Ora de 60 de minute = 45 minute studiu + 15 minute pauză

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Ora de 60 de minute = 45 minute studiu + 15 minute pauză

Alexandru Toderică
Autorul acestei petitii

#26 Re: Re: Re: De lenesi si rasfatati, razgaiati ce sunteti!

2015-10-14 20:48

#23: Andrei Munteanu - Re: Re: De lenesi si rasfatati, razgaiati ce sunteti! 

Sunt precizate in enuntul petitiei unele motive pentru care se cere largirea pauzei.

In primul rand, multi profesori nu au notiunea timpului bine definita si tind sa tina elevii inca cateva minute pentru a termina de predat lectia sau exercitiul. Deci, in cele 3-7 minute ramase multi elevi nu au timpul necesar pentru a aprofunda lectia pentru ora urmatoare, nu au timpul necesar pentru a merge la biblioteca in caz ca vor sa se documenteze legat de ceva, iar unele scoli si licee medii si mari sunt impartite in mai multe corpuri sau anexe si sunt necesare cateva minute intre acestea. Sa nu uitam si de elevii implicati in activitati extrascolare unde trebuie sa se deplaseze in mai multe puncte ale institutiei pentru a primi si oferi diverse informatii legate de activitatea in care participa. Insa daca se vor face aceste modificari precizate in petitie, profesorii vor incerca sa se incadreze intr-un timp mai scurt si elevii vor avea mai mult timp pentru activitatile legate mai sus.

In al doilea rand, elevii vin la scoala sa invete. Toti stim asta, evident. Dar asta implica o activitate intensa a creierului de a retine si intelege informatiile. Majoritatea elevilor au 6-7 ore intr-o zi. Insa in aceste 6-7 ore, elevii studiaza 6-7 discipline diferite, iar un loc de munca este bazat pe un domeniu. In plus, elevii petrec cateva ore si acasa invatand si scriind pentru a putea retine o cantitate mare de informatii ce trebuie apoi reenuntata in a doua zi. Fiind o cantitate mare de informatii, elevul poate avea scapari de memorie si de aceea el isi foloseste o parte din pauza pentru a-si aprofunda lectia invatata pentru a nu avea surprize in timp ce e examinat (fie oral sau scris). In plus, la munca este o motivatie financiara, ceea ce il incurajeaza pe salariat sa isi continuie activitatea profesionala in acel domeniu.

Sper ca am fost inteles si daca nu sunteti de acord va spun ca nu sunteti obligat sa semnati aceasta petitie. Daca mai aveti si alte idei de dezbatut va invit sa le scrieti, atata timp cat nu contin instigari la scandal sau jigniri.


Musafir

#27

2015-10-14 21:23

Pentru ca POT

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-10-15 05:51


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-10-15 16:00



Musafir

#30

2015-10-15 18:04

Sunt de acord, ca oricum nu e asa un big deal , dar sa fim seriosi.m chiar credeti ca cuiva ii va pasa de părerea unor elevi "idioti"?


Musafir

#31

2015-10-15 18:32

sunt perfect de acord ! :)
Alexandru Toderică
Autorul acestei petitii

#32 Re:

2015-10-15 19:08

#30: -  

 Nu e niciun motiv sa fii pesimist/a, indiferent daca suntem "idioti" cum spui tu sau nu, daca ne strangem multi, formam o anumita forta, a elevilor din Romania. Cu cat e mai mare aceasta forta, cu atat sunt mai mari sansele sa fim auziti de factorii decizionali din Minister. Continuati sa distribuiti petitia ca sa strangem cat mai multe semnaturi. :)


Musafir

#33

2015-10-15 20:02

Am semnata aceasta petitie pentru ca si eu sunt eleva si doresc o pauza cu 5 minute mai mult pentru a putea face mai multe lucruri in pauza, si astfel sa pot combina recreerea cu pregatirea pentru ora urmatoare.
Dragoi Andrei

#34 Re: Re: Re: De lenesi si rasfatati, razgaiati ce sunteti!

2015-10-15 20:50

#23: Andrei Munteanu - Re: Re: De lenesi si rasfatati, razgaiati ce sunteti! 

 Afirmatia ta nu este bine argumentata. Fiecare familie primeste bani din partea statului ca sa intretina copilul. Ca in Romania e 80 de lei si in Germania e 500 de euro alocatia...e alta treaba. Scrie in lege ca parintele este obligat sa ii asigure copilului toate conditiile necesare . Acele 8 ore care spui ca le petrec unii la birou nu se compara cu ce face un elev de liceu. Lucrati intr-un singur domeniu,noi suntem obligati sa promovam la toate materiile.Cei mai multi cu o munca la birou isi pierd timpul cu tigari si cafele,noi in pauza nu avem timp sa mergem si la baie,si la magazin,si sa ne pregatim pentru ora.In plus,nu puteti compara orele de munca intre un adult si un copil . Nu sunteti in masura sa comentati din moment ce nu sunteti bine informat,deci va recomand sa va abtineti .

