Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post


Musafir

#1363 Re: Musafir 1321

2012-03-23 23:24

#1344: @Franz - Musafir 1321

"Incerci sa joci pe intelectualul?"

Încearcă săracu de el, dar nu prea poate. Dar de altfel scrie propoziţii absolut corecte (felicitări) - însă fără sens.

Lasă-l în pace că el dintre elementele modelului clasic al comunicării umane e interesat doar de codul, elementul transmiţător şi receptorul.

MESAJUL însă nu prea îl interesează şi asta e treaba lui. Lasă-l să joacă. :-)

Raspunsuri

Franz

#1369 Re: Re: Musafir 1321

2012-03-24 07:28:44

#1363: - Re: Musafir 1321

"Incerci sa joci pe intelectualul?"

Încearcă săracu de el, dar nu prea poate. Dar de altfel scrie propoziţii absolut corecte (felicitări) - însă fără sens.

Lasă-l în pace că el dintre elementele modelului clasic al comunicării umane e interesat doar de codul, elementul transmiţător şi receptorul.

MESAJUL însă nu prea îl interesează şi asta e treaba lui. Lasă-l să joacă. :-)

1.In limba romana nu exista cuvantul ”neutral”.

2.Constitutia este perfectibila, fara doar si poate, dar cu siguranta ea nu a fost conceputa cu unicul scop al oprimarii minoritatilor.

3.IREDENTÍSM s. n. Mișcare politică de eliberare națională a unor teritorii aflate sub ocupație străină, devenită, după primul război mondial, mișcare anexionistă și naționalistă

Prin urmare, eu nu am cum sa fiu iredentist, fiindca nu ravnesc la un teritoriu aflat sub ocupatie straina

4.Atrocitatile pe care le aminteam sunt fapte istorice de netagaduit, nu inteleg de ce nu ti le asumi cu demnitate. Voi prezenta si cealalta parte a medaliei, la cerere, dupa ce voi fi constatat ca minoritatea maghiara depune diligente si in sensul binelui comun și nu exclusiv in acela al propasirii maghiarismului si atat.

5.Cand ti se va cere parerea despre cine este sau nu bine-venit in Transilvania, atunci e clar, a venit ziua de apoi si nu mai conteaza nici parerea ta, nici a mea.

MESAJUL  este simplu și dacă unora nu le convine sau pur și simplu nu au capacitatea să îl înțeleagă, este strict problema lor. El poate fi transmis și în altă cheie, dar atunci ar fi jignitor. O formulă de mijloc ar suna cam așa: Puneți mâna pe carte în loc să vă plângeți, fiți cu adevărat cetățeni ai țării ăsteia (punctele 1 și 2 ) și nu mai tânjiți după imperiului Sfîntului Ștefan (deci nu mai fiți iredentiști -punctul 3) , încetați a mai vedea în români niște dușmani (punctul 4) și nu vă mai considerați stăpânii Ardealului (punctul 5). Mai simplu de atât nu pot transmite, mai jos nu mă pot coborâ.