România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu


Musafir

#15076

2016-01-16 06:09

Sunt copil și eu și nu aș putea sta fără părinții mei nici măcar o zi. Îmi este milă de acei copii.

Musafir

#15077

2016-01-16 06:13

Nu putem ceda copiii daruiti de DUMNEZEU noua CRESTINILOR, unor forte OCULTE care se afiseaza a fi aparatorii drepturilor copiilor!!!! Si nu putem renunta la drepturile castigate de stramosi cu sange de martir!!! Daca nu suntem solidari o sa disparem ca si fiinta superioara si o sa regresam in fiinta inferioara(animalizata).

Musafir

#15078

2016-01-16 06:15

sunt poet si viata si libertatea sunt Darurile lui DUMNEZEU.

Musafir

#15079

2016-01-16 06:17

Sunt TATA și cu asta am spus tot!!!!

Musafir

#15080

2016-01-16 06:19

Copiii nu trebuie sa fie niciodata ai unui stat,ci ai celor care care le-au dat nastere,ai parintilor,Daca parintii au savarsit fapte grave impotriva copiilor,parintii trebuie sa sufere nicidecum copiii.Copii trebuie sa ramana cu cei care nu au fost faptasi sau colaboratori ai faptasilor,si anume cu mama, bunici,unchi,rude apropiate care prezinta garantia cresterii copiilor intr-un mediu SATISFACATOR copiilor.Statul trebuie sa acorde ajutor rudelor apropiate care doresc sa preia copiii si nicidecum a unor familii surogat .Aberatii ca ;imbratisarea copilului e un lucru jenant sa fie pedepsite chiar de lege ca fiind o incercare de a rupe legatura de afectiune parinteasca,intrucat aceste interdictii sant deductii bolnave doar iesite din mintile unor satanisti.Mantuitorul Isus Hristos a luat copii in brate si i-a dragalasit,asta nu inseamna ca El a savarsit fapte jenante ,cum unii care si-au predat viata satanei vor sa incrimineze fapta ca jenanta.Un copil neluat in brate e un copil TRIST iar lipsa afectiunii(imbratisarea)duce la consecinte grave in restul vietii acelei persoane.Nici un grup sau organizatie de oameni sa nu aive dreptul asupra sortii copiilor.Dreptul asupra copiilor trebuie sa atribuit exclusiv parintilor in comformitate cu respectarea drepturilor legale universale ale copiilor si nicidecum ale unor grupuri sau doar ale unui stat.Doar dupa ce s-a judecat cazul de rele tratamente impotriva copilului sa se treaca la decizia finala si nicidecum inainte intrucat se aluneca in partea intunecata a situatiei ,aceea de intentie rea a tergiversarii procesului tocmai ptr a indoctrina copii impotriva parintilor.Copiii nu trebuiesc intorsi impotriva parintilor in nici un caz intrucat ei vor deveni BESTII impotriva altora,indiferent de ce mediu propice li se va acorda.Cercetarea tuturor institutiilor care se ocupa cu educatia copiilor de catre orcine doreste, fara oprelisti intrucat educarea copiilor nu e un secret ci o obligatie morala a tuturor ,deci toti avem dreptul de a vizita si interoga orice persoana implicata in aceste institutii fie ele copii sau ingrijitori.


Musafir

#15081

2016-01-16 06:28

De urgenta sa se dea înapoi copiii acelei familii mai mult decât frumoasa si nevinovata.

Musafir

#15082

2016-01-16 06:40

Pentru ca nu dorim atacuri de gen barnevernet asupra familiei

Musafir

#15083

2016-01-16 06:49

Am semnat aceasta petitie deoarece nu sint deacord cu aceasta lege de alua copiii din sinul familiei invocind diferite motive,copii trebuie sa creasca-n sinul familiei si nu la stat,ei nu apartin statului norvegian cum precizeaza ei,acesti copii au familii nu i-a conceput statul norvegian.Sper ca toate aceste familii sa-si recupereze copii.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-01-16 06:51



Musafir

#15085

2016-01-16 06:57

Pentru ca nu este normal ce se întâmpla in cazul familiei Bodnariu .

Musafir

#15086

2016-01-16 06:57

Pentru rominism,pentru Romania,pentru copiii care sunt ai Romaniei.Sa ne ajute Dumnezeu sa vedem copiii acolo unde le este locul;linga parintii biologici.Daca norvegienii isi doresc copii sa puna ""osul" la treaba.

Musafir

#15087

2016-01-16 06:59

Succes!!!

Musafir

#15088

2016-01-16 07:02

Nu-mi place nedreptatea!

Musafir

#15089

2016-01-16 07:03

Trebuie sa aratam ca ne pasa de aceasta familie, sint mama si bunica, am semnat din inima !

Musafir

#15090

2016-01-16 07:03

MI SE PARE FOARTE GRAVA SITUATIA. SA DUCI COPIII CUIVA LA TATIA KILOMETRI. DE CE? VOR SA/ SI UITE PARINTII?

Musafir

#15091

2016-01-16 07:08

NORVEGIA, DA COPIII INAPOI PARINTILOR!!!!!

Musafir

#15092

2016-01-16 07:18

Am fost acolo ! Kristiansan. Tara frumoasa cu cetateni cuminti si respectosi cu alcoolul au insa probleme . Problema lor este ca norvegieni 100% sunt din ce in ce mai putini. Tineretul lor majoritatea se drogheaza cu pastile in combinatie cu alcoolul ( romanii si romii sunt cei care vind ) . Posibil disperarea ca in cativa ani rasa araba va prelua majoritatea apeleaza la tot felul de golanii . Vor sa mentina rasa alba majoritara ! Pentru asta fac abuzuri cu copii albi

Musafir

#15093

2016-01-16 07:25

Pentru dreptate și pentru motive întemeiate! Nu ptr.dezordine în sifonier și pâinea tăiată prea groasa sau prea subțire. Etc.etc

Musafir

#15094

2016-01-16 07:27

Comentarii ar fi foarte multe dar cred ca sunt inutile. Familia Bodnariu are nevoie de acțiune din partea statului roman și din partea romanilor. Am doar doua întrebări : Este un caz de război? Cum va despăgubi statul Norvegian traumele suferite de copiii familiei Bodnariu,care cred eu ca le vor avea pe viata?

