Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!
Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!
Musafir |
#2651 Re:2012-03-17 20:37Eu sunt maghiar. Plătesc taxele şi impozitele statului român ŞI VREAU CA DIN BANII MEI COPII MEI SĂ AIBĂ POSIBILITATEA DE A ÎNVĂŢA ÎN LIMBA MATERNĂ.
Stai liniştit că ai tăi o să învaţă în continuare în limba română.
E CLAR? |
Musafir |
#2652 Re: Re: Re: Re: Re: Re:2012-03-17 20:39In 29 februarie: Potrivit lui Copotoiu, în cadrul întâlnirii, desfăşurate cu uşile închise, s-a căzut de acord asupra mai multor probleme, între care definirea liniei de predare ca "formă de organizare a procesului didactic din facultăţi, care se desfăşoară în limba română, maghiară sau engleză". Copotoiu a afirmat că reprezentanţii maghiari din universitate au fost de acord cu toate cele convenite, însă în finalul întâlnirii profesorul Szabo Bela a spus că solicită "un departament pur maghiar" la universitate, întrucât nu are nicio siguranţă asupra celor discutate. Rectorul a spus că Szabo Bela a afirmat că nu poate fi de acord cu aşa ceva, pentru că Senatul a votat departamente mixte şi, chiar dacă i se va supune problema de o sută de ori, va decide la fel, moment în care ministrul Educaţiei, Cătălin Baba,"s-a supărat.
Adica NU se vrea LINIE ci FACULTATE ! separata, enclavizata! A 2 a facultate in oras ( alaturi de cea de teatru).Mai e nevoie de una si va fi o universitate. Politica pasilor marunti. |
Musafir |
#2653 Re:2012-03-17 20:48Sunt 11 de universităţi şi/sau facultăţi de medicină în România. Şi pe voi vă deranjează că la UNA SINGURĂ maghiarii cer drepturi egale cu românii.
NU VĂ E RUŞINE?
La Arad, la Timişoara, la Oradea, la Braşov, la Cluj-Napoca, la Bucureşti, la Iaşi, la Constanţa, la Craiova şi la Sibiu româna este SINGURA LIMBĂ DE PREDARE.
Voi chiar nu suportaţi să există O SINGURĂ UNIVERSITATE de medicină în ţara asta nenorocită în care să fie ŞI linie maghiară (cu limba de predare maghiară şi cu cadre didactice maghiare)??? Nu una exlusiv maghiară ci una singură unde linia maghiară ar EXISTA şi ar avea drepturi, cadre didactice şi subvenţii EGALE cu cea română!!!!
Asta e marea voastră problemă?! Că există o singură universitate în ţară unde maghiarii ar fi trataţi în mod EGAL cu românii?! (nu mai mulţi!) Nesimţiţilor ce sunteţi!
SĂ VĂ FIE RUŞINE! |
Musafir |
#26542012-03-17 20:48cetățenii români de etnie maghiară au dreptul să ceară și cetățenie maghiara, și odată cu aceasta beneficiază și de toate drepturile, inclusiv drept la muncă.Prin înființarea acestei facultăți, statul român va subvenționa statul maghiar să-și pregătească medicii în România(!), iar oamenii de la sate vor rămâne tot fără medici și tot mai izolați -datorită politicienilor care-i reprezintă și îi manevrează - în propria lor țară, a cărei limbă oficială nu o cunosc! RUȘINE! SĂ ÎNVĂȚĂM DE LA FRANCEZI:TOȚI CETĂȚENII FRANȚEI SUNT FRANCEZI! Nu există etnii! |
Musafir |
#26552012-03-17 20:49numai uniti putem invinge prostia si faradelegile nerusinatilor deguvernanti. |
Musafir |
#26562012-03-17 20:49politicul nu ar trebui sa se implice in scoli si in facultati ! |
Musafir |
#2657 Re: Re:2012-03-17 20:52de ce esti agresiv? |
Musafir |
#2658 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:2012-03-17 20:52#2652: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: La Universitatea de Arte sunt două facultăţi (una maghiară şi una română). Au un rector român. În trecut au avut rector maghiar. Nici unul nu făcea şi nu face nici în prezent nici politică de maghiarizare şi nici de românizare. Lucreaz în pace unul lângă celălalt în două facultăţi cu drepturi EGALE într-o singură universitate, într-o singură clădire (şi nici nu vor despărţire totală). Au acceptat legea educaţiei şi nu s-a întâmplat nimic.
