Cetăţean INVALIDAT - am votat, deci aştept demisia lui T.Băsescu!


Musafir

/ #831

2012-07-31 22:42

Ma indoiesc ca aceasta dejectie va parasi de buna voie puterea; precum si predecesorii lui, mulge vaca cat mai poate. Voi inca n-ati invatat ca pe cale pasnica nu se schimba nimic? cel putin la noi; de la "revolutie" ca sa zic asa; am mers din rau in mai rau pe criteriul: schimbarea domnilor - bucuria nebunilor; intreaga societate romaneasca metamorfozandu-se mai abitir decat personajele lui Caragiale in niste consumatori de media de calitate indoielnica: de la vestitu' necunoscut X-ulescu care si-a luat poseta de j'de mii de euro pana la zecile de showuri de prost gust care propaga "virtuti" in randul devoratorilor de "senzational". E si normal; ne intoarcem in timpuri ancestrale cand se furnizau plebei romane paine si circ pentru a-i tine in capastru: singura diferenta fiind la noi ca s-a taiat painea de pe lista. Toti circarii renumiti nu vor mai face nimic de acuma; vin la putere; plasmuiesc legi favorabile consortiilor pe care le conduc mai mult sau mai putin din umbra, baga cateva runde de box prin parlament pentru autenticitate, apoi pleaca linistiti la o bere, batandu-se prieteneste pe umar: "I-am prostit si azi pe astia".
In concluzie schimbarile trebuiesc facute de la prima treapa a piramidei.
Scuzati poliloghia si felicitari pentru initiativa, desi sincer sa fiu ma indoiesc ca va avea vreun demers; la noi libertatea e o gluma de prost gust; - dictatura pe fata nu se tine cont de doleantele majoritatii, ajungand sa fim calcati in picioare de absolut oricine ne prinde: UE, minoritati, FMI si alti jumulitori profesionisti; pentru 3 leuti amarati care oricum n-ajung unde trebuie e calarita o intreaga natiune. Bravo Braziliei, Ungariei, ca n-au permis FMI-ului sa-si bage nasul in treburile statale.
Stima si respect!