Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post

Ana

#3830

2012-06-26 16:09

Pentru a fi SB trebuie sa aiba verbul TREBUIE sau E BINE, E RAU, E FRUMOS etc. sau SE STIE, SE AFLA etc. Eu am invatat la scoala ca atunci cand apare un predicat nominal 'este dificultatea' este clar PR. Profesoara mea de romana mi`a zis ca nu e nevoie nici sa mai pun intrebarea sau sa stau pe ganduri atunci cand apare un predicat nominal e clar PREDICATIVA !

Raspunsuri


Musafir

#3841

2012-06-26 16:11:57

#3830: Ana -

Se vede ce cunostinte "vaste" ai in materie de Limba Romana.

Scuza-mi ironia.

Z.V

#3882 Re:

2012-06-26 16:18:12

#3830: Ana -

ca sa fie predicativa trebuie ca propozitia principala sa contina un verb copulativ iar cea de-a doua propozitie sa fie introdusa prin : sa , ca, unde, cum , cand....etc. Ideea e ca topica trebuie respectata : intotdeauna prima propozitie este principala , iar a doua predicativa.

pentru a fi identificata subiectiva  trebuie sa vedem dak in propozitie exista subiect ( sa nu fie nici inclus si nici subinteles) si ca sa fim siguri punem intrebarea , respectiv ,,cine?'' ( cine este dificultatea rasfoirii -> ceea ce ma jeneaza , sau , mai simplu , putem transforma subordonata subiectiva in subiect , si anume : Jena este dificultatea rasfoirii . )

te-ai prins ??