Demiterea presedintelui Romaniei, Traian Basescu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Demiterea presedintelui Romaniei, Traian Basescu


Musafir

#26

2013-05-30 19:28

LA PUSCARIE CU JAVRA ORDINARA` !
TRAIAN TANASA

#27 Demiterea presedintelui Romaniei, Traian Basescu

2013-06-02 17:14


Ii rog sa nu se supere, pe toti cei care au semnat petitia, pentru faptul ca eu am transmis Parlamentului Romaniei o alta petitie. Nu as fi facut-o daca numarul celor care au semnat-o era mult mai mare.

Am transmis PARLAMENTULUI o petitie, zic eu, mai bine motivata:

Demiterea presedintelui Romaniei, Traian Basescu

CATRE

CAMERELE PARLAMENTULUI ROMANIEI

Prin aceasta petitie se solicita ca cele doua camere ale Parlamentului Rpmaniei sa se reuneasca imediat in sedinta comuna si sa hotarasca demiterea Presedintelui Romaniei, Traian Basescu.

Se solicita DEMISTEREA deoarece in conformitate cu prevederile legale in vigoare la data referendumului, 29 iulie 2012 si cele recomandate de Barroso si impuse de judecatorii Curtii Constirutionale, referendumul trebuia sa fie validat.



MOTIVARE:

1) Judecatorii Curtii Constitutioale au savarsit ilegalitatile dezvaluite de Senatorul Ioan Ghise.

2) Pe langa aceste abateri dezvaluite de Senatorul Ioan Ghise,judecatorii au mai savarsit mult mai grave ilegalitati:

2.1) Cu intentie sau din necunoasterea limbii romane si a prevederilor constitutionale, Judecatorii Curtii Constitutionale Augustin Negrean, Aspazia Cojocaru, Petre Lazaroiu, Mircea Stefan Minea, Iulia Motoc si Pusks Valentin Zoltan au aplicat gresit prevederile art.2, alin (1), lit.c) din Legea 370/2004 (referitoare la alegerea presedintelui), prevederi care au stat la baza motivarii si luarii Hotararii Nr.6 din 21 august 2012, a Curtii Constitutionale a Romaniei. Prin aceasta hotarare a fost favorizat PRESEDINTELE Basescu!!!

Pevederile art.2 alin (1), lit.c) din Legea 370/2004 reactualizata, stabilesc in mod imperativ, fara o alta posibilitate de interpretare, ca din numarul total al cetatenilor romani cu drept de vot (de pretutindeni), se trec in listele electorale permanente numai cetatenii romani CU VARSTA DE NUMAI 18 ANI, (de pretutindeni).
Probabil ca legiuitorul, dorind sa clasifice listele electorale pe diferite categorii, a limitat cvorumul numai la cetatenii romani cu varsta de numai 18 ani, poate,chiar, din greseala. Dar aceasta greseala este in favoarea celor 7,4 milioane de electori, pana la modificarea legii gresite.


Din hotararea nr. 6 din 21 august 2012 rezulta, insa, ca judecatorii,in mod eronat, sustin ca in listele electorale permanente ar trebui trecuti toti cetatenii romani cu drept de vot de pretutindeni. Aceasta este marea greseala a judecatorilor Curtii Constitutionale!!! I-a pus in incurcatura limba romana sau interpretarea acestor prevederi facuta public, de nenumarate ori, de Traian Basescu.
2.2) Judecatorii printro echivalare fortata a "listelor electorale permanente" cu "lista pentru referendum", au transferat automat "numarul persoanelor inscrise in lista pentru referendum", de 18.292.464, in "listele electorale permanente". Astfel, judecatorii confirma si constata in mod eronat:

"Confirmă rezultatele referendumului naţional din data de 29 iulie 2012 comunicate de Biroul Electoral Central şi constată că din totalul de 18.292.464 persoane înscrise în listele electorale permanente au participat la vot 8.459.053 persoane".
Care liste electorale permanente??? Biroul Electoral Central, nu a folosit nicaieri denumirea de LISTE ELECTORALE PERMANENTE.

Judecatorii, dupa o anumita ezitare, au impus cu intarziere utilizarea acestor prevederi, printr-o erata, implementand ideea (dispozitia) lui Traian Basescu, nu printr-o judecata de valoare, ci printr-o echivalare foetata a celor doua tipuri de liste.

O judecata de valoare, cunoasterea limbii romane si a prevederilor constitutionale nu putea duce decat la demiterea PRESEDINTELUI!!!


Prevederi legale:

Legea 370/2004:

"Liste electorale Permanente" - listele cuprinzand cetatenii romani cu DREPT DE VOT

CARE AU impliniti varsta de 18 ani Pana in Ziua alegerilor including " (lit. c)de la alin. (1), art. 2).




