OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

Quoted post


Musafir

#8

2016-02-02 10:40

Pentru dreptul tineriilor care vor sa isi ia o casa, pentru a cladi un viitor impreuna, pentru a isi intemeia o familie.

Raspunsuri


Musafir

#21 Re:

2016-02-02 12:17:25

#8: -  

 Sa inteleg ca tinerii de azi trebuie sa se sacrifice fara nici un drept, sa fie in continuare furati de banci iar pentru creditul luat sa plătească si copii lor doar ca viitorii tineri sa isi poată lua un credit.... ma faci sa rad .........trist daca doar atat poți gândi.

ION POSIRCA

#396 Re:

2016-02-05 08:39:15

#8: -  

 avantajele legii DIP pentru viitorii cumparatori de apartamente
- Pretul imobiliarelor va fi stabil, nu va mai fluctua. (exemplu Statele Unite, Texas chiar, ev. raportat la venit mediu )
- Vei putea cumpara apt. cu linistea sufleteasca ca daca cumva patesti ceva job, se schimba planurile in viata etc., poti da casa simplu si nu vei ramane cu datorii.
- Pretul va fi in sfarsit unul real, al pietei, nu umflat in urma creditelor.
- Pt. cei cu creditele existente - vor putea renogocia dobanda cu banca, urmand sa plateasca o rata corecta.
- Cei care chiar nu mai pot plati din diferite motive - medicale, somaj, etc. - vor putea intra intr-o insolventa simplifica si rapida, si, dupa vor ceda casa (pierzad si avansul si ratele platite timp de 8 ani bancii, vor putea incepe o noua viata, fara datorii.
- pentru o creditare responsabila.
- Avansul - in prezent la 25% nu va creste pentru persoanele cu un bun istoric, bancile fiind interesate sa le dea credit. In cazul unei usoare scaderi a preturilor apartamentelor - cumparatorii vor fi avantajati
- Prima casa va continua "in continuare"- si se va putea cumpara casa cu doar 5% avans si la o dobanda avantajoasa

Toate acestea sunt motive pentru care Legea DiP este buna pentru oameni. Si nu este dorita de pisicile grase - bancii si dezvoltatorii si rechinii imobiliari - pentru ca le-ar manca din profituri.


Musafir

#418 Re:

2016-02-05 10:16:08

#8: -  

 Bai postacilor "care este" in potriva acestei legi, cu exceptia celor care sunt platiti sa fie impotriva acesteia (ca pana la urma, cine-i prost sa muste mana care-l hraneste?), voi sunteti intregi la cap?!!! Voi ganditi putin, va folositi putin creierul ala cat un bob de mazare?!!! Va ganditi putin inainte sa va iasa pe "mufa" ceea ce va iese?!!! Cum dracu aceasta lege face numai rau: sectorului imobiliar, banci, creditare, populatie, recesiune, oameni dati afara, samd? Sa-mi explice cineva... Daca nu v-ati documentat inainte, aflati ca o astfel de lege, exista de ani buni in SUA. DA, SUA, aia de  la care ati preluat voi postacilor halloween-ul, valentine's day, ziua independentei (sau a dependentei pt unii) si mai stiu eu cate alte zile, pentru ca "D", este "cool", insa o astfel de lege care la ei functioneaza si este ok, la noi o considerati ca ar face mult rau. Dintre voi, postacilor, este unul care are curaj sa bage mana in foc ca peste un an, 2, 3 va avea tot acelasi serviciu, sau chiar unul mai bun? Sau ca va avea tot acelasi salariu? Sau ca va avea tot aceleasi cheltuieli? Sau ca poate intr-un an, 2, 3 poate sa apara un copil... Da un copil care are toate sansele sa gandeasca tot ca voi (adica deloc), iar atunci ghici ce? Un copil "mananca" bani. Ce veti face atunci domnilor postaci? Ce veti face daca nu va veti mai putea plati ratele la cocina pe care v-ati dorit-o cu atata ardoare? Pac, vine "camatarul" si va i-a casa si v-o vinde la pret de nimic, ca "D" apoi daca nu isi scoate banii, va pune poprire pe salariu. Si are drept sa va puna pana la 33% din venituri pentru o creanta. Ce faceti atunci postacilor? Veti avea de platit eventual chirie, de crescut un copil.... si de dat la banca bani pentru o casa care nu mai este a ta. HA HA HA!!! Super!!! Si pentru ce? Ca va spun dezvoltatorii ca vor da faliment, ca vor da oameni afara, ca nu vor mai da bancile credite, ca vom intra din nou in criza, samd? Pai spuneti-mi si mie, desteptilor, de cand a aparut pentru prima data acest program "Prima Casa", in anul 2009, preturile la apartamente, cum au fost?  A mai existat concurenta intre dezvoltatori, sau cumva toti cam au aceleasi preturi la cocioabe (+, - 1000 E)? Si de ce asta? Pentru ca stiu ca statul, daca nu ma insel a impus un plafon de 60000 E. Cu o astfel de lege, este posibil ca preturile cocioabelor sa scada si mai mult si este foarte posibil ca bancile, in cca 1 an sa se roage de voi sa va dea credite. In afara de Raiffesen, BCR, BRD, si plus inca doua - trei banci, care lucreaza cu statul si il imprumuta in mod constant, celelalte ce vor face? Va spun eu... vor da credite, sau vor da faliment, ca "D" asta este economia de piata. Sau va pare rau de banci?

eu

#426 Re:

2016-02-05 11:00:33

#8: -  

 Mi-as intemeia o familie cu mama ta ....GUNOIULE