MEMORANDUMUL DE LA NEAMT - APEL DESCHIS PENTRU ISTORIE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MEMORANDUMUL DE LA NEAMT - APEL DESCHIS PENTRU ISTORIE


Musafir

#26

2015-09-23 14:14

Asa este cel mai bine!

Musafir

#27

2015-09-23 17:19

Sunt de acord cu cele scrise in aceasta petitie

Musafir

#28

2015-09-23 18:30

Pentru că sunt român și sunt și profesor de istorie.

Musafir

#29

2015-09-24 15:14

Sunt profesor de istorie de peste 30 de ani. Am obținut rezultate bune și foarte bune cu elevii mei de-a lungul timpului (la examenul de capacitate, testare națională, olimpiada de istorie, inclusiv calificări la etapa națională, și chiar o mențiune). Consider că introducerea celei de-a doua ore de istorie ar putea să-i facă pe elevi să înțeleagă mai bine cursul evenimentelor, nu doar din trecut, ci și din prezent. În plus, am contribui mult mai mult la creșterea nivelului de cultură generală al populației.

Musafir

#30 Re:

2015-09-24 17:40

#12: -  

 


Musafir

#31

2015-09-24 21:24

pentru ca urmasii nostrii sa cunoasca adevarul istoric al nemului romanesc

Musafir

#32

2015-09-25 11:45

pentru ca vreau sa fiu si sa raman roman in tara mea ; nu vreau sa fiu European de dragul unor interese vreau sa fiu ceea ce am , in mostenirea fireasca a oricarui popor :continuitatea , traditia, spiritualitatea ortodoxa.

Musafir

#33

2015-09-25 12:19

Da, sunt de acord cu revendicarea. Fac parte din categoria profesorilor de istorie. Dar, nu trebuie sa dati doar o dimensiune nationala cerintei. Ne trebuie un numar mai mare de ore si pentru ca istoria este o stiinta umanista, ofera o dimensiune mult mai completa cunoasterii istoriei umanitatii si dezvolta abilitati specifice, empatia. Pregatim nu doar romani, ci cetateni europeni, fiinte moderne si rationale.

Musafir

#34

2015-09-25 12:56

Pt mai multe ore de istorie
Societatea de Științe Istorice din România

#35 Completare

2015-09-25 16:00


Musafir

#36

2015-09-26 05:35

Pentru ca elevii, copiii nostri sa cunoasca adevarata istorie a poporului nostru. Sa nu le fie rusine sa gândească si să afirme ca sunt ROMÂNI !

Musafir

#37

2015-09-26 12:04

Eu am semnat aceasta petitie pentru ca eu consider ca istoria tarii tale e mult mai importanta decat istoria ... Americii... iar ,in timp ce ei fac 4 ore pe saptamana si se mandresc ca stiu multe.Noi de ce nu putem?

Musafir

#38

2015-09-26 14:17

Pentru că îmi iubesc țara și mi-a plăcut mult istoria în școală.

Musafir

#39

2015-09-26 15:40

Pentru nevoia ca romanii,mai ales generatia de după 1989, sa cunoasca istoria romanilor in context universal, plecand de la ideea ca ISTORIA ESTE CARTEA DE CAPATÂI A ORICARUI NEAM.
Vali
Musafir

#40

2015-09-27 06:37

Sunt profesor de istorie si consider ca este necesara cunoasterea trecutului nostru si a valorilor iar in momentul de fata numarul de ore de istorie, foarte mic, din gimnaziu si liceu nu permit acest lucru. Un popor care nu isi cunoaste istoria, nu poate invata din greselile trecutului si nu poate evolua asa cum noi toti ne dorim.


