Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Trei scaune(nu pe zi)

/ #1335 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-23 17:37

#1334: - Re: Re: Re: Re:

De la cap la coada:

Cofariu este victima. Nu colaterala, ci a maghiarilor. Nu a dezinformarii, ci a batelor si cutitelor.

Toti colegii mei de la Universitatea Iasi care terminasera in ultimii 3 ani inainte de inghesuiala facultatea si fusesera repartizati in Harghita sau Covasna au patit-o rau de tot. Usi incendiate, sicane la scoala, amenintari. Vorbim de profesori de limba romana, limbi straine, istorie, geografie, si asta numai din ce stiu eu. Desigur, cu exceptia etnicilor maghiari care tradasera si facusera facultatea in limba romana.

Romanii care traiesc bine-merci in secuime(un termen impropriu, este vorba de depresiunea Tara Barsei - Trei Scaune) nici nu au de ce sa plece, ca in definitiv sunt in tara lor.

Targu Mures era oras inchis la fel ca multe orase din Romania, pe cale de consecinta nu veneau nici romani nici maghiari, e o prostie sustinerea ta. Si apoi, unor maghiari le-a prins chiar bine sa mai vada si alte locuri, s-au mai destupat si ei la scufitza.

Iar dezinformarea este intradevar o arma, pe care maghiarimea universala o manuieste cu mare dibacie. Nu ca politicienii romani nu ar utiliza-o, sa fim bine intelesi.