Cerem impozitarea Bisericii Ortodoxe implicată activ în politică

Maria

#251 ...

2016-11-06 10:57

Atunci când eram duși de mânuțe la biserică de bunici, nu erau percepute taxe, se dona atât cât se putea...în ultimii ani au apărut taxe fixate, deci, a venit timul să procedăm cinstit și să cerem declararea veniturilor bisericii, pentru că există un circuit uriaș de bani. Eu înțeleg că preoții fac un lucru de valoare, dar nu înțeleg de ce lucrul de valoarea a profesorilor și al medicilor este indexat, iar preoții sunt privilegiați?! Nu e chiar cinstit, nu?!


Musafir

#252

2016-11-06 11:03

Nu cred, ca este corect , ca biserica sa se implice in politica. Si nici faptul, ca sunt puse taxe pentru serviciile bisericesti. Intr-o biserica adevarata fiecare om ar trebui sa doneze bisericii atitea bani, cit il lasa inima si posibilitatile, adica - a 10-ea parte din venit, cum e scris in biblie. Si nu neaparat bisericii, ci chiar oamenilor, care au nevoie de ajutor. Aceasta este credinta adevarata. Caci nu cumpararea unei luminari si achitarea slujbelor bisericesti te vor curati de pacate. Cu parere de rau, majoritatea asa cred... Credinta adevarata e in sufletele noastre.

Musafir

#253

2016-11-06 11:04

Sunt totalmente de-acord cu decizia data

Musafir

#254

2016-11-06 11:07

asa zise fete bisericesti gen markel, vladimir de fapt sunt niste antihristi foarte periculosi pentru societate, in ultimele 2 saptamini am vazut de la ei un val propaganda a urii fata de persoanele incomode stapinului de la moskova, din pacate biserica din Moldova a devenit un isntrument al kgb-ului moskovit. Cred ca organele de combatere a crimei organizate tre sa se apuce serios de biserica Moldoveneasca care are un plan scris la moskova de dezbinare a societatii, de fapt biserica moldoveneasca indeplineste planurile diabolice ale dusmanilor moldovei

Musafir

#255

2016-11-06 11:10

Pentru ca eu platesc impozite din fiecare banut.

Musafir

#256

2016-11-06 11:12

Din punctul meu de vedere biserica profita de oameni folosinduse de popularitatea ei si poate influenta semnificativ decizii importante cum ar alegerile actule. Deaceea daca se implica in ceea cei interzis de ce sa nu plateasca impozite?

Musafir

#257

2016-11-06 11:13

Mereu se implica in politica. Nu doar acum. E timpul sa fie transparenta si aici!

Musafir

#258

2016-11-06 11:15

Si daca tot e asa de activa in politica si daca tot are din ce sa isi construiasca palate, sa fie buni sa plateasca la fel de crestineste si impozitele la stat in suportul inoriasilor si celor necajiti...

Musafir

#259

2016-11-06 11:16

Demult trebuia facut acest pas, caci acesti pretinsi slujitori ai Domnului sint doar niste escroci care doar stiu sa scurga bani din oamenii sarmani!

Musafir

#260

2016-11-06 11:17

Eu achit impozite din salariu sistematic si nu am alte venituri. Sa fie buni sa achite si cei care stiu si au de unde sa faca propaganda politica.

Musafir

#261

2016-11-06 11:18

M-am saturat de minciunile popilor!!!

Musafir

#262

2016-11-06 11:18

Tare as vrea sa fie asa! Ca ei deamu nu mai pot de bine si isi vira nasucurile unde nu li se cade...

Musafir

#263

2016-11-06 11:19

Businessul trebuie sa fie impozitat. Si punctum!

Musafir

#264

2016-11-06 11:19

Demult trebuia!!!

Musafir

#265

2016-11-06 11:22

Biserica are venituri grandioase care nu se impoziteaza si intru-un stat normal ar trebui ca toti sa fim egali.Mai ales, ca in ultimul timp biserica activ se implica in activitatea statului....Si sa fim seriosi, religia e un biznes profitabil care nu da faliment nici odata:))In fata legii toti trebue sa fimi legali!

Musafir

#266

2016-11-06 11:28

Demult trebuia...

Musafir

#267

2016-11-06 11:28

Consider necesara impozitarea serviciilor si bunurilor religioase in Republica Moldova, asa cum se practica in tari ca Italia, Austria, Danemarca, Germnia, Croatia, etc. Autoritatile trebuie sa fie echidistante cu toti cetatenii. si sa analizele opulenta si starea financiara a unor reprezentanti ai bisericilor. Acestia sa declare anual sursele de venit si impozitele achitate. Totodata, asa cum la farmacii, spitale, magazine se ofera bon de plata, aceeasi practica se poate aplica si in cazul bisericilor. Transparenta e cea mai buna metoda control.
Referitor la implicarea fetelor bisericesti in politica, consider ca e un fapt inadmisibil. Totusi, sunt tari in care aceasta practica a contribuit la bunastarea oamenilor. Spre exemplu in Italia, unde biserica (care achita impozite) a optat pentru crearea conditiilor necesare pentru milioanele de migranti printre care sunt foarte multi moldoveni.  Pe cand la noi o fac intr-un mod distructiv.


Este momentul pentru o schimbare! Le urez succes autoritatilor!


Musafir

#268

2016-11-06 11:34

Pentru că cunosc foarte bine ce tălhari sunt preuții din Moldova în frunte cu Mitropolitul Moldovei Cantarean.
În toate campaniile electorale promit la toți liderii de partide pro-ruse susținere în schimbul unor sume deosebit de mari.
Mai mult ca atît, dispun de probe concrete cum Cantarean este și administratorul unei firme prin care a prejudiciat statul de milioane.
La fel dispun de documente care confirmă legătura Mitropolitului

Musafir

#269

2016-11-06 11:38

lasa sa plateasca asa ca noi statului ........EGALITATE ....nu discriminare .....

Musafir

#270

2016-11-06 11:38

Prin implicarea in campaniile electorale, Biserica Ortodoxa inca o data ne arata falsul ei. Oameni buni, treziti-va!!!

Musafir

#271

2016-11-06 11:39

Nu cred ca e bine sa ne lipsim de un contribuabil potential atat de important, precum biserica...

Musafir

#272

2016-11-06 11:41

Pentru a opri implicarea clerului moldav în politica statului

Musafir

#273

2016-11-06 11:43

Că nu sunt deacord ca preoţii să se implice în politică

Musafir

#274

2016-11-06 11:43

Pentru că preoțimea a transformat credința și biserica în Business

Musafir

#275

2016-11-06 11:44

Dupa parerea mea biserica este unicul loc unde omul poate fi in pace si liniste. Odata ce aceasta devine un nou loc de publicitate a campaniilor electorale, aceasta isi pierde din menirea acesteea pe pamint. Pentru tot ce face omul, oadata si odata va raspunde, iata a si venit timpul mult stimatului Vladimir, oligarh "crestin" de Moldova.



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...