Și eu susțin GEOGRAFIA!
Comentarii
#9405
Geografia e foarte importanta in curricula oricarui romanRaluca Dicu (BUCURESTI, 2025-02-05)
#9407
DaIleana Lica (Caracal, 2025-02-05)
#9408
Este necesaraStefania Andrei (Caracal, 2025-02-05)
#9416
Semnez pentru ca geografia trebuie să rămână în trunchiul comun ca disciplină de studiu la clasele a XI-a și a XII-a.Generațiile viitoare trebuie să cunoască geografia țării din care fac parte și să înțeleagă ce însemna dezvoltarea durabilă și de asemenea să cunoască ce înseamnă protecția și conservarea mediului despre care se tot vorbește.
Emilia -Florina Dinu (Slatina, 2025-02-05)
#9419
Susțin geografia pentru ca este o materie de bază pentru cultura oricărui individ.Laura Ciupitu (Caracal, 2025-02-05)
#9423
Semnez pentru că,sunt profesor de Geografie și pentru că este o disciplină foarte importantă și plăcută pentru toți elevii.Ágota Albu (Delenii, 2025-02-05)
#9429
Geografia este importanta în educație și formarea viitorilor studenti.Marius Ifrim (Iași, 2025-02-05)
#9436
Geografia este o disciplină vitală pentru dezvoltarea armonioasă a oricărui tânăr, asemenea istoriei.Ecaterina-Manuela David (Brăila, 2025-02-05)
#9456
IzdrescuAdrian Ionel Izdrescu (Pottenstein, 2025-02-05)
#9466
Consider geografia o materie utila, care merita mai multe ore de curs in cadrul scolilor si liceelorCalin Mihaescu (Bucuresti, 2025-02-05)
#9471
Scoaterea geografiei și a istoriei din Trunchiul Comun înseamnă pierderea identității naționale a romanilorAna Chivu (Traian, 2025-02-05)
#9476
Este o disciplină importantă pentru cultura generală!Adela Serban (Luduș, 2025-02-05)
#9486
Iubesc geografia si era ffff utilaValentina Șerban (Piatra Neamț, 2025-02-05)
#9488
Păstrarea Geografiei în planurile cadru de liceu!!!Carmen Stan (Jidvei, 2025-02-05)
#9503
Sunt bun la geografie si imi place foarte mult faptul ca putem sa invatam lucruri interesante despre orasele si tara noastraStana Ovidiu-Mihai (Timisoara, 2025-02-05)
#9505
Este utilă!JAN ILISOI (Galați, 2025-02-05)
#9509
Geografie este o știință esențială pentru rezolvarea problemelor cu care se confruntă societatea - încălzirea climatică, gestionarea deșeurilor, suprapopularea, poluarea, globalizarea etc.Szabo Cristina (Vatra Dornei, 2025-02-05)
#9512
Este esențial ,un om fără cunoștințe geografice este un om dezorientat!Elena Udeanu (Caracal, 2025-02-05)
#9515
Pentru că geografia este despre Pământul,Mama noastră,Geea ,Casa noastră frumoasă și fără geografie nu poți învăța istoria care este despre rădăcinile pe care nu le putem negaApoi pentru că cei care propun astfel de proiecte sunt niște idioți care ne conduc de 35 de ani.
