Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#2726

2012-03-17 22:58

...cind ceva este bun , este reprezentativ pentru noi ca natiune , se gaseste cineva , binevoitor care il va distruge ....
jfs

#2727

2012-03-17 23:00

ar fi bine sa inveti si tu inca o limba, please

Musafir

#2728 Re: Re:

2012-03-17 23:00

#2653: - Re:

Daca tara asta e asa nenorocita ia carati-va inapoi de unde ati venit peste noi! Nesimtiti sunteti voi! Ati masacrat mii de romani intre 1940-1945 in Ardeal si acum vreti si universitate de stat in limba maghiara! Nu aveti decat sa infiintati universitati private, nu de stat...


Musafir

#2730

2012-03-17 23:19

impotriva politicienilor din aceasta tara si in mod special impotriva guvernantilor trebuie aplicate actiuni mai dure ca sa li se ridice mintea de la buci inspre cap (numai brontozaurii si politicieni nostrii au mintea in zona codala). Daca nu se potolesc trebuie aplicate actiuni de protest si chiar revolutionare.

Musafir

#2732

2012-03-17 23:28

Deja nu te servesc la magazine daca nu stii maghiara, acuma vor si facultatile sa le conduca, mai da-i in @#$%^&**!!!!!

Musafir

#2733

2012-03-17 23:32

Este strigator la cer, cine ne mai reprezinta interesele noastre ale romanilor in guvern in parlament? Guvernantii Romaniei s-au facut marionetele UDMR, care isi urmareste pas cu pas planul de realizare al autonomiei teritoriale a asa zisului "Tinut Secuiesc". Domnu' UNGUR-eanu (sanchi!)cum va permiteti sa luati hotarari peste capul romanilor si impotriva lor? Probabil pt ca nu ati trecut printr-un scrutin electoral, ci ati fost numit de presedintele-jucator. Politicienii din UDMR nu isi permit luxul sa nu tina cont de interesele populatiei UNGUR-esti. Au invatamant in limba maghiara, dar voi le faceti cadou de ziua Ungariei Mari o Universitate exclusivista numai pentru ei. Au autonomie culturala, dar voi o sa le faceti o mica Ungarie in mijlocul Romaniei. Guvernul Romaniei este o rusinoasa alianta UNGUREANO-UDMRista... ba nu, imi permiteti sa retractez si sa reformulez ...nerusinata alianta (...).

Musafir

#2734

2012-03-17 23:33

Ce putea sa iasa cand intervin politicienii?

Musafir

#2735

2012-03-17 23:33

Respectati Legea Educatiei Nationale la UMF Tg. Mures

Musafir

#2736

2012-03-17 23:34

Consider ca trebuie respectata autonomia universitara in TOATE universitatile. Viitorii medici care ar studia medicina in limba maghiara vor trata numai pacienti de etnie maghiara? Cum se vor descurca daca pacientii nu cunosc limba maghiara?In Romania toate etniile cunosc limba romana, avand astfel acces la servicii medicale in orice regiune a tarii.Medicii care ar studia in limba maghiara ar putea practica numai in regiunile in care se vorbeste limba maghiara, ingradindu-li-se dreptul la practica.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-03-17 23:43


Un patriot Roman cu dragoste si resect pentru trecutul tarii mele cu gindul la viitorul generatiei

#2738

2012-03-17 23:46

ARTICOLUL 1
(1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
(2) Forma de guvernământ a statului român este republica.
(3) România este stat de drept, democratic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate.
ARTICOLUL 32
(1) Dreptul la învăţătură este asigurat prin învăţământul general obligatoriu, prin învăţământul liceal şi prin cel profesional, prin învăţământul superior, precum şi prin alte forme de instrucţie şi de perfecţionare.
(2) Învăţământul de toate gradele se desfăşoară în limba română. În condiţiile legii, învăţământul se poate desfăşura şi într-o limbă de circulaţie internaţională.
ARTICOLUL 51
(1) Cetăţenii au dreptul să se adreseze autorităţilor publice prin petiţii formulate numai în numele semnatarilor.
(2) Organizaţiile legal constituite au dreptul să adreseze petiţii exclusiv în numele colectivelor pe care le reprezintă.

Musafir

#2739

2012-03-17 23:49

Va tin pumnii sa REUSITI. SUCCES.

Musafir

#2740 Re:

2012-03-17 23:53

#2738: Un patriot Roman cu dragoste si resect pentru trecutul tarii mele cu gindul la viitorul generatiei -

Va rog sa urmariti acest film si sa il promovati si dvs. Este apelul romanilor considerati dispensabili (cantitate neglijabila) de propriul lor Guvern: http://www.youtube.com/watch?v=qXeQr8N6bnE&feature=related


Musafir

#2741

2012-03-18 00:13

VIITORUL ESTE AL TINERILOR !!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#2742

2012-03-18 00:25

Doresc respectarea autonomiei universitare.

