Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post


Musafir

#1254 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-22 16:45

#1251: Robert - Re: Re: Re: Re: Re:

Nu stiu daca sunteti 7% , dar stiu ca traiti majoritar in judetele Covasna si Harghita care sunt cele mai sarace din tara ,deci  in termeni reali nu cred ca  voi contribuiti nici 1% fondurile publice. Asa ca, iti dai seama cine suporta restul de  99%. Nu trebuie sa ne multumesti ,dar in calitate de cetatean  al Romaniei ai si niste obligatii de respect fata de tara asta ,de limba ei ,de populatia majoritara .Nu crezi ? Eu chiar sunt mandru ca sunt  roman. Despre Transivania ,ar fi mai frumoasa fara jignirile voastre si pretentiile lipsite de bun simt.

Raspunsuri


Musafir

#1274 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-22 22:50:28

#1254: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

 

"Nu stiu daca sunteti 7% , dar stiu ca traiti majoritar in judetele Covasna si Harghita care sunt cele mai sarace din tara ,deci  in termeni reali nu cred ca  voi contribuiti nici 1% fondurile publice."

 

Nu, domnule. Informaţiile tale sunt parţial incorecte. În plus nu ştii diferenţa între NUMĂRUL şi PROCENTUL maghiarilor în judeţele României şi nici între PIB-ul / judeţ şi PIB-ul / cap de locuitori.

 

I. Comunităţile maghiare:

 

Cele mai NUMEROASE comunităţi maghiari (peste 100 000 de persoane) sunt în următoarele judeţe:

1. Harghiata - 276 038

2. Mureş - 228 275

3. Covasna - 164 158

4. Bihor - 155 829

5. Satu Mare - 129 258

6. Cluj - 122 301

 

II. PIB-ul / judeţ

 

Precum puteţi vedea maghiari trăiesc în număr mare şi în cele mai sărace judeţe transilvănene (precum şi Covasna), dar şi în cele mai bogate (Cluj, Bihor, Mureş).

În plus PIB-ul este cel mai mare în zonele nordice a judeţelor Bihor şi Satu Mare (deci în cadrul populaţiei totale a celor două judeţe tocmai maghiarii stau cel mai bine).

 

Cele mai sărace judeţe în România (în mod tradiţional) sunt (în ceea ce priveşte PIB-ul)

 

• Vaslui - 4,74
• Mehedinti - 4,56
• Salaj - 4,31
• Tulcea - 4,16
• Covasna - 3,99
• Giurgiu - 3,75

 

Precum vedeţi DOAR UNU are o pupulaţie maghiară peste 100000 de locuitori (şi unu peste 50000).

 

Judeţele Mureş şi Bihor sunt între cele mai bogate judeţe transilvănene (PIB-ul fiind peste 10), iar Clujul este în TOP 3 şi pe nivel NAŢIONAL. Harghita şi Satu Mare sunt cam pe la mijloc în acest "top" (cu un pib peste 6).

 

Importante comunităţi maghiare (peste 50 000 de persoane) mai trăiesc în Judeţele ARAD (PIB: 12,44), BRAŞOV (18,58) şi TIMIŞ (24,96), care sunt între cele mai bogate pe nivel NAŢIONAL (Timişul fiind la locul 2. după Bucureşti, cu o populaţie maghiară de 50 556 persoane).

 

Ca urmare putem afirma că dintre numărul total al maghiarilor din România (1 431 807 în 2002):

178 691 (12,48%) trăiesc în CELE MAI BOGATE TREI JUDEŢE a României (Bucureşti, Timiş şi Cluj),

509 622 (35,59%) trăiesc în judeţe BOGATE, cu un PIB peste 10 (Mureş, Bihor, Arad, Braşov, şi Hunedoara)

496 477 (34,67%) trăiesc în judeţe care au un PIB peste 5 (Harghita, Satu Mare, Maramureş, Alba, Bistriţa-Năsăud şi Caraş-Severin)

 

ŞI DOAR 221 325 (15,45%) TRĂIESC ÎN JUDEŢE SĂRACE (cu un PIB sub 5), adică în Covasna (PIB: 3,99) şi Sălaj (PIB: 4,31).

 

Ca urmare putem afirma că dintre plătitorii de taxe şi impozite de naţionalitate maghiară 48,1% TRĂIESC ÎN JUDEŢE care au un PIB PESTE PIB-ul mediu a ţării (asta fiind 10,15, fără Bucureşti), 35,59% sunt cam pe la mijlocul topului judeţelor din România (cu un PIB peste 5, deşi sub mediu) şi DOAR 15,45% trăiesc în cele mai sărace judeţe (cu un PIB sub 5).

 

Dintre cele mai sărace judeţe 6 se află în Regat şi 2 în Transilvania. Dintre cele două judeţe sărace transilvănene în doar una există o populaţie maghiară peste 100 000 de persoane.

 

ASTA ERA ÎN 2011 (şi cam asta era topul "clasic" al judeţelor în ultimii ani).

 

III. PIB-ul / cap de locuitori:

 

CE ÎNSEAMNĂ PIB-ul?

Dacă am spus că Covasna este unul dintre cele mai sărace judeţe din România, asta am spus conform PIB-ului. Ştim foarte bine că PIB-ul este un număr care depinde ŞI DE NUMĂRUL TOTAL AL LOCUITORILOR. E un număr absolut care arată bogăţia judeţului FĂRĂ să ia în considerare diferenţele între numărul populaţiei.