Mulțumesc
Carmen Minculeasa (Sibiu, 2025-02-05)
#9516
Este una dintre disciplinele de baza!Andreea Gondac (Bacău, 2025-02-05)
#9527
Geografia înseamnă evoluția vieții pe Terra, dezvoltare durabilă și sustenabilă, orientare, gândire critică, înseamnă trecutul, prezentul și viitorul planetei noastre și implicit al nostru!Milca Ianculovici (București, 2025-02-05)
#9534
Sustin geografia!Iuliana Balan (GALATI, 2025-02-05)
#9543
Geografia că disciplina este obligatorie în formarea tinerilor.Viorel Raveanu (Drobeta Turnu Severin, 2025-02-05)
#9549
semnez pentru a sprijini păstrarea geografiei!oana hancu (tarnaveni, 2025-02-05)
#9550
Studierea geografiei este foarte importantaIoana Hoancă (Drobeta Turnu-Severin, 2025-02-05)
#9552
Semnez pentru că Geografia reprezintă o disciplină esențiala pentru viitorul absolvent de liceu. Este un obiect care dezvoltă gândirea critica și îmbogățește cultura generala. Până la urmă, orice domeniu care implica localizare, poate fi legat de geografie: economie, religie. etc.Delia- Claudia Neruja (Galați, 2025-02-05)
#9554
Geografia este o materie importantă pentru dezvoltarea unei persoane.Stefania Pîslaru (Caracal, 2025-02-05)
#9556
Susțin Geografia !AnaMaria Stanca (Tulcea, 2025-02-05)
#9558
Geografia este disciplina cu cele mai multe rezultate notabile la olimpiadele internaționale si principala materie pe care elevii de liceu o preferă la Bacalaureat...conform statisticilorDan Popescu (Sebeș, 2025-02-05)
#9560
Geografia este relevantă pentru multe profesii.Octavian Obsitos (Negrești Negrești-Oaș, 2025-02-05)
#9564
Studierea obligatorie a geografiei la clasele I-XII, ajuta elevii în pregătirea acestora pentru drumul parcurs în întreaga viață, asigurând cunoștințe indispensabil folositoare omului . Aceasta materie trebuie studiată obligatoriu în sistemul gimnazial și liceal, in fiecare an de studiu, cu mențiunea că în prezent numărul de ore din trunchiul comun este prea mic pentru dobândirea cunoștințelor indispensabil necesare oricărui om.Valentin Andrița (Drobeta Turnu-Severin, 2025-02-05)
#9570
Geografia este o știintă veche care dezvolta capacitățile de gândire, orientare în spațiu, competente economice, de protecție a mediului etc.Ion Zoican (Drobeta Turnu Severin, 2025-02-05)
#9571
Semnez pentru că îmi iubesc țară. Dintr-un elev cu media nouă la bacalaureat și care nu avea un rost în viață și-a găsit vocația in geografie. Odată ajunsă pe băncile Universității "Stefan cel Mare" mi-am dat seama că " noi oamenii" datorită geografiei existăm și datorită ei am evoluat. Nu neg faptul că Pământul este creeația Lui Dumnezeu, însă susțin că însuși geografia este trimisă de Dumnezeu. Geografia are cele mai frumoase " ținuturi " , plină de mister și logică, fiind salvarea elevilor de clasa a 12-a la media de bacalaureat. De exemplu, doi de 7 la disciplinele obligatorii plus un 10 obținut din pasiune duce la creșterea rezultatelor și totodată la eliminarea factorului inhibitor.Mulți spun că geografia nu este importantă și că geografii mor de foame. Țin să vă contrazic. Nu vorbesc din perspectiva unei simple studente la geografie, ci din perspectiva unui om care a trecut prin numeroase greutăți. Vă vorbesc cu lacrimi in ochi. Acum 2 ani ...nici nu visam să fiu studentă,nu mă regăseam în nimic ,lucrăm non stop,voiam să părăsesc țară să îmi fac un viitor ...poate in Germania, Austria,Londra , Franța. Ce-i drept nici eu nu știam cu exactitate. Pe acea vreme, nu vedeam nici o facultate ideală pentru mine, însă nu știam că există specializarea "Geografia Turismului" la Suceava. După ce am pierdut pariul cu viața, persoana iubită, șansa de a pleca în străinătate, șansă de a avea un cămin fără certuri .... și epuizată de munca de restaurant cu ture de noapte pe care o practicam din clasa a zecea, în sesiunea din septembrie 2023 am hotărât să merg la USV să văd ce facultăți mai sunt . Aici, destinul m-a dus direct în corpul E, unde era un afiș cu programele de licență și master, printre care se afla și Geografia Turismului. Mi-am luat inima în dinți ,am depus actele și peste o săptămână am aflat rezultate. Eram pe locul 1 din sesiunea din septembrie...acesta a fost un semn,dacă stau și mă gândesc nu a fost doar un semn , ci unul divin .
