România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu


Musafir

#8351

2016-01-12 10:10

Pentru ca,dupa informatiile din presa,asa ceva nu-mi puteam imagina ca se petrece intr-o tara nu numai pretins evoluata! Nici inchizitia nu lucra pe baza declaratiilor unor copii,doar in perioada stalinista copiii erau educati sa-si tradeze parintii,la fel in China maoista si in perioada kmerilor rosii!
Si cand vad atatia idioti,inclusiv Gadea, care considera REGALITATEA ca o conditie sine qua non a progresului!

Musafir

#8352

2016-01-12 10:11

Eu cred ca acei oameni sunt mai degraba niste roboti de_oarece nu au sentimente umane sunt fara suflet nu exista durere mai mare pt un parinte decat sa_ti fie luati copilasii de langa tine
D_zeu sai ocroteasca si sa le dea putere acelor parinti greu incercati de soarta

Musafir

#8353

2016-01-12 10:11

Deoarece nu sunt de acord cu gindirea ipocrita a Norvegiei !!!

Musafir

#8354

2016-01-12 10:12

Pentru că simt cu această familie.Si doresc rezolvarea acestui caz.

Musafir

#8355

2016-01-12 10:12

sunt mama si copilul este pt. mine icoana lui dumnezeu si unica mea realizare de exceptie

Musafir

#8356 Re:

2016-01-12 10:12

#8332: -  

 Ce poti sa astepti de la un robot ? iohanis a dovedit ca este lipsit de inima , ca este doar o masina nemteasca - e adevarat , dar fara suflet , ca orice robot .


Musafir

#8357

2016-01-12 10:13

Pentru ca este o masura inumana sa desparti copiii de parintii lor !

Musafir

#8358

2016-01-12 10:13

DESTEPTAREA ROMANIEI!

https://www.facebook.com/Desteptarea-Romaniei-345283622157100/

CAZUL BODNARIU – O PROBLEMA CU CONOTATII MULT MAI PROFUNDE!
Asupra acestui caz se poate scrie o teza de doctorat in domeniu insa facand un rezumat, care sunt substraturile?
Pentru cei care nu stiu nu este primul caz in care statul norvegian ia copiii “utlendinger” sau “innvandrere “ (straini / emigranti – este un termen folosit chiar daca ti-a fost acordata cetatenia) sub pretextul ca le sunt aplicate tratamente neadecvate!
Aceste fapte se intampla de aproximativ zece ani de cand ministrul norvegian al educatiei de atunci a spus: „credinta cum ca parintilor le sade cel mai bine sa-si creasca proprii copii este gresita!”
Acest caz a capatat aploare datorita faptului ca acuzatiile aduse familiei sunt nefondate comparativ cu alte cazuri in care parintii au comis ilegalitati!
De ce aceasta indarjire a statului norvegian si nu numai de a adopta copiii emigrantilor?
Siplu, deoarece aceste tari au populatia imbatranita pentru ca principala preocupare a cetatenilor acestora nu este de a procrea si a-si asuma responsabilitati ci de a se distra avand un nivel de trai net superior altor tari iar cand se trezesc unii dintre ei ca vor sa aibe un copil acest lucru biologic nu mai este posibil!
Comparativ cu Germania unde am vazut cu totii care sunt riscurile acestia s-au trezit mai devreme si au fost mai inventivi la modul ca in loc sa adopte emigranti au adoptat copiii acetoara.
Facand o analiza, marea majoritate a tarilor dezvoltate au fost colonii deci meritul acestui nivel de trai ridicat nu este in mod special al lor; exceptie facand cateva tari care conjunctura le-a adus la acest nivel (cum ar fi Elvetia) restul fiind sarace deoarece nivelul de cultura scazut al populatie nu a permis ca in fruntea acestora sa ajunga oameni responsabili ci numai cacanari precum in Romania.
Oricum ceea ce ma intriga este faptul ca alesii nostri nu au luat nicio atitudine cu toate ca avem si ambasa si consulat in Oslo; probabil inca sunt preocupati de cainii ciobanilor.
Dar nu-i asa TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!


Musafir

#8359

2016-01-12 10:14

Doresc ca familia Botnariu si alte familii similare cu aceasta familie sa si recupereze copii luati abuziv din sinul familiei D-zeu sa I ajute

Musafir

#8360

2016-01-12 10:14

sunt un roman ceva mai varstnic.Stiu ce insemneaza sa-ti iubesti copii ,nepotii si stranepotii langa care ti-ai trait viata si ti-ai petrecut noptile . uneori sorbindu-le rasuflarea care te Ne-ingrijora cu fierbinteala ei. Nu pot accepta ca sentimente ca iubirea parinteasca , credinta ,dragostea fata de cei ce apartin pamantului nostru sa fie batjocorite.Ne-or lipsi noua multe din cele ale altora care se uita la noi cu dispret . Cele de mai sus le-am pastrat si sunt mandru pentru aceste valori de viata.

Musafir

#8361

2016-01-12 10:15

1.Am semnat deoarece e imperios ca familia Bodnariu sa isi recupereze copii cat mai repede pentru a nu prelungi trauma suferita de toti membrii familiei.
2. Pentru a ajuta in acest mod toate familiile care trec prin acest sistem draconic numit Barnevernet
3. Pentru a sti toata lumea, pe toate continentele , ce abuzuri grosolane, aberante, inumane si inexplicabile se petrec in " civilizata" Norvegie ( pe care multi romani o lauda, pe motiv ca stiu ei ce fac, doar sunt extrem de civilizati nu?!)
Ei... am vazut si vedem toti unde duce civilizatia lor...


