Sustin Platforma Romania100


Musafir

/ #926

2016-10-18 08:00

Am semnat pentru ca vreau onestitate si corectitudine, tocmai ce am inceput demersurile pentru lichidarea unei firme care nu a avut succes din cauza birocratiei excesive si a spagilor ce trebuiesc date, imi doresc o schimbare, imi doresc eliminarea birocratiei, imi doresc ca aceasta tara sa fie actualizata, sa poti depune actele online, sa poti face plata taxelor si impozitelor online, sa pot obtine avize si aprobari online, creearea unui sistem centralizat la care toate institutiile statului sa aiba acces astfel incat sa nu mai fiu nevoit sa alerg de la un ghiseu la altul, imi doresc taxe unice pentru diversele operatiuni si un categoric nu "plimbarilor" interminabile dintro parte in alta a orasului pentru taxe de 3,7,10 lei, imi doresc ca avizele si aprobarile sa fie restructurate pe domenii, eu sa fac solicitarea online pentru avizul respectiv, dupa care sistemul sa il trimita spre aprobare la fiecare institutie in parte in functie de natura avizului si in ordinea corecta pentru a evita refuzurile si intoarcerile inutile, ineficiente si care nu aduc nici un plus nimanui. Nu cred ca imi doresc imposibilul intr-o era a comunicatiilor rapide, intr-o era in care cheia succesului sta in eficienta si in viteza de reactie, imi doresc o schimbare de mentalitate, institutiile publice trebuie sa inteleaga ca un intreprinzator nu cere un aviz sau aprobare doar pentru a da de lucru lucratorului de acolo sau doar pentru al deranja, un intreprinzator ofera, printre altele, locuri de munca care, prin taxe si impozite, aduc bani la buget din care buget este platit lucratorul de la ghiseu, al carui salariu poate creste daca si el creste eficienta muncii pe care o depune.