Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!
SINDICATELE SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA !!!!! Musafir |
/ #27668 CET Govora livrează în continuare abur tehnologic pentru combinatul Oltchim2014-10-16 05:24http://www.realitateavalceana.ro/
Un pact de coabitare soldat cu luarea unor măsuri fericite!
• Situație critică: Măsura privind sistarea furnizării de abur tehnologic a fost dispusă de Consiliul de Administrație (CA) al CET Govora, din cauza datoriilor istorice ale combinatului vâlcean care se ridică la aproximativ 200 milioane de lei, fără însă ca la luarea acestei decizii să fie prezent și directorul general al CET Govora, Mihai Bălan, și ar fi avut drept rezultat închiderea tuturor instalațiilor de la Oltchim, iar acest lucru ar fi fost dezastruos! • Reprezentanții CET Govora au fost de acord cu suspendarea măsurii și încheierea unui protocol de colaborare cu Oltchim. • Constantin Niță, Ministrul Economiei, a declarat, la finalul vizitei pe platforma chimică vâlceană, că așteaptă ca doi investitori să depună o ofertă pentru cumpărarea combinatului Oltchim!
Marți, 14 octombrie a.c., în urma acestei decizii Consiliului de Administrație al CET Govora, care poate afecta procesul de producție al Oltchim SA, ministrul Economiei, Constantin Niță, împreună cu o delegație a Consiliului Județean Vâlcea condusă de Ion Cîlea, s-a deplasat la sediul combinatului pentru a căuta soluții astfel încât activitatea acestuia să nu fie pusă în imposibilitate. Așadar, discuțiile dintre ministrul Economiei, Constantin Niță, președintele Ion Cîlea, directorul general al CET-ului, Mihai Bălan, membrii CA de la CET Govora, administratorii judiciari ai Oltchim au durat ore bune (cam patru ore), până s-a ajuns la decizia cea mai bună, salvatoare am putea spune! În final, reprezentanții CET au fost de acord cu suspendarea măsurii și încheierea unui protocol de colaborare cu Oltchim. „Am ajuns la o înțelegere, urmează ca cele două unități să elaboreze un protocol prin care fiecare se angajează să ia măsurile necesare, asigurarea de cărbune, asigurarea de mijloace financiare de către fiecare parte”, a explicat ministrul Constantin Niță, după ședința care a durat mai bine de patru ore. Imposibilitatea combinatului chimic de a plăti aburul tehnologic livrat de CET a făcut ca furnizorul de energie termică din Râmnicu Vâlcea să nu-și poată onora obligațiile financiare către Complexul Energetic Oltenia (CEO). Astfel, pentru cărbunele primit, CET are de achitat 195 de milioane de lei.
Constantin Niță, ministrul Economiei: „Preluarea exploatărilor miniere de la Berbești și Alunu, de la CEO, se va face la 1 noiembrie 2014! „În mod normal, cele două mine trebuie să intre în proprietatea CET Govora de la 1 noiembrie. Prin protocolul de predare-primire se vor stabili minusuri și plusuri, adică sunt datorii ale CET-ului către CEO și invers, către Oltchim. Normal, va trebui să se facă și o compensare, dar este posibil să rămână și active care vor fi plătite de către CET Govora, în 5 ani sau 10 ani”, a mai declarat ministrul Constantin Niță. Ion Cîlea, președintele CJ: „Dacă CET-ul nu mai livra abur la Oltchim, cei 2.300 de salariați erau dați afară. Nu puteam lăsa să se întâmple așa ceva!” La finalul vizitei la Oltchim, președintele Consiliului Județean Vâlcea, Ion Cîlea, a declarat că situația de pe platforma chimică s-a deblocat, dar că era foarte critică și punea în pericol soarta salariaților . „Oltchim-ul va primi în continuare abur. Noi vom constitui la CET Govora stocul de rezervă de 250.000 de tone și asigurăm prin livrarea a 9.000 de tone zilnic de cărbune. Mă bucur din toată inima că am rezolvat și problema Oltchim, altfel cei 2.300 de oameni de la acest combinat ar fi fost afară. Acesta este adevărul, iar muncitorii de aici s-au convins încă o dată care e realitatea!”.
