Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post

Profu`

#1264 Re: Re: Re:

2012-03-22 19:49

#1238: T - Re: Re:

Pentru a înțelege, trebuie să gândesc românește.

 

Am retinut aceasta singura fraza dintr-un discurs de bun simt pentru care iti multumesc.

In clasa a VI-a, profesorul meu de germană (copil fiind, credeam ca este Hitler ascuns la noi in oras) ne spunea ca pentru a vorbi bine o limba trebuie sa ne autoeducam sa gandim in acea limba. Am inceput acest exercitiu cu limba germana, care mi se parea extraordinar de greu de asimilat. Atat de bun a fost acest sfat, incat mai multi din clasa noastra am devenit...profesori de limbi straine. Va propun acest exercitiu, este mult mai simplu decat pare. Personal am inceput prin a invata cantece si poezii, ca acum stiu mai multe decat germanii nativi. Pentru dumneavoastra ar trebui sa fie mult mai simplu, limba romana practic fiindu-va la indemana, ca sa zic asa va izbiti de ea in fiecare zi. Este doar o chestiune de vointa si de infranare a obstinatiei de a gandi in limba materna. De a-ti elibera mentalul de ceea ce ti s-a implementat ca fiind una dintre valorile supreme: limba. Limba este un instrument, asa cum e o seringa sau un bisturiu, este suficient sa vrei sa utilizezi acest instrument.

Raspunsuri


Musafir

#1266 Re: Re: Re: Re:

2012-03-22 20:15:30

#1264: Profu` - Re: Re: Re:

Nu ai inteles deloc'Pentru a intelege ,trebuie sa gandesc romaneste' ia mai gandeste-te un pic ca doar esti profesor.AAA s-au profu de germana nu are nici o legatura cu Anatomia asa mai inteleg si eu ca nu intelegi.