Timisoara- oras fara caini pe strazi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Timisoara- oras fara caini pe strazi

Valentina

#1 Datoria omului fata de caine!

2012-03-29 01:09

Am scris si predat singurul curs de Ecologie de la Universitatea de Vest (in afara catedrei de Biologie). Eu stiu ca fara canis, dog, hund, chien, omenirea nu ar fi evoluat inspre civilizatie. Omul si cainele sunt singurele fiinte care pot trai de la Poli pana la Ecuator. Fara caine, omul nu ar fi supravietuit si nu s-ar fi raspandit pe toata Terra....Tarile civilizate promoveaza asistenta cainilor abandonati sau nascuti pe strada, ca un minim semn de recunostinta. Chiar expresia "cainii strazii" arata ca ei nu pot trai departe de om, pe campuri si paduri, de exemplu!

Musafir

#2

2012-03-29 20:49

In primul rand ar trebui adapostiti cei agresivi,sefii de haita,cu cei blanzi nu e nici o problema daca mai stau pe strada.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2012-03-29 20:52



Musafir

#4

2012-03-30 12:25

Omenirea are o datorie enorma fata de aceasta specie. Fara caine, omul nu ar fi supravietuit, nu s-ar fi civilizat si nu s-ar fi raspandit pe intreaga Terra!
Musafir

#5 adoptii

2012-03-30 20:32

Buna ziua dak gasiti pe strada sau aduce un stapan un caine de rasa pitbull, amstaff, rottweiler, cane corso, doberman, boxer, presa canario, care nu ii mai place de caine ca este agresiv ft cuminte sau batran puteti sa ma contactati la id finutzu_mihay94@yahoo.com as dori sa adopt un catel nu ma deranjeaza daca este femela/mascul, putin metis, batran/tanar, culoarea, slabit... astept puteti sa ma contactati la orice ora :) app sunt din giurgiu am 18 ani am conditii unde sa il tin il voi creste si cu pedigree, vaccinuri dar singura problema este cu transportul nu am masina:((

bubu26

#6 Re: adoptii

2012-04-01 13:56

#5: Musafir - adoptii

daca vrei te poti uita pe adoptii caini .ro  si vei gasi acolo o gramada se suflete nevinovate ce isi cauta stapan...si eu am deocamdata in grija 2 catelusi pe care i-am luat de pe strada cand aveau numa 2 luni..erau inghetati si lihniti de foame...ii am inca in grija pentru ca cine a sunat pentru ei...din pacte s-a razgandit....ei au si acuma anunturile pentru adoptie pe siteul precizat mai sus dar sunt in timisoara...sper din tot sufletul sa reuseasa sa isi gaseasca un stapan iubitor si responsabil pentru ca sunt adorabili si au atata dragoste de ofrit....

 

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-04-01 13:56


Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-04-01 14:06


anto

#9

2012-05-05 21:36

Fara caini lumea ar fi mai trista si ... mai rea.
Foarte multi copii nu vor mai avea contact cu aceste minunate animale, din pacate si de multe ori mai 'umane' decat oamenii.

Musafir

#10

2012-05-15 20:13

Fiul meu a fost muscat saptamana trecuta de un caine. La urgente, a trebuit sa asteptam o vesnicie. Medicii au plecat in strainatate.

Musafir

#11

2013-01-09 21:33

Fara caini in toata tara, nu numai in Timisoara.
Si Pitestiul colcaie de caini.
Ai cui sunt maidanezii? Ai guvernului? Si daca sunt ai guvernului de ce ii lasa aiurea pe starzi? Dumnealor nu stiu ca exista o lege care pedepseste abandonul cainilor?
Avem un guvern fara bun simt. Ei ne cer noua sa ne facem datoria, dar ei nu si-o fac pe a lor.

Musafir

#12 Re: Datoria omului fata de caine!

2013-01-09 22:00

#1: Valentina - Datoria omului fata de caine!

Valentina, tu zici ca omul nu ar fi supravietuit fara caini?! Dar atunci cum se face ca eu nu pot sa supravietuiesc din pricina lor?

