OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

Quoted post

pehash

#544

2016-02-06 21:57

Vine frati-tu si-ti cere imprumut 5000 euro sa-si ia un logan si promite ca ti-i restituie in rate in 3 ani. Ii dai si dupa 1 an vine si spune: "sunt somer, nevasta a nascut, si de cand am masina cheltui cu benzina si mai prind si o gagica care costa. Frate ia masina vinde-o ca nu pot sa-ti mai restitui restul de 4000". Tu, un mare filotin cand e vorba de altii (ex banci) zici "esti sanatos la cap? Pe masina ta iau max 2500 euro si ma chinui sa-ti si vand rabla" El, nevoiasul cu probleme iti spune "pai la darea in plata nu e tot asa?!!!! Eu sunt un caz social. Spijina-ma"

Raspunsuri

Crenganis Ladislau

#555 Re:

2016-02-07 06:43:49

#544: pehash -  

 Asa esti in stare sa faci tu cu frate-tau? Ceea ce spui tu aici este. desigur o alta incercare de 2 bani de manipulare. Arata totusi, pe deplin cum ati face voi bancherii, chia si cu fratii vostrii. Ati fi in stare sa dezbinati famili (ceea ce s-a intamplat in nenumarte cazuri, din cauza creditelor la banci) si chiar sa va infundati fratii, pentru niste amrati de bani. Incerci sa te folosesti de un exemplu care datorita vremurilor pe care le traim, s-ar putea sa prinda, pentru ca da, vremurile pe care le traim au adus incet, incet vrajba chiar intre familii de sange. Tocmai de aceea mesaju (scopul) tau ramane unul perfid si plin de ura unui bancher, fata de semeni, un bancher care vede in oameni, doar o sursa de venit, care daca nu mai da bani la banci trebuie sa ii se ia venitul fortat!

Mi-e scarba de un astfel de om si nu as vrea sa cunosc asa ceva.

 

Ion

#558 Re:

2016-02-07 06:53:52

#544: pehash -  

 Banca nu trebuie sa dea credite decat celor care vor palti 100%.

 

Azi unul din 3 credite este executat silit (imobilaire plus cele de consum), fiindca banca nu si-a selectat clientii.

In exemplul tau, daca vine un oarecare de pe strada si iti cere 5 mii euro, apoi iti zice ca daca cumva va scade pretul masinii sau el nu poate da banii inpoi iti va lasa tie o masina folosita si ii stergi datoria - te mai bucuri ca ii dai acelui individ credit ?

Asta e si menirea legii darii in plata: sa impiedice bancile sa faca credite iresponsabile !