie a constructiilor de locuinte?

Sorin

#711 Re: E vorba de principiu...

2016-02-16 13:41

#702: Alina Neagu - E vorba de principiu... 

 Iti doresc sa iei credit pentru un vis care ti se va implini dupa 25-30 ani ... cand termini creditul (daca apuci!). Dar, ti-as putea dori sa nu mai poti plati dupa vreo 15 ani. Atunci, banca iti va lua casa, avansul tau si ratele platite pana in acel moment. Tot atunci, va avea grija sa-ti vanda casa la un pret foarte mic (dupa vreo 3 licitatii), iar diferenta pana la cat ii esti datoare o vei plati tot tu, prin popriri pe salariu sau pe alte bunuri pe care le ai. Ce vei face atunci cu votul tau de acum? Tot de principiu e vorba ...

Nmi

#712 Re: Re:

2016-02-16 17:48

#708: ha ha ha - Re:  

 Sa moara mata ca am primit eu vreun ban in mana! Sa mi se mareasca dobanda cu cate pule iti bag tie in gura. Tocmai fraiere ca nu am semnat ORICE. De moment ce a obligat banca sa-mi dea bani inapoi, inseamna ca eu nu am semnat fraiere. 

Nmi

#713 Re: Re:

2016-02-16 17:52

#708: ha ha ha - Re:  

 Sa moara mata ca am semnat eu, ca a luat banca cu acordul meu. Ce nu am semnat am primit inapoi de la instanta,marisa-r pula mea in gura ta ca si dobanda!


Musafir

#714

2016-02-16 22:31

Este o inventie . Ceva ce nu exista nicaieri in LUME !!!
baicu

#715 Re: Re: Re:

2016-02-16 23:53

#713: Nmi - Re: Re:  

 da o pe aia marita lu ma ta ca e arzoaica rau baba a intins toti tiganii de la diham in tinerete te ia si pe tine chiar daca esti fi su cum vede pula o apuca damblageala

ha ha ha

#716 Re: Re: Re:

2016-02-17 05:41

#712: Nmi - Re: Re:  

 Injuraturie sunt argumentele pierzatorilor. Voteaza petitia asta ca sa te asiguri ca si altii vor ajunge ca tine !

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-02-17 06:02



Musafir

#718

2016-02-17 11:45

Legea nu face distinctie între cei care nu mai pot sa plateasca si cei care nu mai vor sa plateasca. Nu cred ca parlamentarii care si-au votat pensii nesociale, s-au gândit la o lege sociala.
In fapt, legea penalizeaza pe cetateni, nu pe bancheri, deoarece bancile în dificultate vor face apel la stat, care le va ajuta. Dar cine este statul?
La cine vor face apel cetatenii când vor constata înlocuirea programului "Prima casa" cu noul produs bancar "Creditul Zamfir&Piperea cu avans de 45%"?
haha

#719 Re:

2016-02-17 15:06

#718: -  

 Daca avansul ar fi 45% - toti romanii o vor duce mai bine, Fiindca cei inconstienti nu vor mai putea face credit, apoi sa plateasca 10 ani rate, apoi sa fie executati silit cand nu au mai putut duce.

Nmi

#720 Re:

2016-02-17 16:00

#714: -  

 Posibil sa ai dreptate, dar nu cred ca in lumea, bancile se comporta ca in Romania. Te mint frumos, iar dupa iti trag suturi in fund!! Eu am credit si jur ca nu imi doresc sa dau casa la banca, acum cand dupa mari sacrifici am inceput sa achit efectiv doar creditul! As pierde multi bani raportat la venitul meu.

Nmi

#721 Re:

2016-02-17 16:07

#718: -  

 La 30000 de EU imprumutati am platit un avans de 9000 Eu plus platesc 230 chf pe luna de 9 ani, cine crede de aici ca as vrea sa dau casa inapoi? Scadenta creditului e in 2026! Cine crede ca eu as vrea sa dau casa sa beneficiez de aceasta lege? Vreu ca legea darii in plata se existe, ca sa nu mai fie nimeni nevoit sa se judece ani de zile prin instante cu bancile, sa piarda bani si nervi.

Nmi

#722

2016-02-17 16:20

Am o recomandare pentru toti cei care se opun darii in plata si frici ca in viitor nu vor mai putea accesa un credit: da*ti fuga acum la banci,orcum mai dureaza pana intra legea in vigoare daca intra. Accesati un credit urgent, caci sunt mii de apartamente care v-a asteapta, iar intr-o luna cel mult v-a mutati in casa noua. Cel putin sunteti siguri ca aveti casa cu sau fara lege

Nmi

#723 Re: Re:

2016-02-17 16:24

#719: haha - Re:  

 Corect spus, ai mare dreptate. Nu toti cei cu venit minim ar putea accesa credit, iar cand s-ar vedea la prima rata ar constata ca isi dau toti bani din casa. Bancile ar deveni mai selective si mai atente, atat la client cat si la modul de evaluare a casei!

Nmi

#724

2016-02-17 16:45

De ce le frica bancilor de aceasta lege? Parerea mea si am dreptul la o parere este faptul ca destul de multi dezvoltatori imobiliari sunt destul de puternici incat sa ii de-a clientul credit direct la DEZVOLTATOR, acestia au inteles ca bancile sunt o parte a lantului care mai mult incurca decat ajuta. Te duci la dezvoltator da-i 10% avans de regula, dupa care platesti rate in functie de cati azi doresti. Daca sunt putini ani, acesta nici macar nu isi pune ceva peste pretul apartamentului. Eu cred ca intrand aceasta lege in vigoare, noi clienti am fi nevoiti sa renuntam la banci, si sa apelam din ce in ce mai mult la dezvoltatorul imobiliar. E adevarat ca daca nu platesti trei rate, acesta te da afara din locuinta, dar cel putin ai avantajul de nu a mai fii urmarit financiar toata viata, ti-a luat casa inapoi, a vandut-o altei persoane,si s-a incheiat tot. Asta e marele avantaj

hahaha

#725 Re: Re:

2016-02-18 05:53

#721: Nmi - Re:  

 Cui ii pasa de tine ? Nu vrei sa dai azi casa inapoi, nu o da.

 

Lasa insa sansa celui care a platit 25 ani rate, apoi nu si-a mai permis sa plateasca 2 luni la rand, - aluia lasa-i sansa sa dea in plata. Fara acesta lege acesti nefericiti sunt aruncati in strada si apoi mai au inca zeci de mii de euro penalizari de platit.