Cetatenii discriminati de presedintele Basescu ii cer demisia


Musafir

/ #3806

2014-01-16 20:45

Sunt la varsta la care oamenii in alte tari asteapta pensia pentru a se bucura de binemeritata odihna.De 5 ani sunt somer.....pensia daca o mai apuc va fi oricum insuficienta pentru un trai decent,nu am alte resure , nu am avere,am muncit cinstit si am fost destul de prost sa am principii si nu mi-am rotunjit veniturile.Am muncit in perioada lui ceausescu (si pe salariu dar si voluntar, asa era epoca)si pot sa spun ca inca din liceu am inteles falsitatea si ticalosia sistemului...am urat comunismul,am visat la occident,l-am urat pe ceausescu(nu indeajuns incat sa ma bucur cand a fost impuscat) am sperat intr-o viata noua si mai buna in aceasta tara...dar nu mi-am imaginat nici in cele mai sumbre momente ca voi ajunge sa traiesc vremurile acestea.Am citit in tinerete Kafca,dar acum imi dau seama ca a fost un incepator in ceea ce priveste absurdul.In fiecare zi am impresia ca traiesc un cosmar....somnul este singura evadare...realitatea intrece orice imaginatie (in rau).Si pot sa va spun ca am ajuns sa urasc cu toata fiinta ,si nu o ura fara tinta! Nu .Urasc acel chip monstruos,cu privirea crucis,cu ghebul acela hidos ,cu scafarlia aia lucioasa,cu acele gesturi - incepand cu frecatul mainilor de satisfactie diabolica si terminand cu gestul de inlaturare...cu ha-ha-itul ala cavernos,cu vocea aia din gatlej...si urasc atat de tare acest demon incat moartea mi se pare o pedeapsa prea usoara....asta e! Mi-am otravit sufletul...sunt bolnav si terminat dar mai am o speranta...sa apuc sa vad sfarsitul acestui demon....Pacat ca acest popor a avut un destin tragic dar nici nu a facut nimic sa il schimbe...nu acuz,si eu fac parte din acest popor....Sa semnam si aceasta petitie ,indiferent de rezultat...e atat de putin de facut...nu vom fi niciodata precum inaintasii nostrii(Ion Gavrila Ogoranu de examplu)dar macar sa apasam pe niste taste mai suntem inca in stare !