MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

/ #516

2015-05-11 19:13

Sunt o victimă a acestui sistem! În calitate de primar, la presiunea Ministerului Agriculturii (prin APIA), în anul 2007, am solicitat pentru colectivitate, fonduri europene, cuvenite de drept, pentru islazul comunal. După ce APIA a verificat dosarul şi consilierii acestei instituţii (singurii îndreptăţiţi să verifice documentele de la dosarul întocmit în acest sens), a constatat că este eligibil: directorul general APIA a emis decizie de acordare a acestor subvenţii. Banii au fost cheltuiţi, legal, în scopul pentru care au fost acordaţi şi după trei ani, la plângerea unui adversar politic (crescător de animale - membru PDL), o procuroare de la DNA, (acum la DIICOT), mi-a întocmit dosar penal. Culmea este că aceiaşi APIA, la solicitarea DNA, s-a constituit parte civilă şi cele două instanţe, (fond şi apel), fără a lua în consideraţie documentele în apărare, au pronunţat sentinţa: CONDAMNARE TREI ANI CU SUSPENDARE şi cel mai grav - restituirea banilor cheltuiţi tocmai pentru reabilitarea islazului comunal. În aceste condiţii instanţa m-a obligat "să sponsorizez" eu toate lucrările efectuate. Demn de reţinut este atitudinea judecătorului de la apel, care, la ultimul termen, a făcut afirmaţia că "trebuia să depunem imagini cu felul în care arăta islazul comunal înainte de primirea subvenţiilor cât şi după aceea". Imaginile, declaraţiile prestatorilor de servicii, facturile, bilanţurile, etc., erau depuse încă de la fond, dar cu această afirmaţie şi-a dovedit faptul că nici nu a studiat dosarul. Pentru judecători (atât cel de la fond cît şi de la apel), a contat doar ce a scris procuroarea în rechizitoriu.