Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

/ #351

2012-03-16 20:19

Am terminat facultatea de medicină la Tg.Mureş mai demult, la secţia maghiară. Am învăţat medicina astfel în ambele limbi, maghiară şi romănă. Faptul că am învăţat la secţia maghiară mi-a fost de mare folos în tot timpul vieţii mele şi acum, aproape de sfărşitul activităţii mele de medic, pot afirma cu inima curată, că a fost o decizie bună, că am ales secţia maghiară. Şi acum aş face la fel, dacă aş fi tînăr. In loc de primitivismul dezolant, care emană din părerile exprimate, ar trebui să cunoaştem adevărul despre soarta UMF Tg. MUreş din anul 1945 pănă astăzi şi în plus, să credem că multilingvismul este o valoare pentru o ţară, nu o sperietoare pentru vrăbii. Medicii formaţi mai demult la Tg. Mureş au făcut cinste acestei universităţi şi ţării. Este condamnabil primitivismul multora, care spune ungurilor să plece din Romănia. Au plecat foarte mulţi oameni valoroşi din ţară, au plecat evreii, au plecat aproape toţi saşii şi şvabii, armenii, mulţi unguri şi mai nou milioane de romăni. Cine trebuie să mai plece ???