România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu

Quoted post

Alex M.

#7864 Re: Re: Re: Romania Primitiva

2016-01-12 08:15

#6814: - Re: Re: Romania Primitiva 

 Stiu, bataia e rupta din rai. .....

De la copii batutzi cu lantzul de la vaca si pina la unul ARS pe piept cu fierul de calcat am vazut, auzit si incasat destul "rai"

Din pacate in copilaria mea nu aveam unde ne plinge Asa ca un profesor idiot, un vecin invidios sau o baba surda si o luam pe coaja.

Nu e foc fara fum. Vrei sa emigrezi adapteaza'te, integreaza'te si nu'ti mai snopi copii caci si'n Romania sunt 150+ de ani de la calul balan.

Raspunsuri


Musafir

#10177 Re: Re: Re: Re: Romania Primitiva

2016-01-12 18:52:28

#7864: Alex M. - Re: Re: Re: Romania Primitiva 

 Abuzuri din partea parintilor exista in unele familii atat in Romania cat si in alte tari. Cu toate acestea abuzul nu este acelasi lucru cu disciplinarea. Faptul ca un parinte il trage de perciuni pe copilul lui sau ii da o palma la fund atunci cand este necesar (nu pentru orice prostie ci atunci cand chiar e cazul) nu este un abuz si nici nu il distruge pe copil. Daca te uiti la toate tarile dezvoltate unde au renuntat sa isi mai disciplineze copiii, unde parintele trebuie sa faca tot ceea ce vrea copilul, unde copilul are doar drepturi si nu si responsabilitati ai sa vezi ca generatiile acelea de copiii au devenit mai violenti, mai egoisti, mai insensibili, cu probleme la nivel de personalitate si multe multe altele. Stiu despre ce vorbesc pentru ca am lucrat ani de zile cu copiii atat mici cat si de alte varste si se vede clar diferenta intre cei ce sunt lasati sa creasca dupa metoda statelor dezvoltate si cei care sunt crescuti de parinti care se implica in viata lor si ii si disciplineaza atunci cand este cazul.