================================================== OLTCHIM, SA VA PREGATITI BAGAJELE, ION CILEA A ANUNTAT SI DECLARAT CAND VA TRIMITE ACASA PE TOTI 2300, CURAND!!!!! ACORDURILE PROTOCOL PE SEST, INTRE NITA SI CILEA CU BALAN DE LA CET DETURNATORUL DE FONDURI AI BANILOR SALARIATILOR DE LA OLTCHIM ( PE CAND A FOST DETASAT IN FUNCTIE IN COMBINATUIL CHIMIC OLTCHIM ) SI CARE ERAU OPRITI PENTRU C.A.R OLTCHIM DAR N-AU AJUNS LA DESTINATAR NICI PANA AZI ( ACTUALMENTE BLOCATI LA MASA CREDALA ), AU PRECIZAT FOARTE CLAR, TOTI PLECATI ACASA ANGAJATI PRIN DECIZIA PE CARE URMEAZA DEFINITIVA DATA DE CILEA, CURAND!!!! NUMAI PRIN PLAN DE REORGANZARE FINAL APROBAT JUDECATORUL-SINDIC OLTCHIM, MAI POATE FI SALVAT COMBINATUL!!! NITA, MINISTRUL ECONOMIEI, NICI NU DISCUTA DE ASA CEVA SI PIPEREA IL FACE PIERDUT IN MINISTERUL ECONOMIEI... |
|
DEMISIA IOHANNIS ȘI JUDECATORI CCR
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
Suspendarea celor 9 judecatori ai CCR
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
1468 Creat: 2024-11-27
Și eu susțin GEOGRAFIA!
15649 Creat: 2023-05-13
Majorare pret apa si canalizare anul 2025
477 Creat: 2025-02-11
O a doua sansa: Gratiere 2025
3380 Creat: 2025-02-03
Susține Educația Teatrală și disciplina ARTE în licee!🎭
1171 Creat: 2025-02-04
Reintroducerea trenurilor pentru navetiști
259 Creat: 2025-02-10
Păstrarea a 2 ore în trunchiul comun al limbii moderne 2 la toate filierele
4853 Creat: 2025-02-06
Cerem soluționarea urgentă a problemei câinilor fără stăpân din orașul Dondușeni!
80 Creat: 2025-02-11
3 ore de Limba și literatura română în Trunchiul Comun
474 Creat: 2025-02-08
Poziția Facultăților de Istorie din România față de noile planuri-cadru. Memoriu
7223 Creat: 2025-02-05
Fizica este disciplină fundamentală care trebuie menținută în trunchiul comun la toate clasele
595 Creat: 2025-02-05
Petitie impotriva TAXEI PENTRU ILUMINAT PUBLIC IN FOCSANI
1388 Creat: 2025-01-10
Fii ANTREPRENOR!
349 Creat: 2025-02-07
Petiție împotriva polițistei Oana Melinte care a abuzat pe cetățeanul Mihalescul Sorin și luarea de măsuri urgente pentru remedierea și îmbunătățirea serviciilor publice la Direcția de Înmatriculări
520 Creat: 2025-02-06
Vrei să nu mai vezi câini abandonați pe strazile din Piatra Neamt? Semnează acum petiția noastră!
80 Creat: 2025-02-08
STOP desființării liceelor economice
5188 Creat: 2022-11-02
Alegeri libere
24551 Creat: 2024-12-06
RECUNOAȘTEREA SCAUNULUI ÎMPIEDICAT AL LUI BENEDICT AL XVI-LEA ȘI CONVOCAREA CONCLAVULUI
18192 Creat: 2023-10-23
PETIȚIE pentru finalizarea lucrărilor de reabilitare a clădirilor Internatului și Sălii de festivități,din cadrul Colegiului Național Mihai Viteazul Sfântu Gheorghe
796 Creat: 2025-01-29
Excluderea din Parlamentul European al d-nei Diana Iovanovici-Șoșoacă
991 Creat: 2025-01-29