România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu


Musafir

/ #8170

2016-01-12 09:25

Suntem priviti si prin urmare tratati in lume, direct proportional cu respectul de sine pe care ni-l acordam noi insine. Din pacate, conducatorii nostri au retezat sistematic increderea in noi, fiind umili in fata europenilor si celorlalte natii, avand la baza propriile tradari personale si de neam, actiuni care au condus la atitudinea actuala a acestor state, care isi spun civilizate si avansate. Dupa furtul de inteligenta, organizat la nivelul Europei si Americii, urmeaza asadar "furtul" copiilor natiei romane. Statul roman nu are nici puterea, nici vrerea de a-si indrepta spinarea. Nici reprezentantii guralivi pe care ii invitati in emisiuni - acei parlamentari europeni, platiti regeste sa vina pe ecran si sa se vaite cum ca nu a facut altcineva ce trebuie, nu ar trebuie sa mai emita notiuni de valoare si suparari ecranizate pentru a le aduce voturi. Weber Renate se pare ca este un europarlamentar care are solutii doar in emisiunile TV din Romania. Imi pare mie, sau destaptaciunea de care da dovada, ar trebui sa rabufneasca in Parlamentul European? Nu acolo ne reprezinta ea interesele? Taramul romanesc ar trebui doar s-o aplaude pentru ce face acolo, nu s-o sustina cand ponegreste autoritatile romane si nu mai stiu ce ambasada. Sau poate nu stie ca toate ambasadele romane constituie un fel de premiu pentru toti politicienii ratati si nevoiti a se retrage pe locuri caldute? Nu inteleg de ce nu pronuntati raspicat genul acesta de idei, banuiesc ca le aveti in minte, ANTENA 3? Mi-asi dori sa luptam continuu impotriva nedreptatilor ce ni se tot aplica, dar se pare ca lupta romanului nu s-a conturat impotriva cui sa fie indreptata. Ne vor blama copiii nostri pentru atare atitudine indecisa, balbaita si derutanta! Ne vom face vietile grele si de nesuportat pentru ca nu intelegem, la nivel colectiv, ca toata aceasta sleahta manipuleaza, minte, debiteaza, fluturand cu sperantele intre 2, 3, 4, cate partite exista in piata la un moment dat sau ce le mai ofera Basescu in viitorul imediat sau mai indepartat si binenteles din 4 in 4 ani cand... se flutura bancnote, salam, ulei. In concluzie vorbim mult si fara rost, precum fac eu acum. Sper doar ca acei copii sa-si gaseasca linistea in bratele parintilor lor si nu in poalele acestei Norvegii, care nu mai are resurse intelectuale si sange curat de vene. Sper ca istoria, sa ne rasplateasc si pe noi romanii, pana la urma!