Musafir

#8362

2016-01-12 10:15

Dumnezeu sa ii ocroteasca si noi sa facem tot ce se poate ca sa ii ajutam!
RODICA
Musafir

#8363

2016-01-12 10:15

PENTRU CA MI-E GREU SA VAD CE SE INTAMPLA. SPER SA SE TERMINE CU TOATE ACESTEA. ESTE O CRIMA CEEA CE SE PETRECE .SPER SA IASA TOT ADEVARUL LA IVEALA. SUNT MULTE LUCRURI CE NU S-AU SPUS.


Musafir

#8364

2016-01-12 10:15

Ca acei 5 copii sa fie inapoiatu familie cat mai repede

Musafir

#8365

2016-01-12 10:15

sugerez publicarea petitiei in citeva limbi de circulatie internationala pentru ca si strainii sa inteleaga bine ce se intimpla si sa se poata altura romanilor in sustinerea familiei

Musafir

#8366

2016-01-12 10:16

Pentru ca acesta familie sa asi primească copiii sin nou acasa.

Musafir

#8367

2016-01-12 10:17

Pentru ca sunt mama si bunica si mi-am crescut fetele singura si au ajuns OAMENI de calitate.

Musafir

#8368

2016-01-12 10:17

Pentru ca si eu sunt mama si bunica si nu as putea suporta ca cineva fara suflet sa se poarte asa cu ei . Sunt foarte indignata de ce am vazut si ma alatur si eu familiei !!!

Musafir

#8369

2016-01-12 10:17

Am semnat acesta petitie deoarece si eu sunt in aceeasi situatie cu fam.Botnariu. In 2008 Barnevern mi-a luat fetita,ni s-a interzis sa mai vorbim in romana, motivand ca trebuie sa ne supravegheze si sa inteleaga ce vorbim ( abia dupa 3 ani de lupte in instante am reusit sa avem incuviintarea unui complet de judecata, dar nici atunci barnevern nu ne-a lasat motivand ca acum chinui copilul care uitase partial limba romana, in acest sens, ambasada romana de la Oslo nu a intervenit sub nici o forma, fiind insensibili la rugamintile mele, acesta este un drept fundamental al omului, de a fi lasat sa vorbesca in limba nationala,fetita mea este cetatean norvegian, dar si roman ). Fetita mea, Hanna Victoria, are actualmente aproape 15 ani si in continuare i se interzice sa comunice cu parintii sai

Musafir

#8370

2016-01-12 10:17

Pentru ca asa ceva sa nu se mai intample!

Musafir

#8371

2016-01-12 10:17

pt ca consider un abuz din partea statului norvegian.Dumnezeu sa intareasca fam. Bodnariu si sa se proslaveasca numele Sau in acest caz

Musafir

#8372

2016-01-12 10:17

Pentru ca nu este normal ce se intampla in tara aceea, este un abuz asupra familiei Bodnariu si nu numai asupra lor ci si asupra celorlalte familii care au fos despartite de copilasii lor.
Trebuie sa putem face ceva cu ajutorul lui Dumnezeu.

Musafir

#8373

2016-01-12 10:18

Nu credeam ca mai exista o tara in lumea asta in care oamenii sa se poarte ca niste barbari! Este strigator la cer sa iei copiii de langa familiile lor sub pretextul ca le vrei binele, in realitate existand cu totul alte interese...

Musafir

#8374

2016-01-12 10:18

Am semnat aceasta petitie cu dorinta de a se face dreptate acestei familii minunate de la care nu numai cei de la Barnevernet au de invatat ci chiar si noi ceilalti. Cu toate ca nu cunosc personal aceasta familie cred ca sunt o familie exemplu asa cum a randuit Dumnezeu sa fie familia pe pamant. Deasemenea ar trebui sa fie data exemplu pentru toata Europa care a ajuns in cea mai adanca decadere morala si spirituala, pentru care va plati foarte scump cat mai curand. Cred ca de aceea a si ingaduit Dumnezeu ca aceasta drama sa se intample in aceasta familie. Nu oricine este pregatit sa treaca prin asa ceva. Sunt convins ca Dumnezeu va face dreptate acestei familii scumpe insa la timpul si in modul hotarat de El. El are planul Lui si niciodata nu da gres. Dumnezeu sa-i binecuvinteze si sa-i rasplateasca cu viata vesnica , la fel si pe dumneavoastra pentru tot ceea ce faceti pentru ei. Haideti sa nu ne oprim si sa mergem pana la capat orice ar fi si ori cat ne-ar costa. Nu cred ca exista un pret prea mare orisicare ar fi acesta. Doamne ajuta, Doamne da izbanda insa sa nu uitam nici o clipa sa facem ceea ce este cel mai important lucru (rugaciunea).

Musafir

#8375

2016-01-12 10:18

indiferent d orientarea religioasa ,copii trebuie lasati cu parintii naturali.motivele sint de cacao,pe mine bunica daca m-a dus la biserica,neobligatoriu,m-a indoctrinat religios?
hiler si stalin se crucesc in mormint cind vad atita cruzime si terorism