Musafir

#41

2015-09-27 08:08

Am semnat această petiție deoarece ea identifică o situație gravă care se perpetuează în România de un sfert de secol. Este vorba despre desconsiderarea și marginalizarea învățământului istoric la toate nivelurile. Răspunderea acestei situații o poartă în primul rând Guvernul României și Ministerul Educației Naționale. Ea poate fi pusă însă în sarcina mai multor instituții centrale ale statului: Președinție, Parlament ș.a.m.d. Consecința ei constă mai întâi în ignorarea voită și vinovată a unor valori culturale și politice naționale. Constă însă și în privarea tinerei generații a țării de o importantă cale de educație intelectuală. Precaritatea discursului politic (public în general) actual induce impresia că agenții acestui discurs au un grav complex în fața valorilor istorice și cred că-și maschează ignoranța instrumentând un complot al tăcerii și înălțând un zid între trecut și prezent. Nu este, la noi, prima clasă politică ce se iluzionează că istoria începe cu ea.
Atitudinea conturată aici pune România pe o poziție de inferioritate față de țări vecine, central-est europene, dar și față de puteri de pe alte continente. Marile națiuni prosperă fundamentându-și prezentul și viitorul pe valorile trecutului.
Cum s-ar simți oricare dintre noi dacă, trezindu-se dimineața, ar constata că și-a uitat CV-ul?

Musafir

#42

2015-09-27 11:24

Istoria trebuie să-și reia locul de ,,magistra vitae" în societate, învățământ și cultură! Un om care nu are cunoștințe istorice este nu numai incult, dar și ușor manevrabil politic și mediatic. Iar dacă nu își cunoaște istoria propriului popor nici nu poate pretinde că este patriot sau că poate emite pretenții în a cere ceva de la țara sa!

Musafir

#43 Paul-Daniel Nedeloiu

2015-09-27 12:05

#9: Societatea de Științe Istorice din România -  

Mulţumim Societăţii de Ştiinţe Istorice din România pentru susţinerea demersului nostru! Aşa cum se poate constata, avem multe puncte de vedere comune.

Cu stimă, 

Prof. Dr. Paul-Daniel Nedeloiu - Preşedinte al Asociaţiei Profesorilor de Istorie din Neamţ (APIN)

Paul-Daniel Nedeloiu

#44

2015-09-27 12:08

 Restabilirea numărului de ore la disciplina Istorie, aşa cum era în anii 90, de două-trei ore pe săptămână, atât la nivel gimnazial cât şi la nivel liceal, este o condiţie esenţială pentru realizarea obiectivelor educaţionale (buna înţelegere a conţinuturilor, însuşirea competenţelor aferente acestor conţinuturi) şi pentru redescoperirea sentimentului patriotic, a stimei de sine, a conştiinţei civice şi a dimensiunii formative a istoriei. Aşa cum se prezintă situaţia la ora actuală, este extrem de greu, dacă nu imposibil, să fie atinse aceste ingerinţe.

Prof. Dr. Paul-Daniel Nedeloiu - Preşedinte al Asociaţiei Profesorilor de Istorie din Neamţ (APIN)


Musafir

#45

2015-09-27 14:06

Fara a studia trecutul nu putem intelege prezentul

Musafir

#46

2015-09-27 14:47

Dacă nu ne cunoaștem trecutul, nu avem nicio șansă la un viitor mai bun.

Musafir

#47

2015-09-27 15:59

Pentru ca sunt de acord cu continutul.

Musafir

#48

2015-09-27 16:20

oBIECTUL iSTORIE A DEVEN[T DE ANI BUNI ,CA SI SCOALA DE ALTFEL VEINTERESANTA. ACUM ESTE MAI IMPORTANT CUM SA TE INBOGATESTI CIT MAI REPEDE SI DACA SE POATE SI FARA EFORT .DACA AR STI INAINTASII NOSTRI ....ISTORIA TREBUIE SA-SI OCUPE LOCUL SAU FIRESC IN PROGRAMA SCOLARA. ALTFEL RISCAM SA NE PIERDEM IDENTITATEA NATIONALA.

Musafir

#49 petitia de la neamt

2015-09-27 16:25

Pentru ca sunt profesor de istorie, pentru ca sunt roman!

 


Musafir

#50

2015-09-27 17:48

Este bine venita si necesara aceasta initiativa