APLICAREA VOLUNTARIATULUI IN COLEGIUL PSIHOLOGILOR DIN ROMANIA

Quoted post

Eusebiu Tihan

#34 Re:

2014-12-28 18:05

#3: -  

 dar pina acum de ce nu ai fost sensibila la aceasta idee? voluntariatul exista de multa vreme.

pentru a fi bine intelesi, sa vedem definitia:

În România, Legea nr.339 din 17 iulie 2006 dă următoarea definiție:[1]

"Voluntariatul este activitatea de interes public desfașurată din proprie inițiativă de orice persoană fizică, în folosul altora, fără a primi o contraprestație materială; activitatea de interes public este activitatea desfașurată în domenii cum sunt: asistență și serviciile sociale, protecția drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic, educativ, de învățământ, științific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protecție a mediului, social și comunitar și altele asemenea."

Pentru a beneficia de vechime pe perioada voluntariatului, psihologul merge cu contractul de voluntariat, model propus pe internet de Crucea Rosie, la InspectoraTUL TERITORIAL DE MUNCA pentru a fi inregistrat si cu acest act oficial se poate prezenta la etapele de evaluare pentru crestere in treapta la COPSI.

ce este nou in propunerea dlui Duvac? nimic

Raspunsuri


Musafir

#41 Re: Re:

2015-01-22 23:11:48

 Domnule Eusebiu,

Cu "DISPOZITIE privind formele de exercitare ale profesiei de psiholog cu drept de libera practica in Romania" cum ramane?

 Recititi "(4) Activitatea de prestare a serviciilor psihologice pe baza unor contracte cu titlu gratuit sau in temeiul altor contracte, altele decat formele de exercitare ale profesiei, nu poate fi valorizata ca experienta in profesia de psiholog."

Eu sunt perfect de acord ca poti efectua voluntariat si ca nu te opreste nimeni. Insa...cine imi garanteaza mie ca daca imi inregistrez la ITM contractul de voluntariat cand ma voi duce la COPSI pentru schimbare de treapta nu voi fi respinsa?