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-10-16 08:59


Alin Ierima
Musafir

#36 Re: Re:

2015-10-16 10:51

#32: Alexandru Toderică - Re:  

 Nu sunt pesimist,sunt realist.

Sincer mi-as dorii si eu o pauza mai lunga, timp sa mănânc un Sandwich ( de multe ori trebuie sa îl mănânc in doua pauza ca nu ajung cele 6 minute ) sa îmi mai repet la o lectie sau sa mai citesc Putin din Baltagul de la bibliotecă, dar sa fim seriosi, daca ministerul nu a fost in stare in atatia ani sa mărească salariul la PROFESORI( parca acum câteva săptămâni le-au mărit, dar dupa o groază de timp ,bâlbâieli,promisiuni si greve japoneze) un punct foarte important in societatea noastră, crezi ca ii va pasa cuiva de cat timp au elevii in pauza?

Si daca vom semna multi elevi aceasta petitie, cineva trebuie sa o inainteze in parlament,( că nu stau ei toata ziua pe paginile cu petiții) si după sa asteptam pana o vor băga in seama..

Cu toate astea,voi distribuii peste tot unde voi putea :)

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-10-16 10:53


Alexandru Toderică
Autorul acestei petitii

#38 Re: Re: Re:

2015-10-16 11:17

#36: - Re: Re:  

Sunt constient de faptul ca cineva trebuie sa duca aceasta petitie in Parlament, dar atata timp cat se strang multe semnaturi, aceasta petitie va intra in atentia mass-media si de aici nu va mai fi atat de greu. Oricum, problema cu salarizarea profesorilor e mai complicata, trebuie schimbate modurile in care statul isi distribuie banii catre institutii (nu sunt bine informat in legatura cu asta, nu e legat de petitia asta oricum).

Iar legat de problema daca vreun factor decizional va acorda atentie acestei idei, rolul unei petitii este de a capta atentia acestora. Poate reusim sau poate nu vom reusi, dar daca nu facem nimic nu te astepta la vreo schimbare.


Musafir

#39

2015-10-16 16:29

Hai cu pauzele


Musafir

#40

2015-10-17 07:50

La mine in liceu pauza este de 5 minute ... :( Iar daca intarziem 2 minute dupa profesor ne pun absente !!

Musafir

#41

2015-10-17 11:39

sunt de acord cu aceasta peritie
eu sunt elev si nu imi ajung 10 minute decat sa ma duc pana la baie si sa ajung inapoi in clasa
ar fi mult mai bine sa se faca pauzele de 15 minute

Musafir

#42

2015-10-17 11:45

Vreau o pauza mai lunga

Musafir

#43

2015-10-18 14:59

Am semnat aceasta petiție pentru ca mi se pare exagerat sa i lași unui copil 10 minute pauza când are la rand doar fizica ,mate,chimie etc
user2

#44 Re:

2015-10-18 17:31

#15: -  

 Și profesorii stau și beau cafeaua când te trezești tu și stai în stație. Și el se trezește de dimineață să te învețe pe tine. :)

user2

#45

2015-10-18 17:35

Și dacă ai 5 minute în plus iei note mai mari? Înveți mai mult? Eu cred ca vine vrea să învețe învăța.. Nu strica acele 5 minute dar nu sunt problema mare în învățământ. 


Musafir

#46

2015-10-18 17:38

Vreti pauze mai lungi doar pentru ca vreti sa va fumati tigara fara graba. Daca considerati ca sunteti exploatati, sa stiti ca nu va obliga nimeni sa luati note mari sau sa terminati 12 clase. Eu am pauza de 5 minute si ASTA inseamna sa ai pauza scurta. Nu va mai plangeti!

Apetrii Gabriel

#47 Re:

2015-10-18 18:05

#46: -  

 Din moment ce noi ne cerem dreptul la o pauza mai mare asta nu inseamna ca o cerem musai ca sa nu fumam in graba. E problema fiecaruia daca fumeaza sau nu. In primul rand ne gandim si la ceilalti care au pauza de 5 minute, care nu au timp de nimic, in al doilea rand ne gandim si la cei care nu au timp nici macar in 10 minute sa isi faca nevoile, sa manance, sau ce mai fac ei.

Apetrii Gabriel

#48 Re:

2015-10-18 18:07

#45: user2 -  

 Cerem aceste 5 minute ca dupa o ora de fizica/matematica/biologie/etc (ora de predare de 5-10 pagini in care simti ca iti bubuie capul si te doare mana) sa fim putini mai relaxati la inceputul urmatoarei ore!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-10-19 16:06


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-10-19 16:11