Cetatenii discriminati de presedintele Basescu ii cer demisia


Musafir

/ #4288

2014-01-16 20:57

Semnez petitia pentru ca sunt nemultumit ca- in timp ce noi, cei multi, am inteles ca in perioada de criza trebuie sa platim prin restrictii si renuntarea la un trai decent pretul trecerii onorabile a tarii peste aceasta criza- presedintele pe care l-am ales sa conduca tara cu sufletele ei spre propasire a ales, in aceeasi perioada in care isi supunea poporul la experiente umilitoare,sa se ingrijeasca prioritar de bunastarea propriei familii, apoi, sa ne comunice despre aceasta arogant si cu infatuare, sau, in cel mai bun caz, cu afirmatia ca actiunile sale au o problema de moralitate,razandu-ne in fata, nu doar in barba, ca si cum ne-ar fi spus ca oricare dintre noi am fi putut-o face,numai ca noi nu am avut curajul sa incalcam morala .In spetele civile despre familie, lipsa moralitatii genereaza penalizarea celui ce se face vinovat de aceasta incalcare prin acceptarea de catre instante a divortului ca modalitate de respingere a dreptului de a mai beneficia de siguranta pe care familia ti-o daduse.Este de neinteles cum codul civil prevede aceasta penalizare doar in materia civila numita familie si nu prevede sanctiuni si pentru alte forme similare de actiuni ,daca nu imorale, cel putin amorale.