Ca urmare Bucureştiul (cu 2.192.372 locuitori în zona urbană, respectiv 3.400.000 în cea metropolitană) are un PIB extrem de mare: 123,7.

Covasna, ca judeţul CU CEA MAI MICĂ POPULAŢIE din ţară este între ultimii, în mod absolut firesc.

În Covasna 222.449 au producat un PIB total de 3,99 - timp ce de exemplu în Galaţi PIB-ul de 10,69 se produce de 619.556 de locuitori.

 

Ce înseamnă acest lucru?

Că PIB-ul în euro / cap de locuitori este MAI MARE în Covasna (4048 Euro) decât în Galaţi (3938).

 

Deci să nu veniţi cu PIB-ul total / judeţ (căci e absolut firesc că 200 de mii de persoane nu pot produca o sumă cât pot 600 000 de persoane).

 

Aruncaţi o privire la harta următoare: http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/economie/topul-celor-mai-bogate-judete-cine-a-scapat-de-criza-si-cum-221524.html

 

Se vede clar că zonele populate de maghiari sunt în zona medie şi zona bogată a României în ceea ce priveşte PIB-ul / cap de locuitori (în afară de Satu Mare).

 

PIB-ul/ capita a maghiarilor e în mod sigur PESTE 5000 de euro. Deci lăsaţi poveştile cu "judeţele cele mai sărace" căci NU E ADEVĂRAT. Nici măcar pe baza BIB-ului / judeţ, iar în ceea ce priveşte PIB-ul/capita e chiar o prostie nemărginită.

 

Maghiarii sunt între cei mai buni plătitori de taxe şi impozite în acest stat.

 

Şi în plus vă recomand încă-un tabel care arată EVOLUŢIA PIB-ului între 2009 şi 2010. Acest tabel arată foarte bine cât de dinamic e procesul de dezvoltare a judeţelor locuite de maghiari (Covasna de exemplu a ajuns de la -11,8% la -1% într-un an) după criză.

Judeţele Harghiata şi Covasna erau puternic discriminate în regimul comunist, în ceea ce priveşte redistribuirea banilor (erau sărăcite în mod consecvent). Dar dacă aruncaţi o privire la PIB-ul / cap de locuitori şi la tabelul despre evoluţia PIB-ului, puteţi vedea şi dumneavoastră, că aceşti oameni harnici reuşesc încet-încet să se ridică din sărăcie (cu muncă).

 

Nu e un lucru întâmplător că dintre cele 16 judeţe sărace (în ceea ce priveşte PIB-ul / cap de locuitori) 14 se aflu în vechiul regat. Dintre judeţele din zona medie 9 se află în Transilvania (între acestea şi Mureşul Harghita, Covasna şi Bihorul) şi doar 8 în vechiul regat.

Dintre judeţele bogate 5 se află în Transilvania şi doar 3 în vechiul regat.

 

În ceea ce priveşte PIB-ul / cap de locuitori:

 

294 282 maghiari (21%) trăiesc în cele mai bogate judeţe (Cluj, Braşov, Timiş, Arad, Bucureşti, Sibiu)

951 712 (66%) trăiesc în zona medie

şi DOAR 185 813 (13%) trăiesc în zona săracă.

 

Cu alte cuvinte: 21% dintre maghiari sunt între locuitorii cu cel mai mare PIB din ţară (adică peste 6000 euro/ persoană), 66% sunt cu un PIB mediu (peste 4000 euro / persoană) şi doar 13% sunt cu un PIB sub 4000 euro / persoană.

 

Ca urmare pur şi simplu nu înţeleg cum puteţi să spuneţi prostii de genul: "nu cred ca  voi contribuiti nici 1% fondurile publice"

 

Suntem în 6,7% în România şi în ceea ce priveşte PIB-ul / persoană stăm mai bine decât românii în general. Ca urmare în loc de 1% eu aş scrie CAM ZECE!

 

Poate că aţi uitat să scrieţi şi un zero după "1". În cazul acesta îmi cer scuze.


Musafir

#1290 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-23 02:13:47

#1254: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Mai aruncaţi o privire şi la acestea:

http://www.romanialibera.ro/usr/imagini/2011/04/04/175337-hartaraport.jpg

http://www.romanialibera.ro/usr/imagini/2011/04/04/175336-hartapib.jpg

 

Şi încă ceva: deşi realizăm un produs intern brut atât de mare, uitaţi cum stăm cu salariile:

http://www.romanialibera.ro/usr/imagini/2011/04/04/175338-hartasalriu.jpg

 

Nu e interesant?

De unde sunt salarii MARI în Gorj şi Prahova timp ce produsul intern brut este doar medie?!

Şi de unde provin salariile medii în Galaţi, Tulcea, Giurgiu, Olt şi Mehedinţi pe când produsul intern brut e sub 4000 euro/ cap de locuitori (zonă săracă)?

 

Opa! Uite de unde provin:

Din Harghita, Covasna, Bihor, Bistriţa-Năsăud şi Sălaj, unde salariile sunt MICI, deşi PIB-ul pe cap de locuitori este MEDIE (peste 4000 euro).

Şi mai uite-te de unde: din Cluj, Arad, Timiş, Braşov şi Sibiu, unde salariile sunt MEDII, deşi PIB-ul pe cap de locuitori este MARE (peste 6000 euro).

Nu e ciudat?!

 

Atât despre 1% ...

Să nu mai spuneţi că din taxele şi impozitele maghiarilor nu puteţi înfiinţa o facultate - pe când puteţi hrăni judeţe întregi în Moldova şi Muntenia!