Eu cu geografia am învățat să mă descurc în viață. Voi cei care vreți să o umbriți știți că dacă vă pierdeți în pădure și nu știți punctele cardinale, uitându-vă la scoarța copacilor o depistați?Pe versanții nordici trunchiul copacului este mai netez și umed din cauza temperaturilor mai scăzute,iar pe cel sudic este mai aspră , uscată. Aceeași situație este valabilă și pentru Emisfera Sudică, însă în ordine inversă. Știați că dacă urmăriți un curs de apă ajungeți la poalele versantului și chiar la o șosea principală? Știați că bisericile sunt poziționate spre răsărit? Știați că solul este discontinuu și nu pot fi aplicate orice amendamente în agricultură? Știați că dacă cineva se pricepe să valorifice resursele naturale poate face bani din piatră seacă? Sau ce explicații oferiți unui copil când vă treabă " Mama/ tata /mătușa/etc ce floare este acolo ? De ce cade apă din nori ? De ce soarele se ascunde după nori ? De ce iarna este frig afară? De ce în România nu cresc arbori de cafea , măslini , lămâi,portocali și doar brad ,fag ? De ce nu este vara zăpadă la munte ? ". Ar mai fi de enumerat încă zeci de mii de astfel de întrebări. Însă aceste întrebări au ceva in comun ,iar acel ceva este GEOGRAFIA, care pleacă de la întrebările "Unde? Când?Cum?De de ?" .
În ultimul rând,nu uitați că geografia în trecut a adus rezultate impresionante României, iar în prezent se tinde spre distrugerea acestora. Acum , populația de bazează pe tehnologie în orice situație ,iar cultura generală lasă de dorit. Multi nu știu cum se cheamă judetul în care trăiesc sau râul care suspină in spatele casei . Iar voi cei din parlament doriți să crească bugetul țării. Știți cum va creste ? Nu prin mărire de taxe și impozite , bugetul va crește printr-o "Românie educată" care în prezent este pe cale de dispariție. Creșterea nivelului de educție prin disciplinele istorie și geografie este esențial , chiar foarte important. Oare de de ? Vă spun eu , un localnic deschis către proiecte noi , discuții, gata să ofere informații poate accelera fenomenul turistic . Odată cu creșterea și accelerarea lui , automat va crește și bugetul țării. Oamenii trebuie educați în așa fel încât să folosească istoria și geografia pentru a valorifica potențialul turistic natural și antropic la nivel internațional, ci nu doar local .
Concluzionând, istoria și geografia trebuie studiate de elevii de clasa a 11-a și a12-a obligatoriu ,nu doar facultativ.
Dacă vă gândiți că prin eliminarea acestor ore vor dispărea profesorii specializați să știți că vă înșelați amarnic . Profesorii de geografie și istorie prezintă o " biblioteca de informații ascunsă" ce este gata să se deschidă pentru orice domeniu.
Iacobuț Elena -Denisa (Suceava, 2025-02-05)
#9572
Este o propunere abuzivaInge Obada (Vatra Dornei, 2025-02-05)
#9573
Îmi pasă de generațiile următoare de elevi.Carmen Dobra (Curtea de Argeș, 2025-02-05)
#9579
Este o disciplina ff importanta pentru orice om .Maria Petrea (Bacău, 2025-02-05)
#9585
Geografia este o disciplina care trebuie studiata în școlii, multe materii sunt legate de aceasta și foarte multe chestii importante de învățatCodruța Diana Aonicioae (Dorohoi, 2025-02-05)
#9592
A nu renunțăStefania Mardaru (Onești, 2025-02-05)
#9596
Semnez pentru ca susțin geografiaFichitiu Denisa (Onești, 2025-02-05)
#9599
Semnez pentru ca susțin geografiaFichitiu Denisa (Onesti, 2025-02-05)