Constitutia Romaniei:


ARTICOLUL 36

Dreptul de vot
(1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.

(2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.



In conformitate cu legislatiia in vigoare la data referendumului si a tuturor prevederilor impuse de Barroso si judecatorii Curtii Constitutionale, la referendum s-a indeplinita, cu varf si indesat, si conditia de prezenta de jumatate plus unu din numarul electorilor inscrisi in LISTELE ELECTORALE PERMANENTE.

Deci, de drept, Traian Basescu nu trbuie sa mai fie Presedintele Romaniei!!!



Ca urmare se impune demiterea imediata, si in fapt, a domnului Traian Basescu intr-o sedinta a CAMERILOR reunite ale PARLAMENTULUI.


TRAIAN TANASA

Tuturor semnatarilor petitiei, de pe acest sait, le multumesc mult de tot!!!



Musafir

#28

2014-01-09 20:29

basescu nu ne reprezinta,el reprezinta toata mafia din romania

Musafir

#29

2014-01-16 21:40

basescu demisia

Musafir

#30

2014-01-17 12:06

nea m saturat de minciuni si aroganta

Musafir

#31

2014-01-18 06:53

un presedinte de stat ar trebui sa fie impartial cu oricare cetatean, nu sa apere anumite grupuri de interese prin interventii in justitie

Musafir

#32

2014-01-18 10:38

NU este un presedinte pentru toții Românii, nu apără interesele țării, denigresză România și cetățenii României, apără incompetența, interseul personal al familiei sale și acoliților săi,DISTRUGE SENTIMENTUL PATRIOTIC.

Musafir

#33

2014-01-18 11:07

sunt de acord cu demitereapentru ca are multe afaceri nelegale

Musafir

#34

2014-01-19 07:59

Cu cit mai repede cu atit mai bine pentru toti romani,sa nu uitam nici de Iliescu

Musafir

#35

2014-01-19 08:05

Asa cum a spus sotul meu Moise D-tru trebuie urgentata debarcarea.

Musafir

#36

2014-01-19 12:52

demiterea presedintelui...TRAIAN BASESCU-ACEST SARPE...TRADATOR DE NEAM SI TARA.

Musafir

#37

2014-01-19 12:58

demiterea acestei javre..numit BASESCU TRAIAN.

Musafir

#38

2014-01-26 11:05

Basescu nu are nici calitati de om normal dar de presedinte de tara.

Musafir

#39

2014-02-08 12:24

Eu am cerut de mult timp si direct Parlamentului si Guvernului demiterea lui Traian Basescu pe baza abuzurilor facute, pur si simplu refuza sa faca acest lucru, desi nu-mi contesta legalitatea si adevarul abuzurilor Semnalate.
Dac verti sa cititi si postarile mele pe petitieonline.com, veti vedea si dovezi in acest sens
1.Cetateni, radeti , de poezie va bucurati, de necazuri sa uitati. 2014-02-07

2.Strigat de durere si de ras. Bancuri politice 2014-02-06


3.Lista rusinii. Falsi adversari politici ai lui Traian Basescu
2014-02-06

4.Traian Basescu incalca Juramantul de credinta fata de tara 2014-02-08

5.Abuzurile lui Traian Basescu nesanctionate de Parlament si Guvern 2014-02-08

6.Cercetarea legalitatii creditului obtinut de Ioana Basescu 2014-01-19

Daca va plac, puteti sa le semnati si d-tra.
Cu multumiri
M. Pretorian

Musafir

#40

2014-02-08 15:39

Eu am cerut de mult timp si direct Parlamentului si Guvernului demiterea lui Traian Basescu pe baza abuzurilor facute, pur si simplu refuza sa faca acest lucru, desi nu-mi contesta legalitatea si adevarul abuzurilor semnalate.
Dac vreti sa cititi si postarile mele pe petitieonline.com, veti vedea si dovezi in acest sens
1.Cetateni, radeti , de poezie va bucurati, de necazuri sa uitati. 2014-02-07

2.Strigat de durere si de ras. Bancuri politice 2014-02-06


3.Lista rusinii. Falsi adversari politici ai lui Traian Basescu
2014-02-06

4.Traian Basescu incalca Juramantul de credinta fata de tara 2014-02-08

5.Abuzurile lui Traian Basescu nesanctionate de Parlament si Guvern 2014-02-08

6.Cercetarea legalitatii creditului obtinut de Ioana Basescu 2014-01-19

Daca va plac, puteti sa le semnati si d-tra.
Cu multumiri
M. Pretorian

Anonymous

#41

2014-02-09 19:55

Jos basescu!