Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!
S. MAX |
/ #5716 Rotaru e supărat pe vâlceni că nu-şi apără Oltchim-ul. Personal, cred ca are dreptate!2013-09-03 13:47"Ieri, 2 septembrie a.c., preşedintele Partidului Alianţa Socialistă, Constantin Rotaru, a susţinut o conferinţă de presă, în cadrul căreia a vorbit despre ultimele evenimente care au avut loc pe scena politică românească. Unul dintre subiectele abordate s-a referit la situaţia Oltchimului: << Sunt foarte supărat pe vâlceni. Astă toamnă nu am dorit să candidez pentru Parlament pentru că ştiam care va fi rezultatul dinainte. Am candidat, însă, pentru Parlament pentru a putea să îmi exprim, în campania electorală, poziţia vis-a-vis de Oltchim. După cum se ştie toţi cei care au ajuns în Parlament s-au înghesuit în faţa camerelor să spună că ei se vor lupta pentru ca Oltchimul să fie salvat. Ce fac parlamentarii noştri de aproape un an de zile? Absolut nimic. Oare chiar trebuie să îi lăsăm în pace? Eu cred că trebuie ca pe ei să scrie demisia. Ei trebuie să plece din Parlament. Dacă vâlcenii ar fi mai dornici să-şi apere interesele lor şi ale copiilor lor, ar trebui să ia atitudine. Oltchimul realiza, încă de la înfiinţare, peste jumătate din producţia judeţului Vâlcea. Nu am crezut niciodată că vâlcenii vor dormi atât de liniştiţi în ceea ce priveşte Oltchimul. Vâlcenii ar trebui să iasă în stradă, dacă salariaţii de la Oltchim sunt atât de bulversaţi. Vâlcenii ar trebui să iasă, pentru că încă mai sunt proprietari pe acest Oltchim, la fel ca toţi românii. Acolo fiecare dintre noi avem câte o jumătate de cărămidă, este proprietatea noastră, asta până când o vor distruge şi o vor înstrăina şi pe aceasta. Sunt foarte supărat pe cei de la Primărie, pe cei din Consiliul Judeţean şi pe reprezentantul Guvernului în judeţ. Sunt supărat pe aceştia pentru că nu au găsit de cuviinţă să adune la un loc capetele luminate din acest judeţ, să stea de vorbă şi să căutăm împreună o soluţie. Se spune că statul este un prost administrator. Nu este adevărat, statul suntem noi şi suntem proprietari. Proşti administratori sunt cei pe care i-am pus noi să ne administreze proprietăţile. Din păcate, timpul trece şi nu ne iartă şi, după ce se va face lichidarea, totul se va termina >>, a spus preşedintele PAS, Constantin Rotaru".
Nu conteaza cine spune cele de mai sus, dar are mare dreptate. Noi dormim "in cizme" si ne uitam cum este dezintegrat OLTCHIMUL si asteptam ca altii sa vina sa ne rezolve problemele. Adevarul este ca suntem niste LASI! Mai sunt doua zile de cand am cerut "schimbarea" dar schimbarea in bine s-a produs pentru o mana de oameni, profitori a revoltei noastre incepute in 5 septembrie 2013. |
|
DEMISIA IOHANNIS ȘI JUDECATORI CCR
Ilie Bolojan – președintele de care România are nevoie!
Salvăm Casa Dinu Lipatti
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
GRATIERE 2025
Suspendarea celor 9 judecatori ai CCR
Repararea Căii Ferate Bârlad - Chiraftei
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Trăim cu urșii, murim cu indiferența!
1430 Creat: 2025-03-31
GRATIERE 2025
14632 Creat: 2025-02-03
Petiție pentru Anularea Autonomiei Găgăuziei și Consolidarea Unității Naționale
851 Creat: 2025-03-30
Salvăm Casa Dinu Lipatti
1928 Creat: 2025-03-20
Un nou cartodrom pentru tinerii din Roman, loc de întâlnire, nu de probleme!
247 Creat: 2025-04-01
„Echilibru în școală: O soluție corectă pentru utilizarea telefoanelor”
230 Creat: 2025-04-02
REDUCEȚI PREȚURILE! Parcarea din Campus Tudor Vladimirescu nu trebuie să fie un lux!
209 Creat: 2025-04-02
În sprijinul introducerii Religiei-Cristianism-Ortodocie ca disciplină obligatorie în școlile din Bulgaria.
6607 Creat: 2025-02-13
Memoriu referitor la spectacolul de teatru "Prorocul Ilie"
194 Creat: 2025-03-31
#FacemFilmAcasă
554 Creat: 2025-02-25
Construirea unui Sens Giratoriu la Intersecția E70 cu DJ 612A (Spital TBC, Roșiorii de Vede)
143 Creat: 2025-04-02
Vrem locuri de muncă, NU parcare! Salvați Piața Centrală din Craiova
130 Creat: 2025-04-01
Anchetați-l pe Ciolacu! Vrem alegeri libere!
126 Creat: 2025-04-01
Străzi Mai Sigure – Stop Câinilor Vagabonzi | Podu Iloaiei
89 Creat: 2025-04-03
SPUNE NU FABRICII DE BCA!
729 Creat: 2025-03-28
Susține inițiativa primarului Boaghi Leonid cu privire la extinderea transportului urban de autobuze Chișinău în Sireti!
373 Creat: 2024-11-29
Cerem Demisia conducerii TNB pentru promovarea spectacolului "Proorocul Ilie"care aduce atingere valorilor creștin-ortodoxe!
425 Creat: 2025-03-27
Inregistrari cursuri CECCAR
64 Creat: 2025-04-03
PETIȚIE PRIVIND IMPEACHMENT-UL ȘI DEMISIA IMEDIATĂ A PREȘEDINTEI REPUBLICII MOLDOVA, MAIA SANDU. ПЕТИЦИЯ О НЕЗАМЕДЛИТЕЛЬНОМ ИМПИЧМЕНТЕ И ОТСТАВКЕ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ МОЛДОВА МАЙИ САНДУ
64 Creat: 2025-04-02
Petiție Națională pentru Reabilitarea Esteticii Politice: Cerința Minimei Demnități Vestimentare la Candidații Prezidențiali din România
63 Creat: 2025-04-07