Cerem impozitarea Bisericii Ortodoxe implicată activ în politică


Musafir

#576

2016-11-08 17:57

1. Cunoștințele mele în istoria doctrinelor religioase și politice nu-mi permit ca să fiu încântat de impactul lor asupra societății civile

2. Biserica ortodoxă moldavă a fost întotdeauna la cheremul Moscovei (încă până la Ștefan cel Mare care și-a sacrificat fiica la curtea moscovită)

3. Secta creștinismului lansată (propulsată) acum două mii ani din mediul iudaic a uzurpat și parazitat religiile politeiste autohtone (locale - la noi toate obiceiurile ancestrale au fost convertite iar în altă parte - de exemplu, America Latină, nimicite prin sânge).

4. Ura sau disprețul față de ființa omenească care este încifrată în orice doctrină politică sau religioasă nu are limite - pentru că este propagată de ființe omenești complexate, ”damaged”, spuneți cu vreți.

5. Enunțul lui Hristos că ”Fericiți sunt cei săraci cu duhul, căci a lor va fi împărțita cerurilor” este egal cu cel a lui Lenin - ”Каждая кухарка может управлять государством” (читай каждый дебил)(nu este o glumă - candidații ar trebui testați la IQ - ajunge care i-am avut până acum ! - foști repetenți din ultima bancă și drogați la școala de partid de la Kiev sau Moscova)

6. Relația Creștinism- Comunism este o relație, cum a spus și Fernando Pessoa, de Mamă-Fiică (adică de distrugere și ipocrizie - mai întâi bolșevicii au distrus bisericile în mod barbar, iar acum tot ei pupă mâna vlădicăi, precum a enunțat și Apostolul Pavel - orice putere este de la Dumnezeu și trebuie să ne supunem.

7. Dacă Biserica se va implica în școli și educația copiilor atunci ”hana” cu basarabenii (să nu uităm câte cărți de știință au fost arse de creștini în marele biblioteci antice, câți savanți au ars pe rug - dacă nu erau aceste doctrine anchilozate, demult am fi în râvnita ”împărăția raiului fără boli și durere” (o glumă)

8. etc.etc. - 8 este un număr infinit.............


Musafir

#577

2016-11-08 18:24

pentru ce ne trebuie asa episcopi in straie de satana .Ce poveti au primit credinciosii de la asa mincinosi?

Musafir

#578

2016-11-08 19:33

Speram sa avem numărul necesar ca sa putem acționa .

Musafir

#579

2016-11-08 20:01

Imi exprimăm profunda indignare faţă de declarațiile publice ale Mitropolitului Vladimir și a altor din cadrul Mitropoliei, care în mod public destrama acest popor in doua!
Sa uitat credinta sfinta, cu traditii stramosesti!
Bravo studentul de la teologie o minte inteleapta

#580

2016-11-08 20:57

Si cita dovada de ipocrizie dau...Cind il intilniti pe marinarul Nicolae(("Vladimir-patriarhul""))spunetii sa isi aduca aminte de spusele celor sfinte citez..."Iubeste-ti aproapele""Magarii


Musafir

#581

2016-11-08 21:08

„Daţi cezarului cele ce sunt ale cezarului, şi lui Dumnezeu, cele ale lui Dumnezeu”. Semnarea aceste-i petiții este un act actual, contemporan secolului XXI. Omul are dreptul la libertatea conștiinței, iar cultele religioase trebuie sa trăiască într-adevăr din „Mila Lui Dumnezeu”, ”dînd Cezarului ce este al cezarului”. Cu cât oamenii sunt mai inconștienți, cu atât Dumnezeu e mai certitudine și soluție mai bună. Semnarea, dar mai ales aprobarea acestei petiții va demonstra că societatea noastră înțelege și demască fregventele „schimbări la față” a ierarhilor noștri. Celor ce s-au abătut de la Lege și au implicat biserica în politică le spun: ”O, de aţi fi tăcut, ce înţelepciune aţi fi arătat!” Biblia, Iov 13:5. ”Părerile voastre sunt păreri de cenuşă, întăriturile voastre sunt întărituri de lut.” Biblia, Iov 13:12


Musafir

#582

2016-11-08 21:17

foarte buna ideea....demult trebuie de inchis acest business numit religie ....unde e obrazul acestor preoti? oare Isus cerea bani pentru increstinarea oamenilor sau pentru fapte bune care le facea...?

