Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Ioan Românul

/ #1641 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-30 02:31

#1640: -
Musafirul Janos

Ai dreptate măi musafire Janos. Am uitat să-ţ zic, erai şi tu pe acolo printre oi, aveai desagii în spate. Că doar n-oi fi prost să-i duc eu, cînd am unguraşi prin apropiere, la doi paşi. Numai cobor o ţîră şi gata dau de unguraşi. Cobor la Zagon, la Păpăuţi, şi gata unguraşii.  În Covasna nu mă duc, c-aolo-s mai cu carte, mai cuconoşi, mai telectuali.

Ai observat, bată-te să te bată! Cum să nu observi, cînd erai printre oi... Te credeam prost tare, dar nu eşti chiar aşe cum te credeam, le vezi bine. Te-oi aduce la stînă, să fii paznic la oi pe timp de noapte. Vină, c-acum, cu europenele astea, ne modernizează şi nouă stînele. Îţi dau şi ciobăneştii mei, să vă luptaţi cu ursu.

Te-aşteptai de la mine să ştiu eu ce-i ăla rector, decan şi ce aiureli mai scorneşti matale? Ţi-am zîs de la început că nu ştiu. Eu aici la stînă n-am nici rector nici decan. Cică voi vreţi să vă puneţi decan, pe facultatea aia bozgorească pe care vreţi s-o fiinţaţi. Vă dau şi oi şi berbeci aşa ca tine şi le puneţi în bănci, să înveţe medicină pe limba voastră, poate învaţă şi pe oile mele din restul stînei medicină pe limba voastră. Că dacă le scap în vale la pîrîu printre unguraşi, să ştie să se descurce. Şi mai e ceva, or face brînza mai bună, că eu nu cred ce zic unii că nu sunteţi nici de-o brînză.

Da' eu nu ţ-am zîs, pacatele mele despre istorie nimic, că nu mă-ntersează. Atîta ştiu, din moşi strămoşi, că voi sunteţi venetici, aţi venit cu săbii, arcuri şi săgeţi aici, aţi căsăchit pe cine aţi găsit în cale, le-aţi luat animalele şi păşunile şi i-aţi lăsat săraci lichiţi pe cei care au scăpat de sălbăticiile voastre, după care grofii voştri i-au făcut iobagi. Asta ştiu, asta zic.

Ce-i aia stick, cum îi zîci matale, că la noi la oi nu avem aşa ceva. Băţ? No, noi avem ghioagă din aceea ciobănească, că dacă-ţi pălesc una pe şîra schinării, nu mai ştii nici ungureşte nici româneşte. Cu ea dobori şi ursu'. Ştii matale ce ştii, ţî l-ai scos din cur şi vrei să mi-l dai mie? Eu nu primesc blăstămăţii d-astea studenţăşti de-ale tale, păstrează-le pentru Ildiko matale şi să vă veseliţi amândoi, că sunteţi tinerei.

Nu uita să vii aici pe Penteleu, să întrebi de Ioan Baciul, c-aşe mi se zice pe aici . o iei matale de la Păpăuţi spre Comandău şi-mi găseşti stîna acolo. Ţ-oi da vro 5 mioare ca să le educi la facultatea aia a voastră.