Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post

Judex

#1416 Re: Pace si respestarea legii educatiei !

2012-03-25 11:54

#1412: SISSY - Pace si respestarea legii educatiei !

Stimată Judith / Sissy din diaspora maghiară,

EXPUNEŢI FALS ŞI UNILATERAL PROBLEMA!

Nimeni nu contestă "DREPTUL TUTUROR SĂ VORBEASCĂ ŞI SĂ FACĂ STUDIILE ÎN LIMBA LUI MATERNĂ", constituţia noastră o prevede clar şi fără echivoc, dar orice drept se opreşte acolo unde ÎNCEPE DREPTUL CELUILALT!

Prin urmare, eu m-am aplecat asupra legii fundamentale a ţării mele, Constituţia, şi am constatat că acest lucru se poate, cu bunăvoinţă şi înţelegere, anume să fie respectat DREPTUL FIECĂRUIA, fără a fi lezate nici drepturile voastre, nici drepturile noastre.

Prin urmare, dacă doriţi să vedeţi soluţia pe care v-o oferă cu generozitate Constituţia României, citiţi ce am scris eu ceva mai sus la #1409 şi analizaţi cu atenţie. Şi unul dintre copiii mei au urmat cursurile unei universităţi particulare, şi nu a fost greu, deşi posibilităţile mele financiare la vremea aceea au fost foarte modeste.

Aştept să vă spuneţi părerea. Sunt convins că raţiunea dvs., iar nu ura, vă va conduce la concluzia că problema poate fi rezolvată cu eleganţă în modul pe care l-am propus.

Haideţi să nu ne mai urîm! Altfel, ajungem iar la Ip, Trăsnea, Moisei, Mihăilă Cofariu şi la multe alte atrocităţi pe care nu le doreşte nimeni,  dacă ar fi să urmăm calea sugerată de dvs.

Vă îndemn la raţiune!

Raspunsuri


Musafir

#1418 Re: Re: Pace si respestarea legii educatiei !

2012-03-25 15:17:16

#1416: Judex - Re: Pace si respestarea legii educatiei !

Legea Educaţiei Naţionale garantează acest drept ÎN CADRUL UNIVERSITĂŢILOR DE STAT (mai precis în celor "multiculturle şi multilingve").

Nu e nimic de disputat în acest lucru. Trebuie să respectaţi legile în vigoare, ca orice alt cetăţean şi ca orice altă instituţie.

 

Singura soluţie pentru această problemă e respectarea legii.

Vă îndemn la raţiune!