Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

/ #1631 Re: Re:

2012-03-29 16:25

#1626: Ioan Românul - Re:

E un lucru totusi fericit ca l-ai gasit si dumneata partenerul tau maghiar, cu care poti discuta la nivelul tau si intr-un limbaj si stil comun.

Totusi poate ar fi mai bine sa taceti din gura amandoi si sa invatati putin inainte sa exprimati parerile voastre (cam proaste).

 

De altfel ai reusit sa dovedesti ca nu numei xenofob, sovinist si extremist esti ci si rasist. Parerea ta generalizatoare despre rromi te caracterizeaza, precum si pe partenerul tau maghiar la fel de inteligent.

In ceea ce priveste pe comentariile tale subiective despre maghiari (si toate popoarele migratoare, cum ar fi de altfel si finlandezii, estonii, bulgarii sau slavii) acestea provin probabil din niste complexe si frustrari. Totusi, ar fi bine sa nu generalizezi.

Mie de obicei nu-mi plac coparatiile inutile, dar totusi trebuie sa-ti atrag atentia asupra realizrilor maghiarilor ca popor european:

1. Cu doar 104 ani dupa descalecare maghiarii au reusit sa construiasca un stat feudal (adica modern in acelea timpuri), cu o dinastie regala proprie.

Daca e adevarat ca romanii au o continuitate de 2 milenii, atunci trebuie sa spun ca pt. o astfel de realizare romanii aveau nevoie de 1850 de ani.

2. Dupa doar 200 ani, maghiarii aveau deja primele opere literare scrise cu alfabet latin. Inceputurile literaturii romane se nasc dupa 1500 ani de continuitate (conform teoriei continuitatii).

 

Si as putea continua enumeratia (cu muzica, cu teatru, cu stiinta, cu cele 11 peremiati maghiari al Premiului Nobel, etc), dar nu vreau sa le supar pe conationalii tai civilizati, care nu s-au exprimat doar prin jigniri articulate intr-un stil si limbaj insultator. Va inteleg ca sunteti oarecum frustrati (caci aveti o literatura de 500 ani, o arta teatrala de cca 100 ani, si o viata universitara de 152 ani de veche - timp ce prima universitate maghiara era infiintata in 1367 de Ludovic cel Mare la Pecs).

Totusi ar trebui sa mai ganditi putin inainte sa ne jigniti cu acuzatii proaste, conform carora am fi inculti, analfabeti, barbari - caci aceste afirmatii sunt usor de conbatute (cu date exacte).

Deci ai ales o tactica gresita (vrei sa demonstrezi ceva ce nu se poate demonstra).

 

Cu caracterul migrator al tribelor maghiare, cu originea noastra poti argumenta (argumentare xenofoba de tip fascist, nazist si rasist), ca noi nu avem tot feluri de teorii si recunoastem ca cine suntem si de unde am venit.

Dar nu cred ca ar fi o cale buna sa incerci sa dovedesti ca noi am fi barbari inculti si analfabeti, fara cultura - caci contraargumentele te vor invinge. Istoria, cultura si civilizatia maghiara nu sunt la nivelul tau intelectual - ca sa le poti nega sau combate doar cu injuraturi proaste.

 

Deci e mult mai bine sa cuntinui argumentarea fascista, caci asta ti se potriveste perfect.