Musafir

#2743

2012-03-18 00:28

Exista o epoca in care maghiarii pe care-i aveam prieteni, isi doreau invatzamantul alaturi de romani, chiar invocau superioritatea de netagaduit in stiinte a romanilor. Acum , cand ,,epoca" si ,,epocal" este sa obtii indiferent care diploma, cu indiferent cat de putina cultura pt ca un filon politic te va trage si unge intr-o ,,dregatorie", este firesc sa iti doresti scopul pt ca mijloacele palesc. Doamne, daca esti drept pune-i pe toti sa-si confirme licentza printr-un test complet obiectiv. Doar atunci Vanghelie nu mai este (l)egal cu mine. Doar atunci maghiarii doctori vor intelege ca, insasi meseria de medic, este nobila in orice limba, dar sublimul il reusesti in limba celui cu care comunici !!!!!!!!!!!!! Sa inteleg ca diplomele vor fi scrise cu caractere maghiare, ca insemnele medicilor vor fi maghiare, ca stampila va fi autentificata in limba maghiara iar eu, daca mor langa un medic maghiar am vina ca nu am stiut sa zic ,,ajutor" in limba maghiara. Le doresc sa faca orhestre in limba maghiara, sa picteze si sa sculpteze in limba maghiara, sa-si legene copii si sa-si planga mortii in limba maghiara dar sa nu ma puna pe mine contribuabil, sa-i platesc studiile ca sa merg la translator sa-mi explice de ce sufar eu.
Dumnezeu sa le dea gandul cel bun pt ca ei cultiva vant fara sa inteleaga ce vor culege !!!

Musafir

#2744

2012-03-18 00:31

Erdély és mindig is lesz Magyarországon. Előbb vagy utóbb kapunk függetlenség irányított Erdély és Koszovó.

Musafir

#2745

2012-03-18 00:34

FARA DISCRIMINARE!!!!!!!!!!!!!!
TRAIM IN ROMANIA!!!!!!!!!!

Musafir

#2746 Re:

2012-03-18 00:37

#2744: -

Sa credeti voi ca Transilvania va avea acelasi parcurs ca si Kosovo! Cata vreme exista suflare romaneasca pe aceste meleaguri vom lupta pana la ultimul om inainte sa ingaduim asa ceva!

Musafir revoltat

#2747

2012-03-18 01:00

Fiecare cetatean care se naste si traieste in Romania trebuie sa se exprime in limba oficiala a tarii iar daca este de alta etnie este liber sa foloseasca si limba etniei.
Un medic care studiaza in tara si depune juramantul lui Hipocrat trebuie sa se poata exprima in limba oficiala si sa slujeasca locuitorilor acestei tari. Un medic care stie doar limba minoritatii din care face parte va servii doar minoritatii sale si nu tarii care l-a format.
Pastrati UMF asa cum este!

Musafir

#2748

2012-03-18 01:09

De cand este stiinta maghiara, germana sau altfel? Nu cumva este vorba de o conventie oficiala de comunicare, limba in care se sustin conferintele (cursurile), seminariile sau lucrarile de laborator?
In SUA, unde este o puternica comunitate chineza, oare stiinta se preda in. . . chineza? Sau pentru sud-americani (comunitate foarte mare) in spaniola?
In Germania este o foarte mare comunitate turca. Nu am auzit ca sa se ceara invatamant in limba turca.
In Franta este o mare comunitate de limba araba. Nu am auzit de vreo cerere similara unor maghiari din Romania.
Si atunci, de ce la noi o minoritate se vrea majoritate, sfidand prevederile Constitutiei Romaniei si o limba frumoasa a tarii lor (nu aceea de adoptie)?
Ce interesant, hmm, ar fi ca studentii straini, care platesc multi bani pentru studiile lor in Romania (in valuta forte) sa ceara sa li se predea in limba lor nativa sau ca studentii romani care merg la studii in strainate sa ceara, pentru ca isi platesc din greu studiile, sa ceara sa li se predea in limba romana saa sa ceara sa-si plateasca cursurile in lei (RON)! Cine s-ar mai uita la ei (in strainatate)? Si atunci, unde este mandria de a fi roman si a vorbi romaneste si, mai mult, de a cultiva multilingvismul dar numai pentru pastrarea multiculturalismului mostenit de secole.
Trebuie sa mai consideram si faptul ca nu noi am mers in Ungaria sa-i deznationalizam pe unguri, ci eram acolo cand au venit ungurii si au practicat deznationalizarea, si ca venind in Transilavania au practicat in continuare deznationalizarea populatiei romanesti. Pana cand?


Musafir

#2749

2012-03-18 01:09

Singurul motiv pentru care am semnat este acela ca autonomia universitatii trebuie respectata. Votul meu nu are nimic de-a face cu nationalismul extremist, iar santajul UDMR n-ar trebui sa submineze autonomia universitara.

Musafir

#2750 Re:

2012-03-18 01:21

#23: -

Stai frate ca ei au fost inainte de noi pe aici, noi suntem veniturile nu uita. Vezi ce este in moldova de unde am venit. Acolo n-au fost unguri sa cladeasca cetati si universitati. E jale unde nu sunt unguri. Acolo nu se munceste.