Musafir

#583

2016-11-08 21:18

De mult trebuia de facut asta

Musafir

#584

2016-11-08 21:28

Bisericile in Moldova nu sint nimic alt ceva decit scurgere de bani din sărmanii oameni , bătrânii abea de au De pine dar ei se scaldă in lux , mașini scumpe case mari , Rușine

Musafir

#585

2016-11-08 21:45

Pentru fiecare valoare spirituala sau morala trebuie sa fie promovata corect atit din punct de vedere social, cut si economic

Musafir

#586

2016-11-08 22:02

Sunt un cetățean care, unde nu ași fi ajuns în lume am purtat respect oamenilor și locului unde m-am aflat. Dar, ntotdeauna am fost cu inima acasă, în statul laic, statul de drept, statul democrat Republica Moldova.

Musafir

#587

2016-11-08 22:11

Sper sa fie schimbari. Scumpiri mare , preturi mari..
speram sa ne permitem ku toții sa botezam, cununam, înmormântam. ...

Musafir

#588 Re:

2016-11-08 22:21

#6: -  

 Sunt mai tari ca politicienii!!!! Preotii nu vor sa plateasca inpozite la stat dar o inmormintare,cununie,si botez fara bani nici nu se apuca....

Geo

#589 Re:

2016-11-09 03:04

#576: -  

 Bravo, sustin 100% la 100%


Musafir

#590

2016-11-09 05:02

Să contribuie și ”Mila Domnului ” la miliardul furat... nu doar robii lui Dumnezeu care de fapt sînt creați după chipul și asemănarea Lui.


Musafir

#591

2016-11-09 06:25

Sunt pentru ! Sa declare popii din care venituri au case și mașini LUX .

Musafir

#592

2016-11-09 06:47

botezurile, cununiile si inmormantarile sa fie gratuite

Musafir

#593

2016-11-09 07:16

Sunt sigur,că toţi cei ce am semnat,suntem creştini (ortodod.sau catolici).Nu semnez pentru a pedepsi biserica,ba dinpotrivă,pentru a o scoate din ilegelitate.Toţi cei care au de-a face cu banul,trebue să fie în cîmpul legal.

Musafir

#594

2016-11-09 08:52

Din moment ce biserica se implica in politica ea trebuie sa contribuie prin impozite la dezvoltarea acestei tari dar nu numai prin declaratii rusinoase care o discrediteaza totalmente in fata enoriasilor de buna credinta

Musafir

#595

2016-11-09 12:08

Aștept ca Dumnezeu să le zdruncine capetele și să se facă dreptate.

Musafir

#596

2016-11-09 12:33

am semnat aceasta petitie, pentru ca, in general, politica nu are legatura cu religia si invers (cel putin nu ar trebui sa aiba), iar daca mai marii Bisericii, numele carora il tot aud pomenit la fiecare slujba, se implica atat de direct, fatis si fara urma piosenie in campania electorala, atunci sa plateasca taxe asa cum fac si celelalte institutii. macar asa o sa le fie justificata unora viata luxoasa si parerile in afara Bisericii!!!

Musafir

#597

2016-11-09 12:37

Pentru că nu e normal ci creștinește atunci cînd mergi la biserică să fii impus să cumperi luminări din biserica cu preturi de sute de ori mai scumpe de cit pe piața, la fiecare serviciu bisericesc au texe si fara achitarea ei nu se face nimic dar cînd merge vorba de o reparație a locaselor sfinte întotdeauna nu ai bani si încep să meargă cu cerutil pe la enoriași. Doi cum sa înțelegem că biserica nu are bani pe cînd părintele își schimba de trei ori ferestrele de la locuința sa destul de scumpe, alții cumpără eteje întregi de apartamente si le dau in închirie la musulmani căci numai acestea dau 300$ pentru chirie și pentru că nu sunt corecți în activitățile lor implicinduse în politică susținut persoane corupte în schibul banilor ceia ce se poate asocia cu vinderea lui Isus Hristos de către Iuda.

Musafir

#598

2016-11-09 12:57

Pentru ca Biserica Ortodoxa demult s-a transformat in centrul de business cu influienta in politica folosind influenta asupra oamenilor credinciosi prin prisma religiei. Daca e business - ok, dar atunci sa achite impozite ca toata lumea. Daca se implica in politica - ok, atunci sa-si scoata fatada de sfintenie si sa traiasca dupa reguli pt oameni obisnuiti - cu impozite, taxe etc
Vitalie

#599

2016-11-09 13:13

Hai, cu Doamne Ajuta!


Musafir

#600

2016-11-09 14:34

Toti care fac bani trebuie sa achite impozite.



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...