Musafir

#15095

2016-01-16 07:28

Nu exista organism guvernamental ori familie surogat care sa substituie caldura sufletului unei mame care isi doreste si ubeste copii

Musafir

#15096

2016-01-16 07:30

Daca Norvegia va continua acest gen de protectie a copiilor in urmatorii 10-15 ani fie va va da urmatorul Hitler , fie ca se va autodistruge ca natiune.
Si inca ceva, daca sporul natalitatii este scazut, decat sa nenoroceasca atatea familii si mai ales sa traumatizeze viitoarele generatii de copii rapita de la familiile loe, mai bine infiieaza copii orfani sau parasiti din tarile care se confrunta cu aceasta problema si atunci ar fi toti mai fericiti.

Musafir

#15097

2016-01-16 07:33

Copiii nefericiti sau abuzati in familia lor nu pot fi pacaliti sa stea in fata aparatului de fotografiat si sa mimeze starea de bine sau bucuria care se observa in toate fotografiile cu familia Bodnariu.Sunt convinsa ca brutalitatea despartirii de parinti si de fratii lor,in aceasta situatie afecteaza profund psihicul copiilor,indiferent cat de bine se presupune ca sunt tratati in
familii adoptive.

Musafir

#15098

2016-01-16 07:52

pt dreptate !

Musafir

#15099

2016-01-16 07:52

am semnat aceasta petitie din solidaritate si pentru ca este un abuz incalificabil al norvegienilor
flora

#15100

2016-01-16 08:06

Sunt jurnalist cu o vechime de 25 de ani in presa locala si profesor pensionar.  Ma ingrijoreaza extremele din aceasta lume: In state ca Norvegia copii rapiti din sanul familiilor si aruncati printre straini, sub pretextul abuzurilor fizice si emotionale, al indoctrinarii religioase. In Siria si in spatiul magrebian copii crescuti in spiritul urii, al razbunarii, al crimei cu pretul sacrificiului propriei vieti. Dar nu pot fi de acord nici cu situatia din Romania, unde abuzurile impotriva propriilor prunci sunt inimaginabile: copiii molestati, umiliti, abandonati de propriile familii,trimisi in plasament familial si in case de copii, lipsiti de caldura sufleteasca a unei mame de sange. Nici conceptul de reintegrare in familie nu este 100% sanatos, tinand cont ca sunt lasati prada saraciei, foametei, lipsei de educatie, exploatarii prin munca de la cele mai fragede varste. Ma ingrozeste, de asemeni, impotenta societatii romanesti, politice sau tehnocrate, de a gasi solutii viabile, legate de protectia copiilor trimisi in strada la furat, la cersit, la prostitutie, lasati sa traga cu nesat din punga de aurolac si mai tarziu din tigara cu etnobotanice.Violul copiilor obligati la incest, de parinti criminali, care distrug viata fiintelor fragile carora le-au dat nastere, abandonul copiilor in maternitati si cea mai mare grozavie aruncarea in strada a tinerilor, crescuti in centrele de plasament, la varsta de 18 ani, fara a le asigura un loc de munca si un adapost. Un sistem de invatamant in continua reformare, de 25 de ani si niciodata reformat, cu adevarat, cu programe stufoase, cu profesori care obliga copiii sa cumpere tot felul de culegeri, uneori inutile, in lipsa unor manuale cat de cat eficiente. O scoala care cocoseaza la propriu copiii fragili, punandu-le in spinare un ghiozdan cu zeci de kilograme de carti si rechizite. Someri pe banda rulanta de pe bancile scolii, lipsa locurilor de munca, chiar pentru tineri capabili, salarii de mizerie intr-un sistem sistem incapabil sa plateasca corespunzator forta de munca. Un sistem sanitar unde performanta este la ea acasa, in multe situatii, dar si malpraxisul, care ucide din lacomie sau incompetenta, aducand pe lume copii cu handicap ireversibil. O presa obligata adesea sa se prostituieze pentru supravietuire, tot din dorinta clasei politice de a-i pune botnita .Astea sunt problemele sistemului social din Romania si respectiv de protectia a copilului din propria noastra tara, incapabila sa-si protejeze viitorul. Care este calea de mijloc? Unde si cum trebuie gasit modelul ideal, care sa asigure o crestere demografica sanatoasa, care sa evite dezastrul unei societati, ce peste cativa ani va scadea la doar vreo 14 milioane de locuitori, din vina aceleeasi clase politice impotente si ipocrite, pusa pe furt si capatuire, de la furtul voturilor, la furtul si vanzarea a tot ce a avut aceasta tara:de la industria din 1990, considerata a fi fost morman de fiare vechi, la vanzarea ieftina a fortei de munca, cu riscul plecarii masive a cetatenilor din tara, cu riscul umilirii propriilor cetateni, trimisi sa faca in strainate munci pe care acasa nu le-ar face nici in ruptul capului.Ingrijorari legitime de jurnalist, de cadru didactic si cetatean al unei tari, unde vestita luminita de la capatul tunelului nu mai are sanse a se vedea vreodata. Flora Ordean, jurnalist Roman 24 on-line si Monitorul de Neamt si Roman.16 ianuarie 2016.