MEMORANDUMUL DE LA NEAMT - APEL DESCHIS PENTRU ISTORIE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MEMORANDUMUL DE LA NEAMT - APEL DESCHIS PENTRU ISTORIE


Musafir

#126

2015-10-09 13:22

Am semnat această petiţie, pentru că 1 oră/săptămână pentru acest obiect de studiu mi se pare foarte puţin în comparaţie cu programa foarte încărcată, la care adaug faptul că, istoria unui popor(studierea ei) nu ar trebui restrănsă la ora aceea , sau poate nici o oră(pt. şcolile cu profil tehnic).Este un lucru esenţial în dezvoltarea unui popor.Vă mulţumesc.

Musafir

#127

2015-10-09 15:42

Din convingerea că a cunoaște istorie este una dintre minimele condiții pentru ca tineretul să se implice în viața socială activ și conștient. Din nevoia ca respectul pentru România să reînvie în sufletul și conștiința tineretului. Din nevoia de a fi conștientizată ideea că experiențele negative ale trecutului, apropiat sau îndepărtat, nu trebuie să se mai repete. Felicitări inițiatorilor pentru ideea de a încerca ceea ce pare, totuși, imposibil de obținut. Succes.


Musafir

#128

2015-10-09 17:19

Am semnat pentru a spori rolul disciplinei istorie, alăuri de celelalte discipline, în educaţia elevilor, pentru a creşte numărul orelor alocate săptămânal acestei discipline, pentru introducerea istoriei, ca disciplină de examen, aşa cum ar fi trebuit de prima dată, la EN clasa a VI-a, clasa a VIII-a, la bacalaureat, pentru desfăşurarea olimpiadei sau a unor concursuri de istorie şi la clasele V-VII. Numărul de ore alocate în prezent în trunchiul comun (1-2), la învăţământul gimnazial este insuficient şi nedrept. Am semnat pentru ca disciplina istorie să işi recapete importanţa cuvenită în rândul disciplinelor de studiu din învăţământul românesc.

Musafir

#129

2015-10-11 04:43

Te doare sufletul cind vezi tineri care nu stiu nimic despre istoria tarii noastre, de marii nosti Domnitori cât despre istoria lumii nu mai discutam.

Musafir

#130

2015-10-12 09:34

Din pacate solidaritatea lasa de dorit. Foarte putine semnaturi, si daca sunteti atenti sunt judete inexistente. Poate profesori de istorie din aceste judete se implica in acest demers. Haideti sa ne trezim stimati colegi.


Musafir

#131

2015-10-13 15:00

Consider ca Istoria ,, e cea dintâi carte a unei natii”, este ,,magistra vitae”, iar educatia prin istorie umanizeaza si imbogateste intelectual spiritul uman; fara educatia prin istorie ne pierdem identitatea ca oameni si popor si desigur,, riscam sa repetam greselile trecutului”.

Musafir

#132

2015-10-15 18:54

Am semnat această petitie deoarece istoria este cel mai fundamental lucru pentru un stat ....fara istorie nu exista Statul Roman
Popa Marius Claudiu
Musafir

#133

2015-10-15 21:19

Un popor care nu isi cunoaste istoria este asemeni unui copil care nu isi cunoaste parintii.


Musafir

#134

2015-10-18 07:06

Din respect pentru poporul român şi pentru istoria sa!

Musafir

#135

2015-10-19 06:03

În scopul îmbunătățiri cursurilor de istorie din școli.

Musafir

#136

2015-10-19 10:17

Ca neam, avem nevoie de o constiinta morala. Astfel, pentru crearea/definirea acesteia, actionam asupra ideilor, sentimentelor, convingerilor, aspiratiilor si idealurilor unor generatii, prin intermediul unor metode didactice. Istoria, ca punct de plecare in acest demers pare a fi o cale....

Musafir

#137

2015-10-27 18:52

Mi am dat seama ca o comunitate nu poate exista fara sa si cunoasca istoria. Am vazut cum arata manualele si cred ca lipseste mult. Am vazut mari si relativ cunoscuti profesori chiar de specialitate care spuneau la televizor ca istoria nu ar trebui invatata nici in liceu. Nu am fost de acord. Toate comunitatile din Europa isi cunosc istoria. Doresc sa fim si noi la fel. Ma bucur ca am semnat.

Musafir

#138

2015-10-30 08:11

Fiecarep parere conteaza,atat cat si sustinerea educatiei in viitor pentru copii nostri,,,cinste celor ce le pasa si nu sunt indiferenti.

