Indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani cu prag 3400 lei

Raluca
Musafir

/ #20 Vreau o tara ca afara...civilizata si normala!

2015-12-16 16:25

Pentru ca sunt o proaspata mamica ce sunt nevoita sa ma intorc la serviciu dupa un an, de fapt 11 luni, o luna sta tatal si il alapteaza. Sunt nevoita pt ca avem rate la casa, rate la masina, rate ca sa putem trai decent si aceste rate nu le pot achita cu 1200 lei pe luna. Cu toate ca abia acum la un an copilul invata multe si acum as fi avut posibilitatea sa il educ frumos si bine, ca pana acum o mamica nu a facut altceva decat sa se acomodeze cu noul statut si cu viata de nesomn, oboseala dar si momente unice, insa domnii parlamentari nu ne dau voie si nu stiu cum este sa iti cresti copilul singur, pt ca ei au salarii suficient de mari ca sa isi permita bone sau menajere. Eu nu imi permit nici aa imi dau copilul la cresa, pt ca la stat nu sunt locuri iar la privat este f scump, dar de dupa 11 luni statul iti da o indemnizatie de 500 lei, intreb si eu...cine vine sa stea, ca bona ma refer, pe o suma ca asta, ori ce cresa au vazut ei ca are un cost de 500 lei? Sa nu mai vb de faptul ca statul nu plateste decat 9 luni jumate nu12 luni cum se spune. Angajatorul plateste cele 42 zile post natale, iar daca tatal nu sta in luna 12 cu copilul banii se pierd...deci...minciuni peste minciuni. Cum sa creasca natalitatea? Poate la cei care fac copii ca sa traiasca din alocatiile lor, ca un om normal care doreste sa ofere ceva unui copil, o educație mai buna....nu poate turna pe banda rulanta copii. Sa vedem cine ne va mai platii pensiile peste 30 ani, dar pe parlamentari nu ii intereseaza pt ca ei si au votat salarii suficiente sa isi faca si depozite din care sa traiasca linistiti 5 generatii!