Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Anca

/ #1516 Re: T

2012-03-27 00:20

#1515: T - Re: Influenteaza sau nu...

1. Apropo de comentariul tau 1458... Am avut colegi negri care erau studenti la ZI si vorbeau doar franceza sau engleza. Imi amintesc si acum cand la un examen i-am tradus colegului subiectul din romana in franceza. Era vorba de psihologie judiciara.

Nu am intalnit medici sau studenti negri care sa vorbeasca la perfectie.

Era corect sa spui : "cu tot respectul" (deci articulat) si "va intelege perfect" ("perfectiune" e substantiv iar adjectivul "perfect" nu are grad de comparatie)

2. Nu am nici un motiv sa imi demonstrez aici inteligenta. Daca vrei sunt o inculta, sunt proasta, sunt cum vrei.

3. Rezidentiatul este baza, sunt foarte de acord. Dar in 2 ani traduci tot ce ai invatat in liceu si in facultate in limba maghiara in ultimii 10 ani si gata, te-ai si format ca doctor? In 2 ani faci fata la o schimbare de atitudine, limbaj, etc diamentral opusa? Ramai cu o dualitate imensa.

Inca ceva. Nu am venit sa imi expun inteligenta. Am venit din curiozitate. Am testat si am vazut reactia agresiva. Dar sunt optimista si inca cred ca nu ii reprezinti pe toti maghiarii.

Oricum, eu sincer iti doresc un somn linistit si mult succes in cariera. :)