APLICAREA VOLUNTARIATULUI IN COLEGIUL PSIHOLOGILOR DIN ROMANIA

Quoted post


Musafir

#21 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-12-17 09:59

#15: cris - Re: Re: Re: Re: Re:  

Da, in spitalele din Romania posturi aproape ca nu exista insa totusi ati incercat si alte sectii decat psihiatria? Intreb de curiozitate pt ca eu mi-am oferit serviciile unei sectii cu un profil diferit de psihiatrie si au acceptat fara sa faca nazuri. Probabil o fi fost si datorita faptului ca seful de sectie este un domn, nu ia atentii si a fost scolit prin strainatate. Avand in vedere razboiul etern cu psihiatrii nu stiu de ce nu incercati alt domeniu. Psihologia clinica este utila si pe alte domenii: oncologie, chirurgie, chirurgie cardiovasculara, neurologie, neurochirurgie etc. Acesta (pe langa pasiune si inclinatie spre o anumita specializare medicala) a fost unul dintre motivele pentru care eu m-am orientat catre altceva decat psihiatrie si  am fost nevoita sa invat mult pe cont propriu. Iar experienta capatata aici nici macar nu o pot compara cu cea pe care as fi avut-o daca m-as fi bazat doar pe un cabinet deschis si un client din joi inapoi, sau pe practica aberanta de 20 de ore/semestru din timpul masterului. 

Cautati si voi medici despre care se vorbeste de bine si prin presa, oameni deosebiti care pun nevoie pacientilor inaintea celor personale si vorbiti cu ei, veniti cu solutii, argumente referitoare la rolul vostru acolo. Unii vor intelege, altii nu, dar nu se stie peste ce oameni nimeriti. 

 

La Marie Curie ati incercat?

Raspunsuri


Musafir

#23 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-12-19 09:50:56

#21: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Sincera sa fiu, stiind lipsa entuziasmului psihiatrilor fata de psihologie, nici nu mi-am orientat atentia spre aceasta sectie. Am vrut la oncologie, la ortopedie, O.R.L., la chirurgie plastica si reparatorie (chiar am cumnata asistenta la spitalul de pe Calea Grivitei, dar n-a fost loc nici macar de discutii cu cineva de acolo, desi m-am prezentat personal, nu am lansat doar recomandari prin cumnata :)), dar probabil nu m-am implicat eu mai mult in cautari dupa ce m-a dezamagit raspunsul unora, m-am ocupat mai mult de formarea mea si de deschiderea unui cabinet. Am trimis mailuri catorva ONG-uri, carora le anuntam intentia mea de a face voluntariat macar 2 ore/saptamana, insa probabil ca nu era suficient doar atat, avand in vedere faptul ca in ONG-uri, in general, cam e nevoie sa te ocupi si de strangeri de fonduri, etc, lucruri pe care eu nu le pot oferi - banuiesc doar, pt ca nu am primit niciun raspuns. Insa nu e tarziu si va multumesc pt recomandare, voi incerca si la Marie Curie.

Spor in tot ce faceti!