România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu

Quoted post


Musafir

#6814 Re: Re: Romania Primitiva

2016-01-12 00:17

#5515: - Re: Romania Primitiva 

 Doar pentru ca o tara este dezvoltata din punct de vedere economic si/sau educational (includ si IQ aici) nu o face sa aiba intotdeauna dreptate. Enorm de multe abuzuri se petrec in tarile avansate, fie ca sunt cele de tipul celor intamplate in Novergia fie ca sunt de alta natura. Toate aceste abuzuri insa sunt facute sub masca falsa a democratiei (ma refer la statele care se numesc democratice), a binelui societatii, a faptului ca "au inventat roata" chiar daca e deja trecuta treaba, ca ei sunt "cei mai cei" etc. Totodata daca ceea ce face ca un stat sa aiba dreptate si sa se considere ca actioneaza corect este faptul ca este mai dezvoltat (fie el d.p.d.v. al IQ-ului sau economic) atunci eu zic sa ne mutam pe Marte ca a ajuns lumea la un nivel insuportabil de prostie. Cine mai are un pic de creier poate vedea in istorie si chiar in prezent cum multe state dezvoltate fie ele democratice sau totalitare au facut enorm de mult rau individului, familiei, societatii. Dezvoltat nu este egal cu drept, normal, benefic (in afara de planul financiar) etc in ceea ce priveste actiunea statului in cadrul societatii. Plus de asta sa nu exageram. Nu s-a rasturnat carul cu inteligenta in Norvegia.

Chiar daca traieste cineva in cadrul granitelor unei tari si trebuie sa respecte legile totodata trebuie ca individul sa fie protejat cand statul comite un abuz fata de el (si fara nici cea mai mica urma de indoiala am convingerea ca se fac astfel de abuzuri asa cum am mentionat si mai sus). Nu merge ideea ca tu trebuie sa te supui la orice fel de actiune sau lege a statului, chiar si atunci cand drepturile tale ca om iti sunt incalcate. Astfel de mentalitate se mai intalneste la unii romani care nu au "coloana" si de exemplu considera ca trebuie sa facem orice ne "canta" UE.

 

 

Raspunsuri

Alex M.

#7864 Re: Re: Re: Romania Primitiva

2016-01-12 08:15:20

#6814: - Re: Re: Romania Primitiva 

 Stiu, bataia e rupta din rai. .....

De la copii batutzi cu lantzul de la vaca si pina la unul ARS pe piept cu fierul de calcat am vazut, auzit si incasat destul "rai"

Din pacate in copilaria mea nu aveam unde ne plinge Asa ca un profesor idiot, un vecin invidios sau o baba surda si o luam pe coaja.

Nu e foc fara fum. Vrei sa emigrezi adapteaza'te, integreaza'te si nu'ti mai snopi copii caci si'n Romania sunt 150+ de ani de la calul balan.