Musafir

#139

2015-10-31 16:25

Consider că fiecare națiune are obligația de a avea informații cât mai aproape de adevăr față de evenimentele istorice petrecute de-a lungul timpului! Așa cum limba română este o prioritate pentru examenele naționale, la fel trebuie să fie si istoria românilor! Asist cu durere la o deculturalizare a societății noastre, la indiferență față de tot ce inseamnă valoare în învățământ! Singura șansa pentru tânăra generație este o reorientare a școlii spre ceea ce a fost cu adevărat valoros, spre respectarea valorilor culturale românești. Profesorii de istorie au un rol important în transmiterea acestor valori, istoria și limba română sunt discipline ce au drept scop formarea unei identități naționale! Să poți face asta, ai nevoie de un număr mai mare de ore de istorie , ai nevoie de profesori bine pregătiți , precum și de o bază materială adecvată !


Musafir

#140

2015-11-19 17:43

Istoria este învățătoarea vieții, afirmație valabilă mai ales în noul context internațional. Necunoașterea istoriei naționale prin numărul redus de ore la această disciplină poate afecta în viitor existența statului român. Germania, Franța, Ungaria acordă o atenție deosebită valorilor naționale, în timp ce în România se acționează pentru o necunoaștere intenționată, presupun din afară a valorilor noastre naționale, sperându-se în pierderea identității naționale.

Musafir

#141

2015-11-26 16:36

Dacă Cicero considera istoria ca fiind un dascăl al vieţii, solidaritatea profesorilor din această ţară poate asigura succesul acestui demers.Felicitări iniţiatorilor!

Musafir

#142

2015-11-30 12:25

Nu am semnat-o!!!!!!!

Musafir

#143

2015-12-04 12:54

Deoarece,predau la un liceu vocational-sportiv unde Istoria este proba obligatorie a profilului,iar elevii nostri au doar o singura ora pe saptamana,nu se da teza la aceasta disciplina la clasele IX-XII.
Subiectele propuse pentru examneul de bacalaureat sunt aceleasi ca si cele pentru elevii de la colegile teoretice care au 3-4 ore de istorie pe saptamana.TREBUIE SCHIMBATE ACESTE LUCRURI,CAT MAI REPEDE POSIBIL SI SOLICITAM MARIREA NUMARULUI DE ORE DE ISTORIE.

Musafir

#144

2016-01-02 19:20

Pentru a reda locul care i se cuvine unei discipline care formeaza cetateni constienti de locul si rolul lor in istoria lumii, pentru ca "cine nu cunoaste istoria risca sa repete greselile trecutului".

Musafir

#145

2016-01-04 02:33

Istoria formează conștiința umană, modelează mentalități, este cartea de căpătâi a oricărui pământean educat. Cu atât mai mult, când acesta este cetățean al unui stat și are de transmis mai departe o moștenire identitară, într-o lume care se zbate în nebuloasa globalizării și care țintește spre fiecare dintre noi un viitor al anonimatului, bazat pe ignoranța față de istorie. Profesorii și cercetătorii,care au semnat această petiție, demonstrează solidaritatea cu care doresc să înfrunte nedreptatea față de diminuarea rolului istoriei în școală, fapt periculos pentru supraviețuirea poporului și a statului. Integrarea europeană și globalizarea nu pot anula zestrea culturală formată pe parcursul mileniilor, de aceea, trebuie diseminată generațiilor care vor veni. Avem, cu toții, responsabilitatea de a apăra viitorul urmașilor noștri.
Prof.dr. Daniela Stroescu

Musafir

#146

2016-01-04 10:07

Pentru că istoria este un obiect de studiu care contribuie la păstrarea identităţii naţionale, la înţelegerea evoluţei civilizaţiei în diverse zone şi perioade istorice, la formarea culturii generale, la cunoaşterea multor exemple din viaţa personalităţilor istorice şi a altor state, la încadrarea istoriei românilor în istoria Europei şi a lumii...

Musafir

#147

2016-01-05 14:24

Pentru a reda Istoriei rolul ce i se cuvine în formarea şi educarea tinerei generaţii.

Musafir

#148

2016-01-06 15:06

Da, sustin mentinereaDisciplinei,Istorie in gimnaziu2 ore pe saptamana la cls V-VIII.

Musafir

#149

2016-01-06 17:02

În ultimele două decenii am pierdut prea multe atribute ale identităţii naţionale.Istoria am făcut-o cenuşăreasa disciplinelor socio-umane.Am făcut manuale alternative prost gândite şi greu de înţeles ptr. elevi.Am dinuat numărul orelor ca să subţiem şi mai mult bruma de cultură.Da.Istoria trebuie să fie ca în Franţa obiect de evaluare la finalizarea cursurilor gimnaziale şi obligatoriu la bacalaureat, pentru ca tinerii noştri cu examen de maturitate să cunoască cu adevărat evoluţia socetăţilor umane şi să aibă puterea de analiză a evenimentelor contemporane.

Musafir

#150

2016-01-07 16:14

Felicitari pentru initiativa!
Succes!