Pe mine unul nu ma intereseaza ce vor sa faca "iubitorii" de maidanezi; eu doar vreau ca acesti caini sa nu mai fie pe strada pentru ca sunt un pericol public.

Tu ai studiat cainii, dar nu ai studiat si psihicul uman. Tu nu stii ca agresivitatea da nastere la agresivitate?

O sa vedeti voi (guvernul si toti "iubitorii" de maidanezi) ce oameni o sa aveti in romania peste putini ani. Sa nu va mirati de ce oamenii devin din ce in ce mai agresivi. Sa nu va mirati de ce nu o sa mai puteti sa iesiti noaptea din case... Sa nu va mirati de violuri, crime si talharii. Sa nu va mirati de o totala lipsa de politete. Sa nu va mirati de rautatea din inima omului care de-abia asteapta sa se verse chiar si pentru ce-a mai mica si neinsemnata greseala.

Nu uitati de aceasta lege ce nu poate fi schimbata de nimeni niciodata: agresivitatea da natere la agresivitate. Eu nu am vazut pana acum un caine care sa arate dragoste fata de mine; a vazut cineva asta? Cainele isi iubeste doar stapanul/familia -atat; restul nu sunt decat dusmani.

Deci dupa ce ca aceasta criza mareste stresul omului, acest stres este marit inimaginabil de mult si de maidanezi!

Tu, guvernul romaniei,  toate firmele care fac bani de pe urma maidanezilor, si toti asa zisii "iubitori" de animale(dar care urasc pe semenii lor) -deci voi toti la un loc- nici nu stiti ce rau faceti votand ca maidanezii sa ramana pe strada. (Caci odata ce guvernul zice ca nu are bani pentru adunarea maidanezilor si ii lasa liberi pe strazi, lucrul acesta inseamna un vot "pro" ca maidanezii sa fie liberi pe strada.

 

De ce aduc mereu vorba de guvernul romaniei? Pentru ca el este in totalitate responsabil de ce se intampla pe strada.

Culmea e ca nici nu am voie sa ma apar. Dar stiu ca Dumnezeul meu ii va pedepsi pana la urma pe cei rai. El este Judecatorul meu. El sa judece intre mine si voi. Stiu ca El imi va face dreptate. Pentru ca voi iubiti mai mult cainii decat pe semenii vostrii...

Bianca

#13 HELP THE DOGS!

2013-01-22 23:17

Today i saw 3 men hunting our poor little streetdog. They hunted him like hell and made him cry and scream, i never heard something terrible like that before. It was a real SCREAM, not just a bark! He had such a fear. I'm so sorry for him, he was nice and absolutely lovely, not aggressive! Everybody liked him...R.I.P.
PLEASE HELP THE DOGS! SHAME ON THOSE MEN!

 

THE MOST HORRIBLE THING I EVER SAW IN ROMANIA (i'm a german student here in Timisoara)

Davidescu

#14 Paula

2013-08-10 15:40

Va rog sa dati like la aceasta pagina de facebook: https://www.facebook.com/Cainii.maidanezi.pericol.public

Musafir

#15

2014-02-20 18:08

Felicitari musafir 12. Asa este noi nu ne iubim semenii, mai mult nu ne iubim copii; sunt multi copii orfani, abandonati de care nu se intereseaza nimeni.Iubitorii de caini azi ii adopta asa de ochii lumii si maine le dau drumul pe strazi. Dumnezeu ne-a dat in stapanire animalele, dar cainii au pus stapanire pe noi si la propriu si la figurat. In Timisoara e plin de maidanezi, in Arad la fel in Orsova cred ca nu sunt copii cati maidanezi. Trebuie sa mai circul sa va mai informez cati cotropitori mai avem.
Cititor

#16 Re: Re: Datoria omului fata de caine!

2015-06-08 07:24

#12: - Re: Datoria omului fata de caine! 

 Exagerați amândoi. Stăpânii de câini trebuie să fie mai responsabili și să nu-și lase câinii liberi pe străzi (în special tinerii teribiliști cu câini agesivi), atunci ar dispărea și maidanezii.