E ruşinea medicilor că s-au dovedit mai proşti şi mai intoleranţi decât artiştii...
|
Musafir |
#26592012-03-17 20:52hai să dăm mână cu mână |
Musafir |
#26602012-03-17 20:53Unde vor efectua practica? In spitale numai cu pacienti si personal maghiar?REZIDENTIATUL VA FI EFECTUAT IN UNGARIA SAU IN SPITALELE ROMANESTI! MAINE SEGREGAM SI SPITALELE! PE URMA VOR SOLICITA ANGAJAREA IN SPITALE UNGURESTI!!!!! NU LI SE PARE CA AU MAI MULTA AUTONOMIE DECAT ROMANI! |
Musafir |
#2661 Re: Re:2012-03-17 20:54 |
Musafir |
#26622012-03-17 20:54sa se respecte constitutia Romaniei si autonomia universitatilor. |
Musafir |
#26632012-03-17 20:57Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures! |
Musafir |
#26642012-03-17 20:57Comunitatea este singura indreptatita sa-si stabileasca standardele interne. Nicio imixtiune externa nu este permisa atata timp cat aceasta comunitate (sau oricare din membrii ei) nu contravine legilor ORGANICE si CONSTITUTIEI din REPUBLICA ROMANIA! Pentru libertate au murit eroii comunitatilor (romani, maghiari/secui, sasi, romi, slovaci, lipoveni/ tatari) si este momentul ca toate "STRUCTURILI" sa pastreze distanta fata de independenta acestora. Nu cedati! |
Musafir |
#26652012-03-17 20:57PUR SI SIMPLU...INADMISIBOL ! PENTRU ASA CEVA IN ALTE TARI ORI ESTI ELIMINAT,ORI FACI PUSCARIE! RUSINE TRADATORILOR DE TARA! |
Musafir |
#2666 Re: Re: Re:2012-03-17 21:00De ce să merg în Ungaria, cretinule?
În afara unor extremişti (ca şi tu sau rectorul tău) nimeni într-o ţară europeană normală nu poate să-mi conteste dreptul meu la învăţământ în limba maternă!
"România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială. "
"Statul recunoaşte şi garantează persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale dreptul la păstrarea, la dezvoltarea şi la exprimarea identităţii lor etnice, culturale, lingvistice şi religioase."
"Dreptul persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale de a învăţa limba lor maternă şi dreptul de a putea fi instruite în această limbă sunt garantate; modalităţile de exercitare a acestor drepturi se stabilesc PRIN LEGE." (CONSTITUŢIA ROMÂNIEI)
Lăsaţi odată la o parte şovinismul şi respectaţi constituţia, legile în vigoare şi drepturile constituţionale a minorităţilor!!! Şi mergeţi unde vreţi voi (dacă vreţi) dar să nu trimiteţi pe nimeni în altă ţară - pe când are tot dreptul să învaţă AICI în limba maternă, în ţara unde s-a născut. Asta-i deja Europa, treziţi-vă! |
Musafir |
#2667 Re:2012-03-17 21:01Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale! |
Musafir |
#2668 Re: Re:2012-03-17 21:02Exista aceasta linie , si iti cer in numele poporului care te-a crescut sa iti ceri scuze. Cred ca iti dai seama ca ai sarit calul? |
Musafir |
#2669 Re:2012-03-17 21:02Hai să dăm topoare la popoare :-)) http://www.youtube.com/watch?v=3FJiSksBRY4&feature=results_video&playnext=1&list=PLFA2B4B46ADA2F0FB |
Musafir |
#26702012-03-17 21:03Sintem in Romania sa respecte legile tarii unde locuiesc! |
Musafir |
#2671 Re: Re: Re: Re:2012-03-17 21:04Sper ca serviciile secrete o sa te depisteze sa dai socoteala pentru afirmatiile tale. |
Musafir |
#2672 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:2012-03-17 21:08#2658: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Este linie maghiara la UMF. Oare cine este prost? Daca am fi cum spui tu va-m inghiti aberatiile si nesimtirile, vedeti ce ati facut dintr-un loc unde era liniste? Chiar nu va dati seama ca voi ati provocat aceste tensiuni? |
Musafir |
#26732012-03-17 21:08m-am saturat de prostiile facute de clasa politica,care tradeaza tot ce este romanesc, numai sa aiba voturi sa-si mentina dominatia politica pentru grupurile mafiote,iar poporul sa sufere |
Musafir |
#2674 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:2012-03-17 21:08#2658: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Si la UMF exista sectia maghiara si sectia/seria romana, daca e imperios necesar (politic, evident ) pot sa fie numite linii.
