Cerem impozitarea Bisericii Ortodoxe implicată activ în politică

Mariana V.

/ #186

2016-11-06 08:54

N-am văzut la această conferinșă de presă niște preoți, oameni ai lui Dumnezeu, am văzut niște farisei în rasă preoțească, cu o gândire de Ev Mediu. Ceea ce au făcut acești preoți este un mare păcat! oare nu știu ei regula de aur a creștinismului? Nu judecați, ca să nu fiți judecați (Mt.VII,1) . Isus nu a condamnat, a tratat doar cu dragoste și compasiune. Hristos nu a condamnat femeia prinsă în adulter (Ioan VIII:11); nu i-a condamnat pe samariteni când aceștia au refuzat să-i dea hrană și adăpost (Luca IX: 51-56); și chiar atunci când Iuda l-a trădat (Matei XXVI:50), Domnul nu l-a exclus dintre prietenii săi. Mai mult decât atât, prima persoană cu care a ajuns Hristos în Rai, a fost banditul care s-a pocăit, recunoscând pe Dumnezeu în cel răstignit pentru păcatele tuturor (Luca 23: 32-43). Și acești preoți fără de Dumnzeu condamnă o femeie doar pentru faptul că este femeie și urcă mai sus decât nivelul bucătăriei?
Creștinismul solicită oamenilor doar înțelepciunea de a ne condamna doar propriile păcate, lăsând greșelile și imperfecțiunea altuia să fie judecate şi hotărâte de Dumnezeu. Dumnezu, dacă o conduce pe Maia Sandu pe altă cale decât cea obișuită pentru o femeie de rând, are alte planuri cu ea. Biserica cu atât mai mult ar trebui să știe că NIMIC nu se face fără Dumnezeu.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...