|
Musafir |
#26752012-03-17 21:09Politicul sa nu se mai amestece in problemele Universitatii. Am vrea sa stim daca mai exista in lume vre-o Universitate in limba bationalitatilor conlocuitoare. Nu va mai bateti joc de noi. |
|
DEMISIA IOHANNIS ȘI JUDECATORI CCR
Ilie Bolojan – președintele de care România are nevoie!
Salvăm Casa Dinu Lipatti
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
Suspendarea celor 9 judecatori ai CCR
Repararea Căii Ferate Bârlad - Chiraftei
NU taxa speciala dezvoltare urbana Sector 4
Cerem ARESTAREA criminalului care a legat și târât cu mașina un animal nevinovat!
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Cerem ARESTAREA criminalului care a legat și târât cu mașina un animal nevinovat!
13539 Creat: 2025-04-16
Cerem pedepsirea maxima si urgenta a criminalului Geantimir Sorin
429 Creat: 2025-04-22
Noi, locuitorii cartierului Avantgarden3 Brașov, solicităm cedarea rețelei de apă-canal din Avantgarden3 către SC COMPANIA APA SA Brașov - furnizorul de apă al cartierului.
380 Creat: 2025-04-16
Solicitare de remediere urgentă a disfuncționalităților din cadrul Consulatului României la Copenhaga
340 Creat: 2025-04-16
Salvam Dealul Lempes, rezervație naturală în Brasov
321 Creat: 2025-04-18
Restrictionare trafic greu si montarea de limitatoare de viteza in Cartierul Grigorescu Oradea
350 Creat: 2025-04-15
Extinderea Transport_public, s.Dumbrava
178 Creat: 2025-04-15
GRATIERE 2025
15576 Creat: 2025-02-03
NU pentru 3 schimburi in Scoala 195
115 Creat: 2025-04-17
2 zile libere plătite lunar femeilor aflate la ciclu
107 Creat: 2025-04-17
Cersetorul care drogheaza cainii pentru cersit !
101 Creat: 2025-04-18
Petiție pentru lărgirea și omologarea pârtiei Mioarele 9 – Domeniul Schiabil Transalpina
91 Creat: 2025-04-16
Stop abuzurilor din partea autorităților locale!!!
1176 Creat: 2025-04-12
SĂNĂTATEA – PRIORITATE NAȚIONALĂ
1037 Creat: 2020-11-28
Transport public in Zona Drumul Gura Calitei-Drumul Gura Ariesului-Victor Brouner
611 Creat: 2025-03-28
#FacemFilmAcasă
1273 Creat: 2025-02-25
În sprijinul introducerii Religiei-Cristianism-Ortodocie ca disciplină obligatorie în școlile din Bulgaria.
6873 Creat: 2025-02-13
Permiteți accesul câinilor în Iulius Mall și VIVO! Cluj-Napoca - Împreună pentru o comunitate mai prietenoasă cu animalele
484 Creat: 2025-04-09
Petiție pentru Anularea Autonomiei Găgăuziei și Consolidarea Unității Naționale
936 Creat: 2025-03-30
Petiție Națională pentru Reabilitarea Esteticii Politice: Cerința Minimei Demnități Vestimentare la Candidații Prezidențiali din România
273 Creat: 2025-04-07